Италианската кухня има много предимства, но сред най-отличителните от тях са използването на обикновени продукти и лесното приготвяне. С използването на зеленчуци, плодове, голямо количество риба и птици средиземноморската диета е много здравословна. Затова най-простите и вкусни италиански ястия са намерили много почитатели навсякъде по света.
Фритата
Италианската Frittata прилича на известния френски омлет, а характерна нейна особеност е, че към яйцата се прибавят различни добавки: месни продукти, спанак, тиквички, картофи, броколи, зелен боб гъби, сирена и др.
Фритатата е е любима за италианските семейства, защото се приготвя много бързо и не излиза скъпо. Тя се сервира самостоятелно или с гарнитура от зеленчуци.
Идеалната фритата е ефирна и лека, а това се постига като жълтъците и белтъците се разбиват отделно. По-богат вкус се постига с добавянето на малко сметана или мляко. Най-характерното е, че в това ястие винаги има поне един допълнителен продукт, който се добавя директно в разбитата яйчна смес.
Фритата с броколи и козе сирене
Необходими продукти:
- 6-8 яйца
- 1/4 ч.ч. прясно мляко
- 2 скилидки чесън, накълцани на дребно
- 6 стръка пресен лук, нарязани на дребно
- 250 г броколи, нарязани на дребно
- 100 г козе сирене
- 1/2 ч. л. червен пипер
- сол
- черен пипер
- зехтин
Начин на приготвяне
Включваме фурната да загрява на 180 градуса. Разбиваме хубаво яйцата и към тях прибавяме прясното мляко и накълцания на дребно чесън. В тиган загряваме 1-2 супени лъжици зехтин и добавяме нарязания на дребно пресен лук и броколите. Овкусяваме със сол и пипер на вкус и с постоянно бъркане ги запържваме за около 7-8 минути.
След това в тигана прибавяме червения пипер и вече готовата яйчена смес и поръсваме с козето сирене. Ако тиганът е подходящ за печене във фурна, използваме него, ако пък не е, просто прехвърляме сместа в подходяща тавичка и запичаме за около 15-20 минути.
Ризото
Славният път на ризото тръгва от Северна Италия, а цели три легенди са свързани с появяването му. Първата гласи, че по време на ужасен глад, владетелят на Милано изпратил на херцога на Ферара няколко чувала с непознати за местните хора зърна, като му казал да ги засади във влажна почва.
Няколко месеца по-късно херцогството събрало богата реколта от ориз и изтощените от гладуването хора го приготвили по най-простия начин. Те го сварили във вода с малко подправки. Ястието се оказало вкусно и засищащо и затова станало любимо на местните жители.
Според втората легенда, един разсеян готвач забравил на огъня супа, в която имало ориз. След като водата се изпарила оризът с добавените подправки се превърнал в гъста вкусна гозба.
Третата легенда е най-творческа, а главният герой е млад художник, който помагал на своя учител да изрисува катедралата в Милано. Той слагал по щипка от шафран в боите, за да станат цветовете по-ярки.
Младежът използвал своя опит и по време на сватбата на дъщерята на господаря си, като добавил към ориза и малко от ценната подправка. Така се получило първото ризото Миланезе, известно с ярко жълтия си цвят.
Ризотото не изисква скъпи продукти, а резултатът е забележителен и затова присъства менюто на всеки ресторант и италианско домакинство.
За ризото се използва специален кръглозърнест ориз с високо съдържание на нишесте. Подходящи сортове са Арборио и Карнароли. Важно изискване е оризът да не се мие, за да се запази нишестето и резултатът да е кремообразно ястие. За приготвянето са необходими още зехтин, месен или зеленчуков бульон, сухо бяло вино и подправки.
Съществен момент е, че бульонът се долива на части при непрекъснато разбъркване, след като течността е напълно поета. Накрая обикновено се добавя сирене пармезан или пекорино. Ризото се приготвя с различни добавки, като гъби, моркови, броколи, аспержи, грах, чери домати, морски дарове, пилешко месо и др.
Рецептата за най-простото ризото със зеленчуци
Необходими продукти:
- 1 л зеленчуков бульон
- шепа пресен грах
- 2 млади тиквички
- 1 червена чушка
- 250 г ориз карнароли
- 2-3 супени лъжици зехтин
- 50 г сирене пармиджано
- прясно смлян черен пипер
- 1 глава лук
- Пресен магданоз
Начин на приготвяне
Обелете лука и го нарежете на дребно. Тиквичките се нарязват на по-едри кубчета. Сиренето настържете на едро ренде. Сложете бульона да заври и оставете на съвсем слаб огън.
Загрейте олиото в тиган и задушете лука на среден огън до прозрачност. Добавете ориза и запържете всичко заедно, докато оризът стане прозрачен и в центъра на всяко зърно остане само бяла, непрозрачна точка, за около 5 минути.
Добавете 1 черпак бульон. Гответе, като разбърквате, докато по-голямата част от течността се абсорбира. Добавете още 1 черпак бульон. Гответе в този режим, докато оризът омекне и придобие кремообразна текстура (необходимо е да остане леко твърд в центъра).
Добавете нарязаните тиквички, чушка и граха, разбъркайте за 1-2 минути. Отстранете от котлона, добавете сиренето и разбъркайте енергично. Подправете с черен пипер и сервирайте веднага.
Полента
Италианската полента има своя аналог у нас и това е качамакът. Приликата между тях е, че се приготвят от царевичен грис, сварен във вода.
У нас обикновено добавяме към качамака сирене и го поливаме със запържен в олио или краве масло червен пипер. В Италия предпочитат полентата с доматен сос или песто. Тя се сервира като самостоятелно ястие или като гарнитура.
Още древните римляни приготвяли каша от зърнени храни. Те обикновено я сварявали от просо, нахут или ечемик. Царевицата, от която се правят полентата и качамакът, навлизат в европейските страни едва през 16 век, когато е пренесена от Америка.
Дълго време кашата от царевично брашно се смятала за храна за бедните, а селяните или монасите я бъркали в голям казан.
По-късно към ястието добавили и други продукти:
- сирене
- зеленчуци
- гъби
- морски дарове
Постепенно полентата станала желан гост и на трапезата на богатите граждани.
Има много начини за приготвяне на полента в Италия. Често се прави гъста полента, която се реже на филийки и се яде за закуска или се хапва вместо хляб.
Традиционното съотношение на съставките е 1 част царевично брашно към 3 части вода, като зависи и от това каква плътност желаете на кашата да се получи.
Много вкусно и лесно за приготвяне ястие е запечената полента. За нея са ви необходими: царевичен грис, зеленчуков бульон, прясно мляко, краве масло, сол и пармезан.
Царевичният грис се сварява в смесените мляко и бульон с добавка на сол на вкус. Смъкнете от котлона и тогава добавете краве масло, настърган пармезан и подправки по желание. Изсипете сместа в тавичка, загладете я и поръсете отгоре още настърган пармезан. Запечете в умерена фурна за около 15 минути.
Брускети
Италианците са майстори на дребните вкусни неща, които може да хапвате по всяко време. Сред най-популярните от тях са брускетите. Те се приготвят бързо, изглеждат апетитно и има възможност за много варианти.
Брускетите представляват филийки препечен хляб, които обикновено се натриват с чесън, а отгоре се редят различни продукти. Хлебната основа е от багети, франзели, чабата или друг вид тестено изделие.
Отгоре се поставят накълцани домати, сирене, чушки, колбаси, прошуто, маслини, риба, скариди и др. Брускетите се подправят със зехтин, черен пипер, зелени листенца босилек и магданоз.
Брускети с домати
Продукти:
- 6 филийки от франзела
- 3 домата
- 2 с. л. настърган пармезан
- зехтин
- 3-4 скилидки чесън
- пресен босилек
- сол
- прясно смлян черен пипер
Начин на приготвяне
След като доматите се измият, им се отстраняват семената и се нарязват на кубчета. Подправят се със зехтин, сол и млян черен пипер.
Добавя се настърганият пармезан и нарязани листа босилек или магданоз. Филийките се препичат от двете страни. От едната страна се намазват със зехтин, натъркват се с чесън и накрая се гарнират с доматената смес.
Тиквички пармиджана
Пармиджана е известно италианско ястие, което най-често се приготвя от патладжан. То обаче може да бъде направено много лесно и бързо и от тиквички и дори направо в микровълнова фурна.
Parmigiana di zucchine
Продукти:
- 3-4 средни тиквички
- 250 г доматено пюре
- моцарела
- риган на вкус
- настърган пармезан 40
- слънчогледово олио за пържене
Процес на готвене
Измийте тиквичките и ги нарежете по дължина на ивици. Оваляйте ги в галета или брашно и запържете в растително масло. В тава изсипете на дъното доматеното пюре и поръсете с риган.
След това разпределете на слоеве:
- тиквички
- доматено пюре
- нарязана моцарела
- пармезан
Поръсете горния слой с пармезан, а не с моцарела. Поставете тавата в микровълновата за 15 минути 750 W или я метнете в умерена фурна.
Снимки: pixabay.com