Пастата и пицата са най-разпознаваемите италиански кулинарни емблеми. Типичните вкусове на средиземноморската кухня са популярни навсякъде по света. Рецептите за спагети, лазаня, равиоли, пица, ризото, тирамису и много други отдавна са навлезли и в домашната кухня, включително и у нас.
Но да имаш рецептата, все още не означава да приготвиш оригиналното италианско блюдо. Необходим е още майсторлък и, разбира се, истински натурални продукти. Всеки нашенски хоби готвач, решил да се пробва в необятната кулинарна вселена, първо си задава въпроса откъде можем да си набавим качествени италиански продукти в България.
За радост, в днешно време тази мисия е напълно възможна, защото голяма част от необходимите за приготвянето на вкусните средиземноморски блюда хранителни продукти могат да бъдат открити в магазини във всеки по-голям град на страната ни.
Италианските продукти – известни и в България
Средиземноморската кухня е много популярна в България и затова много от италианските продукти са добре разпознаваеми у нас. Те могат да бъдат купени от специализирани магазини, хипермаркети, а част от тях може да се намерят дори в кварталния магазин. Съществува и опция да се поръчат от специализирани електронни магазини за италиански храни.
Пастата и пицата са най-популярните италиански ястия. Пица може да се хапва във всеки италиански ресторант по света. Ястието е вкусно и сравнително лесно за приготвяне, затова отдавна е навлязло в домашната кухня и у нас. Добрата новина е, че всяка домакиня може да се снабди с най-необходимите продукти за добра паста, без да прави компромиси.
Първо трябва да си доставите избраните от вас готови макаронени изделия. Ясно е, че не всички видове са достъпни на нашия пазар, защото италианците твърдят, че са над 300. Но това излишество не ви е и необходимо. В България се предлагат всички основни разновидности като спагетите са най-разпространени.
Може да си купите също талиатели, които представляват плоски ленти, фусили, които се отличават със спираловидна форма в по-къс и в дълъг вариант или ригатони – къси тръбички с набраздена повърхност. Сред популярните видове са още канелони – широки тръбички, които се пълнят, плоските листи за лазаня, равиолите и тортелините.
У нас се намират още пене, букатини, папарделе, фетучини. Има паста с най-различни форми – на панделки, мидички, колелца и т.н.
На българския пазар освен суха се предлага и прясна паста, която с вкуса си ще ви пренесе направо в Италия. Има и макарони за хора със специални изисквания – пълнозърнести или безглутенови.
Качеството на макаронените изделия е от голяма важност, защото крайният резултат след варенето трябва да е „al dente“ или „до зъб“, което означава, че в средата трябва да се запази малка твърдост, а не особено качествени продукти просто се разваряват и скашкват.
Пастата може да комбинирате с прошуто или бекон, които също присъстват на пазара у нас, а зеленчуците или каймата може да са нашенски. Накрая обаче трябва да се погрижите и за настърган Пармезан, който ще придаде щипка вълшебство на кулинарното произведение.
Вкусът на оригиналната италианска паста в голяма степен се дължи на соса.
Съществуват много видове сосове, които може да се изпълнят в домашни условия. За улеснение на домашните кулинари, голяма част от тях могат да се открият в готов вид. Bolognese е един от най-популярните италиански сосове, абсолютно необходим за пастата със същото име. Консервираният в буркани съдържа смлян лук, целина, моркови, мляно свинско и телешко месо, зехтин, домати и доматен концентрат, зехтин и подправки.
Производителите препоръчват преди употреба да се затопли на слаб огън или в микровълнова фурна, а след това просто го комбинирате със сварената паста и сервирате.
Неаполитана е уникален сос, приготвен от нарязани домати с моркови, чесън, зехтин, доматено пюре, патладжан, тиквички, пипер, лук, дафинов лист, чесън, риган, червен пипер.
Сос Basilico е класически доматен сос с аромат на босилек и затова употребата му е универсална.
Сосът за паста Арабиата се произвежда от нарязани домати, червени чушки, а пикантният му вкус се дължи на лютите чушки и чесъна.
Предлага се и Средиземноморски сос от домати, маслини, лук, каперси, паста от аншоа и подправки.
Сос Olive съдържа домати и парченца черни и зелени маслини със зехтин, подправени с бяло вино, лук, сол, каперси, магданоз и чесън. А сега да се обърнем и към другата италианска класика, превзела целия свят – пицата.
Повечето хора у нас я консумират в някоя от многото пицарии или си я поръчват за вкъщи. Други пък си пробват уменията в домашното приготвяне на пица.
Това не изисква много усилия, но трябва да имате предвид, че качеството на тестото е от голямо значение, а то зависи от вида брашно. Италианците ползват брашно тип 00, което съдържа повече глутен от другите брашна – това спомага за хрупкавата коричка. У нас вече се предлагат и други италиански пакетирани брашна – например за сладкиши или царевично за полента.
Ето и още едно италианско блюдо, което не е сложно за приготвяне, но няма да ви се получи добре, ако не ползвате оригинални продукти. Става въпрос за ризотото. За да стане перфектно, трябва да е приготвено от специални сортове ориз, каквито са Carnaroli, Vialone Nano или Arborio. Те са с богато съдържание на нишесте.
Другите продукти също трябва да са с високо италианско качество – зехтин и сухо бяло вино. Задължително се снабдете и с Пармезан, който за италианските гозби е нещо като нашето „на всяко гърне – мерудия“. За него обаче пак ще стане дума след малко.
При подправките за ризото също не бива да правите импровизации. Например, ако искате да приготвите ризото Миланезе, така че да ви хвалят, трябва да го ароматизирате и оцветите в привлекателен жълт цвят с истински шафран.
Към много от ястията и тестените изделия италианците добавят и сушени домати в зехтин, каквито също може да си купите готови.
Италиански сирена, популярни и у нас
Вкусът на много италиански ястия зависи от използваните в рецептите сирена. Някои от тях са съвсем достъпни на нашия пазар, а други се намират трудно или пък отсъстват напълно.
Най-известното италианско сирене по света е Parmigiano reggiano, по-известно у нас като Пармезан. Той представлява много твърдо, зърнесто сирене и е важен играч в италианската кухня.
Използва се в много рецепти за различни видове паста, за пици и други ястия. Най-често се добавя настърган накрая, но може да е и част от плато със сирена. Пармезанът зрее в продължения на много месеци, за да придобие характерния си плътен вкус.
Друго не по-малко популярно италианско сирене, което може да се намери лесно у нас, е Моцарела. Тя е меко свежо сирене, което според оригиналната рецепта се приготвя от биволско мляко, а сега се прави и от краве. Това сирене може да се консумира самостоятелно или да се използва в рецептите за пица, лазаня или за популярната доматена салата Капрезе.
За истинско Капрезе е нужна прясна биволска Моцарела или сирене Бурата, което се приготвя от моцарела и сметана, но и двата вида се намират трудно. Затова обикновено се ползват топки Моцарела в пакетчета.
Маскарпоне е още едно чудесно сирене с богат вкус. То е кремообразно и най-често се използва за приготвянето на десерти. Не само сладкарите, а и домакините в България знаят, че с негово участие се приготвя най-известият италиански десерт Тирамису.
Сирене Пекорино пък се произвежда от овче мляко и съществуват две негови разновидности – Романо и Тоскано. Подходящо е да се комбинира с плодове затова и често се сервира с десерт.
На пазара се предлагат също италиански пушени и топени сирена.
Италиански колбаси и прошуто
Колбасите и другите деликатесни месни продукти също са част от италианската кулинарна традиция и са много търсени и у нас.
Мортадела е популярен салам, който произхожда от Болоня. Той се произвежда от отбрано свинско месо, парченца сланина, зрънца кориандър, сол, бял пипер, черен пипер, мирта, индийско орехче и други подправки.
Мортаделата може да е с различни добавки като шам фъстък, маслини или чушки. В днешно време има и разновидности на салама с пуешко и говеждо месо. През годините италианската Мортадела е станала много популярна и извън границите на родината си.
Не може да не споменем и друг много известен италиански салам – Вентричина (Ventrichina). Той се приготвя от чисто свинско месо, с добавка на хляб, чесън, портокалови кори, сладки и люти чушки и розмарин. Този салам често се използва за гарниране на пици.
Прошутото е месен деликатес, много характерен за италианската кухня. Двата основни вида, според технологията на производство, са prosciutto crudo, което е сурово сушено и prosciutto cotto, което е варено и се прави също от осолен свински бут, но пресован и сварен.
Сред най-известните видове от този забележителен специалитет е Прошуто ди Парма. Прасетата, от които се приготвя, са от специална порода и се отглеждат само в 11 региона в Северна и Средна Италия.
Те се хранят с царевица и ечемик, а богатият вкус на месото се дължи още на суроватката от производството на сирене пармиджано, която им се дава. Според производителите, климатът също е важен фактор за нежния аромат и чудесния вкус на прошутото.
Задните бутове на свинете първоначално се натриват със сол и след това се сушат с месеци. Други известни видове от този месен деликатес са Прошуто ди Модена и Прошуто Сан Даниеле, които са запазена марка за произход, защитена в Италия и ЕС. Ако прошуто се използва като част от съставките на ястия, се добавя в края на приготвянето.
С това италианските продукти, познати и в България не се изчерпват. Списъкът е дълъг, а качеството е гарантирано. Освен продукти обаче в италианската кухня се използват и доста вина.
Всеки от винарските региони на Ботуша, а те са 20 на брой, се гордее със своя селекция. На нашия пазар вече могат да се намерят много качествени бели и червени вина, които са отличен съпровод на добрата средиземноморска храна.