Италианските канелони
Italian cannelloni

Зад кулинарното понятие паста се крият над 300, а според някои източници дори над 350, вида тестени изделия, различни по форма и размер. Съзвездието на италианските макарони започва от дребни звездички и стига до големи тръбички, напомнящи телескопи. Това са канелоните, които са едни от най-едрите екземпляри сред представителите на пастата.

 

Те имат и друга особеност, която съществено ги отличава от спагетите, фусилите, талиателите и многото други техни събратя – не просто се заливат със сос, а се пълнят. А колкото до вкуса на италианските канелони, няма съмнение, че ще е голяма загуба, ако не ги впишете в списъка на любимите си ястия от Ботуша.

Какво представляват и как са се появили канелоните?

Канелоните представляват печени на фурна тестени рулца, напълнени с различни продукти и залети със сос. Плънката може да е най-разнообразна – кайма, сирена, зеленчуци, морски дарове. Използваните сосове за това много вкусно блюдо обикновено са доматен и бешамел.

 Смята се, че наименованието канелони идва от думата canna, която от италиански се превежда като тръстика. Тръбичките са направени от брашно от твърда пшеница, като обикновено към тестото не се добавят яйца. Диаметърът на  рулцата е 2-3 см, а дължината им е около 10 см.

Канелоните са по-млади в сравнение с повечето видове паста. Като всяко популярно кулинарно изделие и това има своята история, която започва някъде в началото на 20-ти век. Те най-вероятно са се появили, когато някой изобретателен готвач решава да навие лист за лазаня на руло, в него да постави някаква плънка и накрая да го забоде с клечки, за да не се развие.

Кулинарните историци съдят за по-късната поява на канелоните от факта, че бащата на съвременната италианска кухня Пелегрино Артузи не ги споменава в своите работи до смъртта си през 1911 г. Няколко рецепти за канелони се появяват чак в готварската книга Il talismano della felicità на известната римска писателка Ада Бони, издадена през 1929 г.

Как се приготвят?

Има два начина да се сдобиете със самите тръбички, които след това се пълнят и пекат. Оригиналните канелони всъщност са листи, подобни на заготовката за лазаня, които след това се свиват на рулца. Има и готови тръбички, които вече се предлагат и в нашите големи магазини.

Италианските канелони

Домашни канелони се приготвят като първо се замеси тестото от брашно от твърда пшеница. То се точи на тънък лист и се реже на еднакви по размер правоъгълници, които трябва да се попарят.

Може да потапяте по няколко листа наведнъж за 2-3 минути в солена вода. Както и при другите видове паста, трябва да ги извадите от врящата вода докато още са в състояние al dente, т. е. да не са напълно сварени. След това ги разстелете върху чиста влажна кърпа.

Сега е време за плънката. Вариантите са много и може да избирате между месна, рибна и безмесна плънка вразлични комбинации. Месата например могат да бъдат кайма, пилешко, бекон, пушени и др.

От сирената често се използват рикота, моцарела, топено сирене, които се комбинират със спанак, праз, зелен лук или други зеленчуци. Сред използваните продукти са още сметана, яйца, орехи, кедрови ядки, босилек, риган и други подправки. Възможни са и напълно вегански варианти с броколи, гъби, карфиол и др.

Плънката, която вече сте избрали, се разполага по дългата страна на тестения лист, ако сте възприели този вариант. Завиват се рула, които се подреждат в тава.

Отгоре се заливат с доматен сос или бешамел и се слагат във фурната. Сосът трябва да е малко по-течен в сравнение с използвания за спагети и други макарони, защото ще се сгъсти при печенето.

Приготвянето на домашно тесто не е сложно, но е трудоемко и затова съвременните домакини използват основно готови сухи канелони. Трябва първо да ги сварите, като се ръководите от указанията на опаковката. След това също се пълнят и заливат със сос.

При пълненето може да си помогнете с фунийка или сладкарски пош. И тъй като става въпрос за паста, няма как да минем без пармезан или друго твърдо сирене за поръсване накрая. Канелоните се пекат в предварително загрята умерена фурна.

Регионални особености на канелоните

Канелоните са подходящи както за празник, така и за семейната вечеря или за неделния обяд. Те са любимо ястие във всички краища на Ботуша, но в различните региони имат свои особености като останалите италиански макаронени изделия.

Както и при другите видове паста, и в случая с канелоните има две емблематични вариации – Болонезе и Карбонара. Първото наименование, както е видно, произлиза от името на град Болоня в регион Емилия-Романя, а кулинарните произведения под името Карбонара по принцип са характерни за Рим и целия регион Лацио.

За Канелони Болонезе първо се приготвя едноименният сос, който в този случай се явява плънка. Каймата се запържва в загрято олио и към нея се добавят нарязани на дребно чушка, морков, чесън и лук.

Когато са полуготови, се добавят доматен сос и доматено пюре, вино и подправки. Отделно се прави сос Бешамел от прясно мляко, масло и брашно.

Канелоните се пълнят със соса Болонезе и се подреждат в тавичка на един ред, а над тръбичките се разпределя, ако има останал червен сос. Отгоре се полива със сос Бешамел и се поръсва с настърган Пармезан. Пече се около 40 минути на 180 градуса. При сервирането им канелоните може да се украсят с листенца пресен босилек.

Италианските канелони

Ако отидем в Южна Италия и по-точно в област Кампания, където се намира Неапол, може да похапнем cannelloni alla napoletana. По оригиналната рецепта канелоните се правят от прясно приготвено тесто, но сега по-често се използва готова паста.

Плънката се прави от сирене рикота, моцарела, прошуто и яйца. Заливат се с доматен сос, подправен с чесън и босилек. Отгоре, разбира се, се настъргва пармезан.

Канелони със спанак и рикота

Необходими продукти:

18-20 бр. канелони

За соса:

  • 1 с.л. зехтин
  • 1 скилидка чесън /накълцана на дребно/
  • 1 малка глава лук /накълцана на дребно/
  • 800 грама доматено пюре
  • 1 ч.ч. моцарела за поръсване
  • пресен босилек
  • сол
  • черен пипер

За пълнежа:

  • 250 грама спанак
  • 500 грама сирене рикота
  • 1/2 ч.ч. настърган пармезан
  • 1 ч. ч. настъргана моцарела
  • 1 яйце
  • 1 скилидка чесън
  • сол
  • черен пипер

Приготвяне:

В подходяща средна тенджерка загряваме зехтина и към него прибавяме накълцаните на дребно лук и чесън. След като се запържат за около 2 минути, добавяме доматеното пюре.

Овкусяваме със сол и черен пипер и оставяме на котлона за около 5 минути. След като е готово, добавяме накълцан на дребно пресен босилек /ако нямате пресен, може да се замести и със сушен/.

За плънката в голяма купа се смесват рикотата, спанакът, пармезанът и моцарелата, добавят се чесънът и яйцето, разбърква се и се овкусява със сол и пипер на вкус.

Пускаме фурната да загрява на 180 градуса.

В подходяща тавичка слагаме малко зехтин и малка част от соса, колкото да покрие дъното. Пълним канелоните с плънката и ги подреждаме в тавичката.

Заливаме ги с останалият сос и ги слагаме във фурната като предварително покриваме тавичката с алуминиево фолио. Запичаме за 25 минути, след което ги вадим, поръсваме със заделената настъргана моцарела и запичаме за още 10 минути.

Сервират се поръсени с пресен босилек по желание.

  Италианските канелони

Канелони с прошуто и моцарела

Необходими продукти:

  • 1 кутия канелони

За плънката:

  • 200 грама моцарела
  • 250 грама сирене рикота
  • 100 грама прошуто
  • 2 яйца
  • сол
  • млян черен пипер

 

За заливката:

  • 300 г белени домати
  • 70 грама масло
  • 180-200 г пармезан
  • пресен босилек
  • 1-2 скилидки чесън
  • млян черен пипер

 

Приготвяне:

Пуснете сухите канелони в тенджера с вода, в която са добавени сол и малко зехтин. По-добре да не слагате всички тръбички наведнъж, за да не залепнат. Варят се между 2 и 4 минути и трябва да не се размекват. Извадете сварените канелони и ги прехвърлете в тава.

Плънката се прави като в купа се разбърка рикотата с нарязаната на кубченца моцарела и прошутото, нарязано на лентички. Към сместа се добавят двете разбити яйца, подправя се с черен пипер и сол. Плънката е готова и може да напълните канелоните с нея. След това ги подредете  в намаслена тавичка.

За да приготвите соса разтопете половината от маслото на слаб огън, а към него добавете настърганите или нарязани на дребно домати. Подправете със сол, черен пипер, босилек и счукан чесън. Варете соса около 15 минути докато започне да се сгъстява.

Залейте канелоните с него и отгоре поръсете настърган пармезан. Върху него разпределете  останалото масло. Загрейте фурната до около 180 градуса фурна. Канелоните се пекат 20-30 минути.

Италианските канелони