Френска или Италианска кухня
Френска или Италианска кухня

Кухните на Франция и Италия отдавна са превзели целия свят и си оспорват място на трапезата на всеки любител на добрата храна. Те са се превърнали в еталон на европейската кулинария и се отличават с голямо разнообразие от вкусни ястия и десерти. 

За познавачите е ясно, че и двете кулинарни традиции заслужават специално внимание и изборът френска или италианска кухня е много труден. И в двете страни се проявява голямо внимание към храната, а професията шеф готвач е на особена почит.

Френска или Италианска кухня

Специфики на френската кухня

Традиционната френска кухня се характеризира с разнообразие от вкусове, невероятни комбинации от продукти и специални техники за готвене. Тя е забележителна и с това, че храната често достига до степен на кулинарна екстравагантност.

Известно е, че във Франция се появява за първи път концепцията за висока или висша кухня. Тя е синоним на изтънчена кулинария, базирана на сложни рецепти и необичайни продукти, придружена от елегантна презентация. Не случайно най-уважаваният кулинарен гид в света Michelin е с френски произход. 

Френската кухня условно е разделена на три части. Освен висока кухня, която по своята същност е гурме кухня, има общо разпространена кухня и  регионална кухня. 

Всичките се отличават с изключителни вкусови постижения и затова обикновената домашна храна във Франция се цени не по-малко от скъпа вечеря в ресторант. Освен това всеки кулинар може да има свой прочит на рецептите и така да направи ястията специални и различни.

Френска или Италианска кухня

В сравнение с някои от съседните европейски страни френската кухня използва по-малко млечни продукти. Разбира се, изключение правят френските сирена, които са известни в целия свят. 

Специфика на френската кухня е огромното разнообразие от сосове. Изобретателните френски готвачи са създали стотици разнообразни, а някои от тях и доста сложни, комбинации. 

Наименованията на френските сосове буквално чертаят карта на света: 

  • холандски 
  • португалски 
  • италиански 
  • английски 
  • баварски 
  • полски 
  • татарски 
  • руски 

Това обаче не означава, че  те имат отношение към съответните национални кухни, а по-скоро отразяват въображението на французите по отношение на чужденците. Руският сос например е получил името си заради хайвера в него, въпреки че другите му съставни части са майонеза и бульон от омари, които не са чак толкова използвани в традиционната руска кухня. 

Има и много други популярни сосове с интересни имена: мускетар, дипломат, финансист, моряк. Някои от названията пък подчертават нежната текстура на сосовете като тези, които са кръстени на тъкани: кадифе, муселин и коприна. 

Характерно за френската кухня е използването на зеленчуци като артишок, аспержи и маруля, които се включват основно в гарнитури. Като подправки често се използват праз, естрагон, розмарин и други, които придават на храната неустоим вкус и аромат. 

Друга особеност на френската кулинарна традиция е различието на кухните според регионите. Самите французи твърдят, че в страната има  цели 22 национални кухни. 

Всъщност, толкова са били регионите в страната преди сливането на някои от тях през 2016 г. Всяка от регионалните кухни зависи от географското положение, какво се отглежда там и влиянието на съседните страни. 

На север например е характерно използването на масло и сметана, а на юг – на много зехтин. Друго разграничение е, че на север ястията са по-тежки, я в Прованс храната е от средиземноморски тип. В районите с излаз на морския или океанския бряг приготвят вкусни супи и ястия от риба и морски дарове като миди, раци, скариди и др. 

Пример за това е любимата на южняците супа Bouillabaisse. Тя е много богата и се приготвя от различни видове риба и други морски дарове. 

В районите с изобилието от прясна морска храна приготвят специалитети също като Ескабеш – парчета сурова риба,  маринована в зехтин, лимон, лук, моркови, чушки и билки или типичния за Прованс Брандад – пастет от обезсолена сушена риба треска и зехтин.

Известният шарен Рататуй от задушени сезонни зеленчуци произхожда от красивата Ница на Лазурния бряг. 

Френска или Италианска кухня

На френската Ривиера се приготвя и  известната салата Нисоаз. Тя е вкусен микс от салатки, риба тон, варени картофи, аншоа, каперси, нарязано  сварено яйце, домати, червена чушка, маслини, лук шалот и артишок.

В регионите, които са близо до Испания се хапват често  чушки, домати и наденички. В граничните райони с Италия се употребяват много зехтин и подправки като босилек, риган и розмарин, характерни за кухнята на Северна Италия. 

Франция също така се слави с отличните си вина, които придружават отличната храна на трапезата. Отличителна черта на френските ястия е ефектното оформление и декорация на ястията, така че да приличат на произведения на изкуството.

Френска или Италианска кухня

Особености на италианската кухня

Подобно на французите, италианците превръщат всяко готвене и хранене в ритуал. Средиземноморската диета се смята за една от най-здравословните, което се дължи на комбинацията от свежи продукти и умението на готвачите да ги превърнат в изключително вкусни ястия. 

Френска или Италианска кухня

Италианците признават само храна с най-високо качество. Те избягват да приготвят замразена риба, а хлябът трябва да е прясно изпечен. Повечето италиански ястия са сравнително лесни за приготвяне дори в домашни условия, а заради своята универсалност и изключителни вкусови качества са придобили световна слава. Такива са пастата, пицата, равиолите, лазанята и много други. 

Френска или Италианска кухня

Огромен е броят на макаронените изделия – твърди се, че са повече от 350. И още две впечатляващи цифри: в Италия има над петстотин сорта сирене и триста вида месни продукти. Любителите на виното пък могат да избират между две хиляди вида. Повечето италианци са страхотни готвачи, а италианска кухня е уникална и неподражаема. 

Подобно на френската и съвременната италианска кухня е разделена на  различни нива. Високата la cucina classica е наследство от старата аристократична култура, която е приела елементи от френските кулинарни традиции. 

Не по-малко интересна е кухнята на домакините (la cucina casalinga), на селяните и на гражданите – буржоа (la cucina borghese), които следват местните традиции. 

Необходимо е да се има предвид, че кулинарните традиции в различните региони на Италия, подобно на френските, са много различни. Всеки район има свои видове месни продукти, тестени изделия, сирене и вино. Също така във всеки регион се предават от поколение на поколение рецепти за местни салати, супи, гозби и сладкиши. 

Наред с пастата, пицата и ризотото, сред най-популярните италиански специалитети известното Пиле пармезан, брускетите с домати, зехтин и маслини, салата Капрезе, богатата супа Минестроне. 

Също като във френската кухня, в Италия има невероятно  разнообразието на риба и морски продукти. Дългото крайбрежие на Апенинския полуостров дава възможност за консумиране на прясна храна от морето. 

Рибата в Италия се приготвя по най-различни начини, като сред най-често срещаните е печена на скара, а също приготвена със зеленчуци или  сосове, приготвени с вино или домати. 

Френска или Италианска кухня

Изобилието от морски дарове е огромно – различни видове миди и скариди, калмари, октоподи и др. Много харесвана е богатата супа Качуко, която включва поне 5 вида риба и различни морски дарове. Италианските класики пица, паста и ризото също имат имат варианти с риба и морски дарове.

За десерт в Италия също има добър избор – тирамису, панакота, джелато и много други сладки изкушения.

Френска или Италианска кухня

Коя кухня да предпочетем?

Вече стана ясно, че двете съпернически си кухни – френската и италианската, имат доста общи неща. По отношение на качеството на използваните продукти и в двете страни не правят никакви компромиси. 

И в двете страни кулинарията е издигната в култ, а разнообразието от ястия е огромно. Със сигурност и двете кулинарни традиции са спечелили милиони почитатели по света и никоя от тях не е за пренебрегване. 

Всяка от тях си има обаче свои особености и предимства, които могат да изиграят роля при избора. Ако искате по-лесна и по-бърза за приготвяне храна, вероятно италианската ще ви се стори по-подходяща. 

Пица и паста се ядат всеки ден и по всякакъв повод на всички континенти. Подходящи са за всеки вкус, защото има както варианти с месни продукти, риба и морски дарове, така и рецепти за вегетарианци и вегани. Италианската кухня е подходяща също за кетъринг, семеен празник или детско парти. 

Във френската кухня също има ежедневни ястия от прости продукти, като например рататуй.  Французите определено не консумират всеки ден гъши дроб, но ако имате специален повод или искате да се поглезите, висшата френска кухня предлага изключителни възможности. 

Тя дава наслада за всички сетива, а ако искате да впечатлите гостите си, тя е направо незаменима.  

Всъщност по-добре е да не се налага да избирате между двете страхотни кухни, а да комбинирате предимствата на италианската и френската кухня, за да си доставите пълноценно удоволствие от храната.

Снимки: pixabay.com