Според повечето пътешественици, любители на сладките изкушения, италианското джелато (gelato) е най-добрият сладолед в света. Няма как да отидете във Венеция, Флоренция, Рим, Неапол или което и да е по-малко градче на Ботуша и да не вкусите уникалното студено удоволствие. Това е все едно да не хапнете пица или паста.
Италианският сладолед дава приятна прохлада в летните дни и вечери, а също е отлично допълнение към кафето. Всъщност, джелато не е сезонен десерт, то може да се консумира през всички месеци от годината.
Ако сте в Италия, задължително трябва да посетите поне веднъж традиционна джелатерия, за да се потопите в царството на сладоледа. Истинските майстори приготвят джелато ръчно по свои рецепти, придавайки му неповторим вкус.
Какво съдържа италианският сладолед?
Популярният италиански замразен десерт обикновено се приготвя от мляко с 3,25% масленост и захар. Сега често се използват още яйца и сметана. Като цяло е с по-ниско съдържание на мазнини в сравнение с другите сладоледи.
Джелато обикновено съдържа 70% по-малко въздух и повече аромати в сравнение с останалите видове замразени десерти, което му придава плътност и богатство на вкуса и това го отличава от конкурентните сладоледи. По-голямата му плътност се дължи на това, че се бърка с много по-бавна скорост.
Истинският италиански сладолед се прави само от пресни продукти и без каквито и да било консерванти. Джелато се сервира на малко по-висока температура от другите сладоледи, така че текстурата му остава по-мека и кремообразна. Готовият продукт се съхранява в камера при минус 18 градуса, за да се гарантира правилната структура и трайност на сладоледа.
Историята на джелато
Както обикновено, когато търсим корените и родината на някоя кулинарна звезда, попадаме на поне две легенди за произхода на сладоледа. Много разпространена е теорията, че великият пътешественик Марко Поло е донесъл рецептата от Китай.
Други търсят началото на сладоледа не толкова далеч от днешна Италия и цитират данни, че римските императори са били големите любители на десерт, приготвен от плодове и лед или замръзнал сняг.
В края на 16 век фамилията Медичи поръчва на известния художник и архитект Бернардо Буонталенти да подготви красив празник по повод пристигането на испанския крал във Флоренция. Използвайки кулинарните си умения, майсторът посреща негово величество с великолепен кремообразен замразен десерт. Той приготвил това, което днес наричаме джелато. Затова Буонталенти се счита за изобретател на италианския сладолед.
Популяризирането на джелато в съвременния му вид е приписвано на италианския готвач Франческо Прокопио дел Колтели, който се преселва във Франция от Палермо. През 1686 година той открива „Кафе Прокоп“ в Париж и въвежда джелато в кафенето си, печелейки много почитатели за ледения десерт първо в Париж, а след това и в останалата част на Европа.
Благодарение на своето джелато, Прокопио не само се сдобил с френско гражданство, но и получил изключителен кралски лиценз, издаден от краля Слънце Луи XIV, което го направило по него време единствен производител на замразения десерт в кралството.
1884 се счита за годината на началото на масовите продажби на сладолед в Италия. С появата на съвременните фризери, започва нова ера на промишлено производство. Но дори и днес оригиналът и най-вкусният италиански сладолед се изработва ръчно в специални заведения – джелатерии. Десертът в тях се приготвя на малки порции и с разнообразни вкусове, за да се осигури на клиентите винаги свеж продукт.
В наши дни джелато е добре познато в световен мащаб, а Италия е единствената страна, където пазарният дял на занаятчийския сладолед спрямо масово произвеждания е над 55%, като в над 5000 модерни италиански сладоледени салони работят над 15 000 души.
Видове джелато
Италианците казват, че автентичното джелато се прави само с мляко и захар. Освен млечните съставки и понякога яйца, към сместа най-често се добавя плод или плодово пюре, подправки или ядки. Допълнителните съставки определят съответния вид сладолед. Смята се, че разновидностите на италианския леден десерт са над 200.
Традиционните ароматни добавки за джелато са ванилия, шоколад, лешник, шам-фъстък, бадем, сметана, кафе, стратичела. Разпространени са различни видове студен десерт на млечно-сметанова основа с плодове.
Тук разнообразието е много голямо – малини, ягоди, боровинки, ябълки, лимони, банани, ананаси и всички други видове сезонни плодове. Ако приготвяте сладоледа вкъщи и ползвате плодове, те трябва да бъдат напълно узрели. Може да използвате замразени плодове, което е по-добре от пресни, но недостатъчно зрели.
Други интересни разновидности на джелато са йогурт, солен карамел, сметанов с парченца брауни, кокос. Има и много варианти на сладкиши във вид на джелато, например тирамису, ябълков пай, чийзкейк, крем карамел и др.
И при това сладко изкушение не може да минем без лимончело – сладолед с най-известния италиански ликьор. Има и други сладоледи с привкус на алкохол – с уски, ром или шампанско.
За да е пълно удоволствието на много места джелато се предлага в прясно изпечени фунийки. Към него може да се добавят различни видове топинги и поръски.
За хората, които спазват специални режими на хранене, се произвеждат джелато без захар, подходящ за диабетици или веган джелато на базата на ядкови млека от лешник, кокос, шам-фъстък и др.
Любителите на странни вкусове пък могат да избират между сладоледи с вкус на хляб, на песто дженовезе или дори на известната тосканска сланина Лардо ди Колоната. Друга гастрономическа изненада е джелато с вкус на пармезан, на шунка или на популярния италиански колбас Мортадела. За почитателите на нетрадиционната комбинация от вкусове е джелато с японската подправка уасаби.
Рецепти за домашно джелато
Лимоново джелато
Продукти:
- 2 чаши пълномаслено мляко
- 1 ч. ч. течна сметана
- 4 големи жълтъка
- 2/3 чаша захар
- 2 ч. л. настъргана лимонова кора
- 3 с. л. прясно изцеден сок от лимон
Приготвяне:
В съд с дебело дъно, поставен на слаб огън, се смесват млякото и сметаната. Разбърквайте от време на време, докато се образуват мехурчета по повърхността на сместа и тогава махнете от котлона.
В купа, желателно метална, разбийте на ръка или с миксер жълтъците, като постепенно добавяйте захарта. Сместа трябва да стане гъста и да добие светло жълт цвят. Към разбитите жълтъци добавете бавно млечно-сметановата смес и оставете на слаб огън около 5 до 7 минути като разбърквате.
Накрая добавете и настърганата лимонова кора и лимоновия сок. Прецедете получения крем през ситна цедка. След това го охладете като сложите съда в ледена вода и не спирайте да разбърквате, за да не стане на бучки.
Изсипете крема в чист пластмасов съд с капак и замразете в продължение най-малко на 3 часа преди да сервирате. Украсете с лимонови резени или спирали.
Шоколадово джелато
Продукти:
- 500 мл. прясно мляко с масленост 3,2-3,6%
- 4 жълтъка
- 100 мл. течна сметана
- 120 г захар
- 300 г течен шоколад
- блокче натурален шоколад за украса
- или 50 г печени бадеми или лешници
Приготвяне:
Извадете яйцата от хладилника и ги оставете да станат на стайна температура. Отделете жълтъците от белтъците. Разбийте жълтъците със захарта с помощта на миксер, докато побелеят.
Сложете в съд с дебело дъно млякото и сметаната и ги затоплете на слаб огън. Добавете бавно към тях разбитите жълтъци като разбърквате постоянно.
След няколко минути прибавете течният шоколад. Разбъркайте добре. Оставете сместа на котлона още около 10 минути, докато се сгъсти.
Отстранете от котлона и прекарайте сместа през голяма цедка или сито. Прехвърлете в съд, който е подходящ за замразяване и след като се охлади до стайна температура, го приберете във фризера.
През първите 3-4 часа вадете сладоледа и го разбърквайте, а след това го оставете още няколко часа да се стегне. Когато джелатото е готово, го сервирайте поръсено с настърган на едро ренде натурален шоколад или с натрошени бадеми или лешници.
От останалите белтъци може да си приготвите целувки.