Петте най-популярни ястия в Банско
muzeen-kompleks-bansko

Банско е един от най-популярните и посещавани курорти у нас, това е истина, която никой не може да оспори. Дали си падате по зимните спортове или обичате да се любувате на планината през лятото, Банско е мястото, което може да ви гарантира добро изкарване на почивката.

Популярният курорт е наистина много харесван и обичан от туристите от цял свят, заради съчетанието от уникално местоположение (в полите на Пирин планина), невероятните зимни ски писти (които препълват градчето още преди официалния старт на ски сезона), богатата история и уникалната банска кухня.

Кухнята, която може да се опита само тук е оригинална, вкусна и… домашна. В нито един ресторант в Банско няма да ви предложат ястия, които не са домашно приготвени, в това можете да бъдете напълно сигурни.

Безспорно в Банско са майстори на вкусната домашна кухня и за майсторлъка им говори фактът, че освен като популярен курорт, градът се е превърнал и в кулинарен център и привлекателна дестинация за винен туризъм.

Съставката, която банскалии добавят към ястията си и която прави банската кухня толкова оригинална и вкусна се нарича просто… любов! Любовта към храната, финеса и вниманието, с което се приготвят гозбите тук е нещо, заради което си струва да се посети Банско.

Кои са петте най-популярни ястия в Банско?

Банска капама рецепта и снимки | Leonardo Bansko

  1. Капама

Капамата е може би едно от най-вкусните и популярни ястия, които могат да се опитат в Банско. Капама се приготвя и в други региони на страната, но съставките, които влагат банскалии, както и начина на приготвяне на „манджичката” са по-различни и точно това прави банската капама толкова уникална.

Рецепта за банска капама:

*500 грама кисело зеле;

*500 грама телешко месо;

*500 грама пилешко;

*500 грама свинско месо;

*500 грама Бански суджук (или банска кървавица);

*1 чаена чаша ориз (бял, кръгъл);

*1-2 глави кромид лук.

Капамата е зимно ястие, което преди години банскалии са приготвяли за големи зимни празници, когато на трапезата се е събирало цялото семейство. Днес традицията продължава да се спазва, но ястието е излязло от семейната кухня и се предлага в почти всеки ресторант в Банско. Традициите са хубаво нещо, но за тези от нас, които не сме от градчето е добре, че „традициите вече не са това, което бяха” и всеки, който търси къде да хапне в Банско може да се наслади на това кулинарно изкушение.

Отплеснахме се… Да продължим с начина на приготвяне на банската капама.

Начин на приготвяне:

Капамата се приготвя в голям глинен гювеч и на много бавен огън поне няколко часа:

*киселото зеле се изкисва или изцежда добре и се нарязва на ситно;

*оризът се запържва (или както казват в Банско „кавърдисва”) със ситно нарязания кромид лук;

На дъното на глинения съд се слагат цели листа от киселото зеле така, че дъното да се покрие добре с тях. Следва редене на различни пластове от продукти: първо се нарежда ориза, следват зелето и накрая месото (да има от всички „мръвки” обилно). След като се нареди месото реденето започва отначало – ориз, зеле, месо и така, докато съда се напълни. Долива се вода, добавят се подправки (тук всеки ресторант в Банско слага различни подправки според собствената си рецепта) и ястието се завършва, като отгоре се наредят отново цели зелеви листа.

Банската капама е готова, когато остане на мазнина. Да ви е благо, както казват банскалии!

Забравихме… капамата е още по-вкусна, ако добавите една каничка българско или италианско вино.

Бански чомлек рецепта и снимки | Leonardo Bansko

  1. Бански чомлек

*Един – два килограма месо с кост (за предпочитане телешки и свински джолан);

*Килограм картофи (ако са дребни се слагат цели, ако са едри се режат на едро);

*Няколко глави кромид лук (3 – 4);

*Моркови (3 – 4 по-едри);

*Чесън (цяла небелена глава);

*Вино (бяло или червено според рецептата и предпочитанията) – около 300 – 400 мл.;

*Сухи червени чушки;

*Дафинов лист;

*Черен пипер;

*Сол;

*Доматен сок или доматено пюре;

*Подправки (вече знаете за тайните подправки)

Начин на приготвяне:

Банският чомлек също като капамата се приготвя в глинен съд. На дъното на гювеча се слага доматеното пюре. Също като при капамата, и при чомлека продуктите се нареждат един след друг на пластове. След доматите се нарежда един пласт от свинското месо (предварително нарязано на едро и овкусено), следват картофите, лука, морковите (цели), телешкото месо. Подправките се разпределят между пластовете. Ястието се готви на много тих огън няколко часа (ако сте търпеливи, най-вкусно става, ако чомлека се готви цяла нощ на фурна от 100 градуса).

Банскалии приготвят чомлек откакто има Банско. Това ястие също като капамата е напълно автентично и се приготвя от поколения банскалии за големи празници.

Бански старец рецепта и снимки | Leonardo Bansko

  1. Бански старец

Изключително вкусен деликатес, който само в Банско можете да опитате и вкусът на който ще си спомняте дълго време.

Дори само да минавате край Банско, съветваме ви са спрете в някой ресторант в Банско и да си поръчате от тази страхотно вкуснотия, няма да съжалявате, ама никак. Само имайте предвид, че мезето е доста соленичко и е най-добре да го „прекарате” с чаша висококачествено италианско вино.

Какво има в банския старец, което го прави толкова вкусен и уникален?

*Свинско месо (около 2 килограма и по възможност без тлъстини);

*Сланина (около 500 грама)

*Сол, черен пипер, кимион

*Свинско шкембе (изчистено и приготвено за пълнене)

Начин на приготвяне:

Месото и сланината се нарязват на много тънки ивички (не се мелят, режат се), след което се овкусяват с подправките. Сместа се разбърква с ръце много добре и се напълва в изчистеното, измито и добре подсушено шкембе. След като шкембето се напълни, се завързва здраво с канап и се поставя между две дъски (за да добие характерната си форма). Отгоре се поставя тежест и банския старец се оставя да престои така около месец. След 30 дни тежестта се маха и мезето се окачва да съхне на проветриво място.

Вкуснотията е готова за консумация след най-малко 6 месеца, затова, ако посетите града през лятото, със сигурност в който и ресторант в Банско да седнете ще ви предложат домашно приготвен бански старец.

Историята на мезето се губи през годините, но предполагаме, че банскалии са го приготвяли, за да осигуряват прехраната на животновъдите, които с месеци са били високо в планината, където са били и стадата им. А може да има и някоя по-романтична история, кой знае. Важното е, че банския старец и до днес си остава едно от най-вкусните мезета, които могат да ви предложат единствено ресторантите в Банско.

Бански суджук рецепта и снимки | Leonardo Bansko

  1. Бански суджук

Суджук се приготвя и в други райони на страната (да не кажем навсякъде), но банския суджук отново се отличава с малко по-различен и оригинален вкус.

Продуктите, от които се приготвя суджука са:

*Свинско и телешко месо 7:3 (7 кг свинско и 3 телешко);

*Килограм свински черен дроб;

*Един-два стръка праз лук;

*Подправки: сол, черен пипер, кимион и… ето тук се крие тайната на страхотния вкус на банския суджук – чубрица и копър;

*Свински черва, в които се пълни сместа.

Начин на приготвяне:

Месото се смила на ситно, праз лука се нарязва също на ситно, добавят се подправките и всичко се разбърква много добре. Пълни се в червата и суджуците се оставят на проветриво място няколко месеца, докато се изсушат.

Хубавото е, че ако не ви се чака да си хапнете бански суджук като мезе, можете да си поръчате пресен суджук (наденица), който да ви изпържат или изпекат. Където и решите да хапнете в Банско, няма да ви откажат да ви приготвят ястието по този начин.

И не забравяйте за виното! Банско мезе не се опитва без хубаво българско или италианско вино! Добре де, може и жива бира!

Костурета с чекане и сланина

Името на това ястие е интересно, но всъщност това е боб с цвекло (от туршия) и сланина.

Приготвя се, като в глинено гърне се слага бял боб да заври. След като заври, водата му се сменя с нова и отново завира. След като заври за втори път към боба се прибавя нарязана около глава чекане (цвекло, което се приготвя като туршия подобно на популярното в цяла България кисело зеле), парчета сланина и по желание някоя и друга суха червена чушка. Ястието се готви на бавен огън до готовност и към него „върви” порция бански суджук и чаша нашенско или италианско вино.

Ресторант в италиански стил снимки | Leonardo Bansko

Къде да хапнем в Банско?

Изборът на ресторанти е наистина огромен и само от вашите желания зависи къде ще хапнете в Банско. Възможностите ви наистина са много, като се започне от традиционните семейни механи, където можете да опитате всички тези популярни ястия от банската кухня, до стилни италиански ресторанти, където да вкусите истинска италианска храна и да опитате от италианските вина, дошли направо от Ботуша. Освен традиционни ястия, приготвени с натурални продукти и ароматни подправки, Банско може да ви предложи и гурме кухня, така че наистина тук ще откриете всичко, за което душата (и стомаха) ви копнеят.

Търсите ли място за почивка, където могат да ви предложат освен много забавления и автентична традиционна кухня, помислете си за почивка в Банско, няма да съжалявате изобщо!

Изборът ви на хотели, храна и ресторанти в Банско е голям, но по-важното е, че ще забавлявате и ще си отпочинете добре, докато сте гости на града и ще си тръгнете оттам със спомени, които ще ви накарат да се връщате отново и отново.

 

Leonardo