Всеки ден Италия, освен с дъх на кафе, се събужда с невероятните аромати на прясно изпечени тестени изделия. Най-добрите италиански рецепти за закуска най-често включват пресни печива. В Италия по принцип не наблягат на много засищаща храна сутрин, а хапват нещо дребно след задължителното кафе. Често сутрешното хапване се състои просто от малко парче сладкиш. Всяка рецепта за италианска закуска е плод на дългогодишната кулинарна традиция, съхранявана от поколения пекари и готвачи.
Корнето
Корнето (Cornetto) най-общо казано е италианският вариант на кроасана. Френският кроасан и италианското корнето имат прилики по външен вид и произход. И двете тестени изделия произлизат от австрийско-унгарския сладкиш, наречен Kipferl, хлебче с форма на полумесец, популярно в цяла Централна Европа. Рецептата пристига в Италия в края на 1600 г. поради търговията между Виена и бившата република Венеция, откъдето се разпространява в целия регион.
Другото общо между тях е, че и двете печива са вкусни варианти за закуска, с които да започнете деня си. Между тях обаче има и разлики както във вкуса, така и в подготовката. Рецептата за кроасан се различава от корнето по това, че включва повече масло, но без яйца и по-малко захар. В Южна и Централна Италия сладкишът е известен като cornetto, което означава „малък рог“ на италиански, докато в северна Италия сладкишът се нарича бриош.
Рецептата за корнето включва брашно, яйца, захар, мляко, масло, мая и сол. Отгоре се намазва яйчен жълтък, осигурявайки златист цвят. Италианското печиво може да е без пълнеж или с конфитюр, крем, мед, а дори и със сладолед, както ги правят в Сицилия.
Италианските корнети са идеалното лакомство, за да започнете деня по най-добрия възможен начин.
Брускети
Сред най-популярните леки неща за хапване в италианската кухня са брускетите. Те се приготвят бързо и дават възможност за много варианти. Подходящи са за закуска, въпреки че по-често се сервират като предястие.
Родното им място е италианското село. Брускетите служели на селяните като лека закуска по време на полска работа. За основа се използвали филийки домашен хляб, намазан със зехтин, а към него се добавяли бекон, сирене или други налични продукти. Постепенно храната на бедните придобива популярност сред богатите граждани, превръщайки се в национално блюдо.
Брускетите представляват филийки препечен хляб, които обикновено се натриват с чесън и върху тях се редят различни продукти. Основата е от багети, франзели, чабата или някой друг вид хлебно изделие. Може да са намазани със зехтин или крема сирене. Отгоре най-често се поставят нарязани на кубчета домати, чушки, сирене, прошуто, колбас, гъби, маслини, риба, скариди. Зелени листенца босилек и магданоз добавят още аромат и ефект. Вижте рецепта за брускети.
Пицети
Пиците са една от най-популярните храни в Италия, но са твърде засищащи за закуска. Затова сутрин може да се хапнат малките им варианти, наречени пицети. Тези мини пици са много симпатични и могат да се гарнират с различни продукти.
Пицета с шунка и моцарела
Необходими продукти:
2 ч.ч. брашно
1/3 ч.ч прясно мляко
1/2 ч.ч вода
1/3 ч.ч зехтин
1 равна ч. л. захар
доматено пюре
песто от босилек
моцарела
шунка
сол
мащерка и риган
черен пипер по желание
Приготвяне:
Разтворете маята в топло мляко и добавете захарта и малко брашно, докато се получи гъста каша. Оставете сместа за около 15 минути и след това я добавете в купата с брашно, вода, зехтин и малко сол. Разбъркайте и месете докато тестото стане меко и еластично. Оставете го да втаса 1-2 часа.
Пригответе доматената смес за намазване, като смесите в съд на умерен котлон доматеното пюре със зехтин, добавете ригана, мащерката и щипка захар и щипка сол. Оставете да изври, докато остане на половина.
Разточете тестото на тънко и изрежете кръгчета с кръгли формички или с чаша. Намажете ги с доматената смес и ги опечете на 200 градуса.
Тарталети
Отлично сладко допълнение към сутрешното кафе са вкусните тарталети или италианският вариант на мъфини и мини кексчета. Те обикновено се приготвят от брашно, яйца, прясно или кисело мляко и различни добавки.
Тарталетите са много ефектни и обикновено се пълнят с вкусен крем: ванилов, шоколадов, лимонов, сметанов, маслен и др. Гарнират се с малини, ягоди, къпини, боровинки, портокалови корички, праскови и каквото друго се сетите.
Рецепта за сладка закуска: Портокалови тарталети
Необходими продукти:
170 г брашно
70 г масло
50 г захар
1 жълтък
настъргана кора от 1 портокал
за крема:
40 г масло
1 яйце и 4 жълтъка
120 г захар
100 мл портокалов сок
100 мл лимонов сок
1 супена лъжица пудра захар за поръсване
Начин на приготвяне:
Пресейте брашното и го сложете заедно със захарта в съда, в който ще замесите тестото. Поставете в кладенче в средата 50 г омекотено масло, част от настъргана кора от портокал и жълтъка. Смесете всички съставки, без да месите тестото твърде много. Увийте тестото във фолио и го оставете да почине поне 30 минути.
За да приготвите крема, сложете маслото, захарта, портокалова или лимонова кора, яйцето и жълтъците в тенджера и разбъркайте с дървена лъжица, като смесите добре съставките. Добавете лимоновия и портокаловия сок, разбъркайте отново, след това сложете съда на слаб котлон, оставяйки сместа да заври.
Свалете соса от огъня точно преди да започне да кипи. Изсипете го в купа през гевгир и го оставете да се охлади.
С точилка разточете тестото, докато достигне дебелина от 3 мм. С форма за сладкиши изрежете много кръгчета с диаметър 6 см.
Постелете леко намазаните с масло и набрашнени форми за тарталети с кръгчетата от тестото и набодете дъното с вилица. Поставете формите в предварително загрятата фурна на 180 ° C и печете за около 15 минути.
Извадете тарталетите от фурната и ги оставете да се охладят, преди да ги извадите от формичките. След това ги напълнете с приготвения портокалово-лимонов крем и ги поръсете с 1-2 супени лъжици пудра захар.
Снимки: pixabay.com