Вечерята е много важно хранене за италианците, защото е времето, когато хората се събират със семейството и приятелите си. Пълната италианска вечеря включва многостепенно меню. Обикновено се започва със студени и топли предястия.
Следва първото ястие, например паста, ризото или супа, а след него идва и второ ястие от месо или риба с гарнитура. Накрая вечерята завършва с десерт и кафе. Важен момент е предварителното обсъждане и изборът на най-добри рецепти за вечеря.
Спагети Болонезе
Сред най-добрите рецепти за вечеря в уникалната италианска кухня са някои от стотиците видове паста. Славата на италианските тестени изделия се носи навсякъде по света. Има много рецепти за паста, като една от най-популярните сред тях със сигурност е тази за Спагети Болонезе.
Името на соса Болонезе и едноименните спагети идва от родния им град Болоня. В най-разпространената италианска рецепта сос Болонезе се приготвя от кайма в доматен сос. Освен спагети се приготвят и много други видове паста с Болонезе.
Кулинарните историци не са на едно мнение за произхода на това ястие. Според някои, сос Болонезе е изобретен в Рим, а не в Болоня, в края на 18 век. През 1891 г. авторът на готварски книги Пелегрино Артузи, който е роден в областта Емилия-Романя, публикува за първи път рецепта на паста, наречена Макарони ала болонезе.
Неговият вариант се различава от сегашния. Според популярни публикации, оригиналната рецепта за сос Болонезе е регистрирана чак през 1982 г от Италианската академия по кухня в Търговската камара на Болоня. Продуктите, от които се прави известният сос са: говеждо и свинско месо, панчета, месен бульон, лук, сухо вино, моркови, целина, домати и мляко.
В различните региони в соса за спагети с Болонезе се добавят наденички, мортадела, чушки, гъби и т. н.
Домашни равиоли
Равиолите са една от най-известните италиански рецепти, а тяхното приготвяне изисква доста повече време от сваряването на спагети.
Още се спори за произхода на равиолите. Според една от версиите, рецептата идва в Европа от Китай през XIII век, като естествено „виновник” за това е великият пътешественик Марко Поло. Най-ранното споменаване на равиолите е в личните писма на Франческо ди Марко Датини, търговец от Прато, през 14 век.
Според класическата италианска рецепта, тестото на равиолите включва само брашно и вода, но в днешно време се слагат и яйца. Правят се с различна плънка: месо, риба, зеленчуци, сирене, гъби и др.
Равиолите могат да се оформят като квадрат, кръг, правоъгълник или полукръг. Сервират се с доматен сос, бешамел, сметанов сос или други сосове, а върху тях се настъргва твърдо сирене.
В различните региони на Италия равиолите имат свои особености. В Рим и Лацио плънката се приготвя най-често от сирене рикота и спанак. В Сардиния за приготвяне на равиоли се ползва картофена плънка. Много популярни са и равиолите Болонезе.
Рецепта за равиоли с кайма и гъби
Ето и от какви продукти се нуждаем.
За тестото:
- 2 яйца + 2 белтъка
- 300 г брашно
- сол на вкус
- 2 с.л. зехтин
- За плънката:
- 1-2 с. л. зехтин
- 250 г кайма смес
- 200 г пресни гъби
- 1 малка глава лук
- 1 морков
- 2 скилидки чесън
- 2 жълтъка
- 1 с. л. доматено пюре
- Риган
- Сол и черен пипер
- Пресен босилек
- Настърган пармезан
Начин на приготвяне
Сложете брашното в голяма купа. Разбийте яйцата със зехтин и сол и ги изсипете при брашното. Омесете тестото, покрийте го с фолио и оставете за 20 минути.
Загрейте растително масло в тиган и запържете нарязаните на дребно гъби и лук. Добавете каймата и пържете, като разтрошавате бучките. Добавете настърганите моркови и накълцания чесън. Гответе още 5 минути. Добавете жълтъците, доматеното пюре, ригана, сол и черен пипер.
Разточете тестото на тънък правоъгълен лист, разрежете го на две части. Върху единия лист поставете на разстояние 4 см. плънка с лъжичка.
Навлажнете силиконова четчица с вода и начертайте между парчетата линии, за да образувате квадратчета. Покрийте с втората част от тестото и го притиснете леко. С резачка нарежете по начертаните линии на квадратчета.
Кипнете подсолена вода и пуснете равиолите за 10 минути. Разпределете ги в чинии, поръсете с настърган пармезан и полейте със сос по избор. Украсете с пресен босилек.
Лазаня
Сред най-популярните италиански рецепти е и знаменитата лазаня. Първото писмено сведение за ястие, наречено лазаня, е открито в регистъра на правните сделки в Болоня от 1282 г. Основната битка за родно място на съвременната лазаня са Болоня и Неапол. Споровете между двата града за класическата рецепта за лазаня продължават векове.
В Болоня се използва основно сос Болонезе, сос Бешамел и Пармезан, а в Наполи сосът е Неаполитанско рагу и се приготвя с местния колбас cervellatine, а плънката е от пържени кюфтета, сварени яйца и сирене Моцарела и Пармезан.
Рецепта за лазаня с пиле и гъби
Необходими продукти:
- кори за лазаня
- пилешко филе – 500 г
- 300 г пресни гъби
- 100 мл. готварска сметана
- 200 г твърдо сирене или кашкавал
- За бешамеловия сос:
- г масло
- 50 г брашно
- 500 мл. прясно мляко
- 100 мл. готварска сметана
- Сол
- Млян черен пипер
- 1/4 ч. л. индийско орехче
Начин на приготвяне
За приготвянето на бешамела в малка тенджерка на слаб огън разтопете маслото и запържете брашното за 2-3 минути. Разредете със студеното прясно мляко. Бъркайте, докато сместа се сгъсти, посолете и добавете подправките. Налейте сметаната в соса и след като кипне, махнете от котлона.
В друг съд сложете пилешкото филе в подсолена вода и сварете за около 5 минути. Извадете месото и оставете да се охлади. Нарежете пилешкото месо на малки кубчета, а гъбите – на дребно или на тънки филийки.
В малко олио запържете гъбите и добавете нарязаното месо и сметаната. Оставете да къкри на слаб огън около 5 минути и посолете.
Намажете дъното и стените на тавата за печене на лазаня. Разстелете на дъното 4 с.л. от соса и наредете 3 кори за лазаня върху него. Отново поставете сос и разпределете половината месна смес.
После поръсете с настърган кашкавал. Наредете отново 3 кори, следва сос и другата половина пилешкото. Наредете последните 3 кори и завършете с останалия сос отгоре. Поръсете с останалия настърган кашкавал. Печете в загрята на 180 градуса фурна около 30 минути.
Лазанята се сервира още гореща за вечеря с хубаво италианско бяло вино.
Риба по италиански
Рибата е важна част от италианската кухня, защото тя е задължителен елемент от здравословната средиземноморска диета. Освен това е лесна за приготвяне. В италианската кухня има много рецепти за печена или пържена риба, със зеленчуци или със сос.
Рибата е отлична за печене на скара, защото запазва вкуса и хранителните си свойства, но не всеки вид е подходящ. Цялата риба е чудесна за печене на скара. Шайбите тлъста риба също са подходящи за скара, но трябва да са дебели поне 4 см. Италианците пекат на скара лаврак, ципура, сьомга, сардини, треска и др.
Ципура или лаврак на скара
Необходими продукти:
- 2 средно големи ципури или лаврака
- 1-2 скилидка чесън
- зехтин екстра върджин
- клонка розмарин
- нарязан магданоз
- ароматни билки на вкус
Начин на приготвяне
Почистете рибите и ги посолете. Овкусете отвътре и отвън със скилидка чесън, можете да сложите вътре смес от ароматни билки. Загрейте скарата или барбекюто. Омазнете скарата с помощта на клонка розмарин, потопена в зехтин. Подредете рибите върху загрятата скара успоредно на металните пръти. Печете около 10-15 минути от всяка страна.
Големите ципури може да се сервират само в компанията на няколко резена лимон и смес от зехтин или разтопено масло, чесън и ароматни билки. При по-малките екземпляри, гарнитурата става задължителна. Няколко варени картофа или салата с рукола и чери домати са универсална гарнитура за риба на скара.
Супа Минестроне
Накрая трябва да споменем и поне една рецепта за супа, тъй като много италианци включват в менюто си за вечеря и този вид храна. Минестроне е богата италианска супа, която се прави от пресни зеленчуци и някакъв вид паста.
За приготвянето й се използват моркови, картофи, зрял и зелен фасул, лук или праз, тиквички, домати, чушки, зеле, карфиол, броколи, аспержи, целина. Италианците са убедени, че колкото повече са зеленчуците, толкова по-добре. Казват, че Минестроне трябва да е толкова гъста, че лъжицата да стои права в нея.
Често задавани въпроси
Какво е отношението на италианците към вечерята?
Италианската вечеря за много италианци е най-важното хранене за деня. Затова тя е много богата.
Какво включва италианската вечеря?
Започва се с предястия, след което се сервира първото ястие, например паста, ризото или супа. Следва второ ястие от месо или риба, а финалът е с десерт и кафе.
Какво включва известният сос Болонезе?
Продуктите, от които се прави сосът са:
- говеждо и свинско месо
- панчета
- месен бульон
- лук
- сухо вино
- моркови
- целина
- домати
- мляко
Снимки: pixabay.com