Италия е известна по цял свят с кулинарните изкушения, които предлага. За никого не е тайна, че тези топли домашни вкусотии са най-магически и пленителни, когато са приготвени собственоръчно у дома. Днес ще разгледаме панетоне – чудесен за закуска или десерт с меко и нежно, пухкаво тесто.
На вашето внимание – Негово Величество панетоне!
Това е тип италиански сладък хляб, който представлява нещо подобно на нашенския козунак. Може да се каже, че е най-емблематичен е за региона на Милано. Характерен е с цилиндричната си форма и в истинския си вид достига 15-20 см височина. Някои екземпляри могат да надхвърлят 1 кг тегло.
Историята на сладкиша може да се проследи чак до Древен Рим, когато най-често се е приготвял с мед. По времето на Свещената Римска империя през XVI век рецептата била осъвременена от прочутия готвач Бартоломео Скапи. Смята се, че първите майстори на панетоне са миланските пекари. В началото на XX век сладкишът е набрал голяма популярност из цяла Италия.
Кога се хапва панетоне и какво го различава от коломба ди Пасха и бриош?
Всички сме виждали картонените кутии с надпис панетоне, които са пропътували толкова много километри, за да достигнат до нас. Дори и в България той често се предлага на пазара покрай коледно-новогодишните празници. В другите държави, включително и у нас, понякога го пускат по магазините и около Великден.
За италианците консумацията на панетоне през пролетта е малко необичайна. По това време за тях е по-присъщо да си похапват така наречените великденски коломби. Това са на практика доста подобни сладкиши. Те се от панетоне различават основно по формата си, а също и по факта, че при тях стафидите са заменени с карамелизирани цитрусови кори.
Донякъде може да се каже, че панетоне е вариация и на популярния италиански козунак бриош. Разликата между двете е във времето за приготвяне, а също и в маята. Сладките хлябове бриош имат нужда само от няколко астрономически часа за втасване, докато за панетоне са необходими над 50 часа. Също така, панетоне се меси с естествена мая, докато за бриош се използва хлебна. За да бухнат до завидната височина, те се закачат на куки и висят в продължение на дълго време.
Интересно е да се отбележи, че далеч не всички панетоне се произвеждат в Италия. Производители и търговци от Южна Америка и дори от Азия правят стабилни доходи от панетоне. Някои италианци никак не са доволни от това, тъй като го възприемат като злоупотреба с техните кулинарни традиции.
Именно заради това се води разгорещена политическа борба там да му се даде статут на храна със защитен географски произход (на италиански съкратено DOP), какъвто имат другите типични ястия в италианската кухня. Това не означава, че продуктите и рецептата за това изкушение са тайна.
Етикетът DOP би означавал панетоне да се прави само от местни продукти, тоест – отгледани в Италия. За съжаление, това е много трудно в случая, тъй като страната така или иначе внася по-голямата част от брашното, захарта, стафидите и огромното технологично време, които са нужни за неговото приготвяне.
Можем ли да си приготвим мини панетоне у дома?
За щастие, има начин да си направим сладки, малки панетоне сладкишчета абсолютно самостоятелно и без да преминаваме през 50 часа подготовка.
Продукти
Ще ни бъдат необходими:
- 500 г брашно (тип 500)
- 200 г меко краве масло
- 2 цели яйца, отделно още 1 жълтък
- 1 ч. л. ванилия
- 200 мл топло мляко
- 100 г пудра захар
- 150 г стафиди
- щипка сол.
- В случая ще използваме 2 пакетчета суха мая, 30 г бадемови флейки.
Начин на приготвяне
- Разбиваме двата белтъка и трите жълтъка с ванилията. Подготвяме си голяма купа, в която да смесим сухите продукти – брашното, маята, захарта и щипката сол.
- След това прибавяме към сместа яйцата и млякото, като започваме да бъркаме с дървена лъжица, докато се получи лепкаво тесто. Сега трябва да го покрием с кухненско фолио, да го поставим на топло и да почакаме да удвои размера си.
- След първото втасване, е време да прибавим маслото и стафидите. След това разделяме тестото на малки топчици и ги оставяме да втасат за последен път, преди да ги изпечем.
- Сега можем да включим фурната на 180 градуса и да финализираме нашите мини панетоне. Използваме хартиени формички за мъфини. Най-добре е да ги поставим в силиконова или метална форма, за да не се разтекат.
- Преди да пристъпим към печенето, намазваме мини сладкишчетата с мляко. До готовност са им необходими около 30 минути.
Когато изстине, пухкавите панетоне мъфини са готови за сервиране. Можете да ги предложите на своите гости с лъжица от прочутия италиански джелато или маскарпоне, сервирана отстрани, и топинг от шоколад, сироп или мармалад, а можете и да ги превърнете в истински къпкейкове, като поставите крема и топинга направо върху тях.
Могат да се хапват за закуска с чаша кафе или горещ шоколад, а също и като десерт или междинна закуска през втората половина от деня. Превъзходно си подхождат и привечер с италианско вино.