Италианската кухня е сред най-познатите в целия свят. Няма човек, харесващ добрата храна, който да не е опитвал пица или паста или да не е чувал за ризото например. Безспорно е, че те са много вкусни и затова имат милиони почитатели във всички страни.
Но дали тази храна е полезна? Затова основателният въпрос, който си задават много хора, е имат ли италианците здравословна кухня и в какво се изразява.
В какво се изразява италианската здравословна кухня?
Италианската кухня е не само много вкусна, а и здравословна. Не случайно тя е част от т. нар. Средиземноморска диета, която има много последователи. Нейната популярност е лесна за обяснение. Учените са установили, че поради особеностите на диетата, жителите на средиземноморските страни рядко страдат от сърдечни заболявания и затлъстяване.
Макар и в обичайния смисъл, това всъщност не е диета, а по-скоро набор от здравословни хранителни навици, характерни за хората от Средиземноморието – италианци, испанци, гърци, мароканци. Хубавото при нея е, че няма строги ограничения и правила.
Този режим на хранене се основава на традиционните храни в страните в района на Средиземно море. Тя е насочена към балансирано хранене с полезни продукти, които са и много качествени.
Средиземноморската диета включва:
- Маслини и зехтини
- Пълнозърнести храни
- Риба и морски дарове
- Висококачествени сирена
- Много зеленчуци и плодове
- Фасул и ядки
- Месо от птици: пиле, патица, пуйка
Интересен факт е, че хората, живеещи в района на Средиземно море, са склонни да се хранят с високо съдържание на мазнини, но имат много по-малко случаи на сърдечни заболявания и рак, отколкото хората, живеещи в други части на света.
Това е необичайно, тъй като повечето диети с високо съдържание на мазнини са свързани с по-високи нива на заболявания. Едно от обясненията е, че тази разлика може да се дължи на използването на зехтин вместо други видове мазнини.
По-вероятно е обаче разликата да се дължи на цялостния режим на хранене, а не само на зехтина. Средиземноморската диета е с високо съдържание на антиоксиданти в зеленчуците, фасула и ядките – много по-висока от типичната западна диета, както и с ниско съдържание на наситени мазнини.
В този регион се яде малко червено месо и консумацията на мляко също е ограничена, с изключение на сирена и кисело мляко.
Друго предимство на Средиземноморската диета е, че тя може да се спазва през цялото време, тъй като ви позволява да се храните вкусно, здравословно и разнообразно, а италианската кухня напълно отговаря на тези критерии.
Вкусна ли е италианската кухня?
Италианската кухня е мечтата на всеки гурман – да се храни вкусно със здравословни храни. Че ястията на Ботуша са много вкусни знае всеки, който е пробвал някога пица или спагети.
На първо място вкуса и полезността на храните се определя от продуктите, с които италианците не правят компромиси. За тестените изделия например се използват само определени видове брашна, част от които са пълнозърнести.
Вкусът на ястията се дължи на използваните редица други продукти:
- качествени италиански сирена и месни продукти
- пресни зеленчуци и яйца
- отличен зехтин и други
Невероятният им аромат се дължи на букет от билки и други подправки:
- чесън
- босилек
- магданоз
- мента
- розмарин
- градински чай
- индийско орехче
- канела
- куркума
- черен пипер и други
Пицата и пастата са здравословни и защото при приготвянето им се използват предимно технологии като печене и варене.
Друго здравословно и много вкусно италианско ястие е ризото. Това кремообразно блюдо на основата на ориз е сред най-популярните представители от традиционната кухня на Италия. То не изисква много и скъпи продукти и е лесно за приготвяне. За него обаче се изисква специално отношение и достатъчно време за готвене.
За италианското ястие се използва специален ориз – кръглозърнест и с високо съдържание на нишесте, който при варене запазва своята форма и твърдо ядро ал денте.
Важно е да отбележим, че оризът за ризото никога не се мие, за да се запази нишестето. Също така необходими са още качествен зехтин, месен или зеленчуков бульон, сухо бяло вино и подправки.
Ако искате да хапнете нещо наистина вкусно и здравословно можете да изберете например ризото с риба тон и тиквички или вегетарианско ризото със зеленчуци.
Италианците обичат да хапват и богати, вкусни и здравословни супи. Най-добрият пример за това е традиционната италианска супа Минестроне, която се прави от пресни зеленчуци. За приготвянето й използват – моркови, картофи, зрял и зелен фасул, лук или праз, тиквички, пипер, целина, зеле, броколи, карфиол, домати, аспержи, патладжан и дори тиква.
Колкото по-разнообразни са зеленчуците, толкова по-добре. Minestrone е класическа зеленчукова супа, но може да се готви и с месо. Рецептата за супата включва още дребна паста или ориз. Към нея може да се добавят босилек, сос Песто, сирене пармезан, вино или доматено пюре. Резултатът е гъста и богата на витамини супа.
Интересен представител на рибните супи е Качуко, която включва поне 5 вида риба и различни морски дарове. Като всички тоскански супи, тя е много гъста.
Има много рецепти, но най-популярната версия на супата се приготвя от рибен бульон, червено вино и доматен сос, към които се добавят различни риби и морски дарове.
Всеки диетолог ще ви каже, че за добро здраве трябва да включите в менюто си повече риба. Рибните ястия представляват голяма част от здравословната италианска кухня. Дългото крайбрежие на Апенинския полуостров е предпоставка за улова и консумирането на пресни риби и разнообразни морски дарове.
Рибата в Италия се приготвя по много различни начини. Най-често се пече на скара, но има и много рецепти със зеленчуци или сосове, които се правят с вино или домати. Много вкусни са ястията с миди, скариди, калмари, октоподи, сепии и други морски обитатели.
Крайбрежните райони и особено островите се славят със свои специалитети от морски дарове. В Сицилия например приготвят рибата с кръгчета лук, картофи на кубчета, тиквички, пресни гъби и зехтин на фурна.
Подправя се с лимон и черен пипер. В Сардиния правят вкусни спагетите с bottarga – сушен хайвер, чесън и зехтин. В района на Бергамо пекат ароматна пъстърва с разтопено масло, вино и много подправки – дафинов лист, карамфил, лук, черен пипер, магданоз, салвия и лимон.
Друг пример за ароматно рибно ястие е треската по флорентински. Рибата се задушава с лук, гъби, доматено пюре, каперси, маслини без костилки, вино, джинджифил, риган и ким. Всички италиански класики – пицата, пастата и ризотото, имат и варианти с риба и морски дарове.
Пресните зеленчуци също са част от здравословното италианско меню. Домати, краставици, зелени салати, броколи и др. зеленчуци успешно могат да се комбинират със сирена, маслини или с морски дарове.
Също така италианците обичат да хапват и пресни плодове. Разнообразието им е голямо – ябълки, круши, банани, портокали, мандарини, ягоди, грозде, фурми, смокини, пъпеши, праскови и др.