Най-добри италиански рецепти за закуска
Най-добри италиански рецепти за закуска

Закуската не е най-важното и засищащо хранене за италианците. Те по-често предпочитат да изпият чаша кафе с нещо дребно отстрани на път за работа. Не е обичайно да видите пълни чинии с яйца с бекон или дебели резени хляб с колбаси на масата сутрин. 

За най-добри италиански рецепти за закуска се смятат пресните печива. Някои закусват у дома си с прясно мляко с бисквити или хляб с конфитюр. Често сутрешното хапване се състои от италианската разновидност на кроасана или парче вкусен сладкиш. 

Най-добри италиански рецепти за закуска

Корнето

Cornetto е италианският вариант на кроасана. Френският кроасан и италианското корнето си приличат на външен вид. Другото общо между тези тестени изделия е, че и двете са подходящи за закуска. Разликите между тях са в технологията и във вкуса. Традиционната рецепта за кроасан включва повече масло, но е без яйца и е с по-малко захар. 

Корнето е по-сладко и може да се прави не само с масло, но и с мас, а пълнежите са по-разнообразни. Съставките за корнето са брашно, яйца, мляко, масло, захар, мая и сол. 

Тестото може да е ароматизирано с ванилия или портокалова кора. Отгоре корнето се маже с яйчен жълтък, който придава златист цвят. Италианското печиво може да е без пълнеж или пълнено с конфитюр, шоколад, различни кремове, сметана, мед. Корнето може да е дори със сладолед, както се прави в Сицилия. 

В Южна и Централна Италия сладкишът е известен като cornetto, което означава „малък рог“ на италиански, а в северна Италия сладкишът се нарича бриош. Независимо от наименованието, тези вкусни тестени изделия са задължителни за всяко кафене или бар, а сутрин ароматът им се носи навсякъде по улиците в Италия. 

Ако имате повече време, можете да си приготвите корнето вкъщи по следната рецепта за италианска закуска.

Най-добри италиански рецепти за закуска

Рецепта за корнето с шоколад

Необходими продукти за 10-12 броя :

  • 450 г бяло брашно
  • 250 г масло
  • 2 яйца
  • 70 г захар
  • 2 щипки сол
  • 1/2 ч. ч. мляко 
  • 1 пак. суха мая

Начин на приготвяне

Разтворете маята в топла вода, като добавите една чаена лъжичка захар. 

През това време поръсете малко брашно върху работната повърхност и направете кладенче в средата. Разбийте яйцата настрани и ги сипете при брашното, добавете половин чаша вода, мляко, захар, размитата мая и щипка сол. 

Месете, докато тестото стане гладко и меко, като при необходимост добавете още мляко. Покрийте тестото с кърпа и го оставете на топло място за поне 3 часа.

След това разточете тестото с точилка, така че да придобие квадратна форма. Сложете върху него масло, нарязано на плочки. Добре е да поставите преди това маслото във фризер за 15 минути. Затворете с краищата на тестото, под формата на плик. 

Разточете в една посока, така че да се получи навсякъде еднаква дебелина около 1,5 см. Прегънете го на две и отново на две. Оставете да почине в хладилника за около половин час. Разточете тестото с дебелина около 1 см. Отново го прегънете на две и оставете за още половин час.

Този път разточете тестото в кръгла форма с дебелина около 0,5 см и го нарежете като торта. В резултат на това ще получите 10-12 триъгълника с основа около 10 см. 

Поставете лъжичка течен шоколад или шоколадов крем на няколко сантиметра от основата, покрийте го с горната част и притиснете страните с пръст. Намажете краищата на тестото с вода, за да залепнат по-добре. Разточете всеки триъгълник от основата до върха, като леко разтягате тестото.

Поставете готовите корнети в тава, покрита с хартия за печене. Придайте им формата на полумесец. Покрийте ги с фолио и ги оставете да втасат 1-2 часа. Намажете ги със смес от леко разбит жълтък и мляко. Декорирайте по ваш вкус. Печете на 180 градуса за 15-20 минути, до златисто кафяво.

Може да хапнете апетитно корнето с кафе, чай, портокалов сок, прясно мляко или дори с кисело мляко.

Брускети

Едни от най-популярните неща за леко хапване в италианската кухня са брускетите. Те се приготвят бързо и имат безкрайно много разновидности. Често се сервират за предястие, но може да се ядат и за закуска.

Първоначално брускетите се приготвяли в италианските села като лека закуска по време на полската работа. За основа се използвали филийки домашен хляб, намазан със зехтин. Върху него слагали бекон, колбас, сирене или други налични продукти. 

Резултатът бил толкова апетитен, че с времето храната на бедните става популярна и сред по-богатите граждани. Днес тя е толкова разпространена, че с право се счита за национално блюдо

Най-добри италиански рецепти за закуска

Брускетите представляват  филийки препечен хляб, обикновено натрити с чесън, върху които се редят различни продукти. Основата може да е от багета, франзела, чабата или друг вид хлебно изделие. 

Филийките се мажат със зехтин или крема сирене. Отгоре най-често се поставят нарязани на кубчета домати, парченца краставица, чушки, чери домати, сирене, прошуто, колбас, доматена салца и пиле, гъби, маслини, месо и сушени домати. Сред най-добрите рецепти за брускети са и морските варианти с риба или скариди. 

Рецепта за брускета с пиле

 Необходими продукти:

  • 2 бр. пилешки гърди 
  • 120 г моцарела
  • 10 мл. зехтин
  • 1 едър домат
  • 6 листа босилек
  • 3-4 скилидки чесън
  • 1 супена лъжица нарязан червен лук
  • зехтин
  • сол, черен пипер

Начин на приготвяне

Пилешкото филе се срязва през средата по дължина, а след това всяко парче се разрязва на още две. Получават се 8 парчета за 8 филийки от франзела. Месото се маринова с малко зехтин, сол и черен пипер. Оставяме го за двайсетина минути в хладилник.

През това време приготвяме доматената салца от нарязани кубчета домати, нарязания на ситно чесън и червения лук. Добавят се още босилек, черен пипер, сол и зехтин. Разбъркваме добре сместа.

Запичаме пилешкото филе на грил тиган. Когато е запечено от двете страни и е почти готово, подреждаме отгоре моцарелата. На нея й трябват една-две минути, за да се разтече.

Препечените филийки се мажат със зехтин, отгоре се слага по парче от пилето с моцарела, а върху тях се разпределя салцата от домат и босилек.

Готовата пилешка брускета се декорира със свеж босилек, рукола или други поправки по ваш вкус. 

Мини пици

Няма как като говорим за италианска кухня да не стигнем и до пиците. Те са една от най-популярните храни не само в Италия, но са твърде засищащи за закуска. За сутрешно хапване може да се използват мини пици, наречени пицети. Тези малки пици са любими за децата и могат да се гарнират с много различни продукти.

Пицета с шунка и моцарела

Необходими продукти за тестото:

  • 2 ч.ч. брашно 
  • 1/3 ч.ч прясно мляко 
  • 1/2 ч.ч вода 
  • 1/3 ч.ч зехтин 
  • 1 равна ч. л. захар 
  • Сол

За отгоре:

  • 1-2 супени лъжици зехтин
  • доматено пюре 
  • моцарела
  • шунка
  • щипка сол и щипка захар
  • риган 
  • черен пипер по желание

Приготвяне

Разтворете маята в топло мляко, като добавите 1 ч. л. захар и малко брашно. Трябва да се получи гъста каша. Оставете сместа да шупне за около 15 минути. 

Сложете брашното в купа. Добавете маята в купата заедно с брашно, вода, 3-4 супени лъжици зехтин и малко сол. Разбъркайте и месете, докато тестото стане меко и еластично. Оставете го да втаса 1-2 часа.

Пригответе сместа за намазване, като загреете в тиган на умерен котлон  малко зехтин и доматеното пюре. Добавете ригана, щипка захар и щипка сол. Оставете да ври, докато остане на половина.

Разточете втасалото тестото на тънко и изрежете кръгчета с кръгли формички  или с чаша. Намажете ги с доматената смес и поставете отгоре кръгчета моцарела. Печете пицетите на 200 градуса до готовност.

Най-добри италиански рецепти за закуска

Бисквити Кантучини

За най-добри италиански закуски се смятат и различните видове бисквити. Тук сме подбрали един от популярните видове, наречени cantuccini или biscotto. Характерно за тях е, че се пекат два пъти. Така те могат да се съхраняват дълго време. 

Два пъти изпечените хлябове са били основна храна на римските легиони. След преоткриването на рецептата от сладкаря от Прато Антонио Матеи през деветнадесети век, те стават много популярни. 

Наименованието cantuccini идва от старата италианска дума cantuccio, която означава „малко място“, „кътче“ или „ъгъл“. В миналото тя се е използвала и за обозначаване на малко парче хляб с много кора.

Биското или кантучини представляват хрупкави бадемови бисквити с продълговата форма. Тъй като са сухи, бишкотите традиционно се консумират с напитка, в която могат да се потопят. Сервират се към еспресо или капучино, най-често по време на зимните празници. Може да служат и за десерт.

Най-добри италиански рецепти за закуска

Рецепта за Кантучини

Необходими продукти за 20 броя:

  • 2 бр. яйца + 1 жълтък
  • 300 г брашно
  • 180 г захар 
  • 1 равна ч. л. сол
  • 1,5 ч. л. бакпулвер
  • 80 г небелени бадеми, леко запечени 
  • 100 г сушени сини сливи или червени боровинки
  • 1-2 супени лъжици настъргана кора от портокал

Можете да добавите и други сушени плодове или малко лимонова кора

Начин на приготвяне

Накисваме сушените плодове в ром.

Разбиваме яйцата и захарта на пухкав крем. Към тях добавяме настърганата кора от портокал или портокалови корички.

В друга купа смесваме брашното, солта и бакпулвера. Изсипваме постепенно брашното при яйцата, като разбъркваме добре. Целта е да се получи гъсто и лепкаво тесто.

Добавяме сушените плодове и ядките и размесваме добре, докато се разпределят равномерно в тестото. Включваме фурната да се загрее на 180°C.

Разделяме тестото на две равни части. Върху набрашнена повърхност оформяме две или три тънки и дълги франзели, които да са приблизително с дължината на тавата. Прехвърляме ги в тавата, покрита с хартия за печене. 

Сплескваме леко франзелите и ги намазваме с разбит с мъничко вода жълтък. Слагаме тавата във фурната и печем около 25-30 минути, докато придобият златист цвят. След това ги изваждаме и ги оставяме да се охладят за десетина минути. 

Нарязваме ги напречно или по диагонал на тънки филийки и отново ги подреждаме в тава върху хартия за печене. Връщаме ги във фурната за повторно изпичане – приблизително за 20 минути. Изваждаме бишкотите и ги оставяме да се охладят.

Често задавани въпроси

Какво най-много предпочитат да ядат за закуска италианците?

В Италия най-предпочитани за начало на деня са печивата. Разнообразието е огромно и се продават навсякъде.

Какво отличава френският кроасан от италианското корнето?

Кроасанът е с повече масло, но обикновено се прави без яйца и е с по-    малко захар. Корнето е по-сладко, а пълнежите са по-разнообразни.

Ядат ли се пици за закуска в Италия?

Пиците не са предпочитани за закуска, защото са доста засищащи, а италианците обичат да хапват нещо дребно към кафето. По-подходящи са мини пиците, наречени пицети.

Снимки: pixabay.com