3 класически италиански специалитета
Италиански специалитет - тортелините

Италианската кухня няма нужда от реклама, тъй като милиони фенове по света са дали своя вот за нея. Традиционните специалитети от средиземноморската кулинарна традиция имат интересна история, в която често са замесени любовни трепети или са посветени на жени. Затова романтичните италиански ястия имат специален привкус и предизвикват положителни емоции. В това можете да се убедите дори и в България, ако опитате отлично приготвени класически италиански специалитети в елегантния ресторант Леонардо в Банско.

Италиански специалитет - Пица

1. Романтичната история на ризото Миланезе

Ризото е кремообразно блюдо на основата на ориз и е сред най-популярните традиционни ястия от италианската кухня. На пръв поглед оризът изглежда обикновено ядене и трудно може да се предположи, че в него може да има нещо романтично. Както често се случва с известните ястия, за произхода на ризотото има няколко легенди.

Италиански специалитет - Ризото

Най-вълнуваща е историята за ризото Миланезе. Според нея, миланското ризото било приготвено за първи път през 1574 г. Идеята за него е на млад художник. Той бил ученик на майстор Валерио от Флоренция, който е живописецът, създал стъклописите на забележителната Миланска катедрала.

По това време шафранът се използва за създаване на жълтия цвят на боите и стъклото. За сватбата на дъщерята на своя учител младежът приложил опита си и приготвил ориза за гощавката с добавка на щипка шафран.Така се появило първото Risotto alla milanese. То привлича с яркия си златист цвят, който по него време се свързвал със златото и богатството.

Освен ориз и шафран, останалите съставки на това блюдо били масло, сирене от Парма, говежди мозък и колбас, приготвен от говеждо месо, свински мозък и кокоши дреболии. Днешното Ризото а ла миланезе се прави с лук, ориз, сухо бяло вино, месен бульон, масло, говежди мозък, пармиджано и шафран.

Рецепта за Risotto alla milanese

Продукти:

550 г ориз (карнароли, арборио)
50 г масло
30 г накълцан телешки мозък
2 лъжици сос от печено телешко
2-3 л горещ месен бульон
Малка глава лук, нарязана на ситно
Парче прясно масло
5 г шафран
Сол
Настърган пармезан

Приготвяне:

Поставете мозъка, маслото, соса от печено и лука в тенджера и гответе на слаб огън, докато лукът стане прозрачен. Добавя се оризът, разбърква се докато поеме соса и се залива с бялото вино.

Усилете котлона и започнете да наливате врящия бульон върху ориза черпак по черпак, като бъркате през цялото време. Когато оризът приеме течността, добавяте още бульон. Внимавайте оризът да остане ал денте. Към края на готвенето добавете шафрана. Когато ризотото е готово, добавете студеното масло и настъргания пармезан и разбъркайте добре, за да стане кремообразно.

По принцип ризото може да се приготвя с различни добавки: гъби, моркови, броколи, аспержи, пилешко месо, морски дарове и др. В ресторант Леонардо в Банско приготвят прекрасно Ризото с морски дарове и шафран, а също подходящото за вегани Ризото със зеленчуци (лук, моркови, тиквички, чесън, чушки и чери домати).

Италиански специалитет - ризото Миланезе

2. Божественият произход на тортелините

Светът на италианската паста е необятен със своите над 300 вида. Въпреки че сред тях има и по-известни, си струва да се отделим специално внимание на тортелините. Те произхождат от италианския регион Емилия-Романя и по-точно за родно място претендира градчето Кастелфранко Емилия. Тортелините си имат своя легенда и дори не само една.

Според първата романтична история, те са измислени от млад готвач, който приготвял паста с плънка, обвивайки тестото около малкия си пръст. Така тя придобила такава форма, че напомняла пъпа на любимата му.

Италиански специалитет - тортелините

Друга версия свързва митологията с кулинарията. Според нея, това интересно изглеждащо тестено изделие е вдъхновено от самата Венера. Легендата гласи, че богинята на любовта прекарала една нощ в местен хан. Кръчмарят се изкушил да погледне през ключалката в стаята на именитата си гостенка и бил поразен от божествената й красота. Вдъхновен от нея, той изваял тортелини с формата на пъпа на Венера.

Най-характерният отличителен белег на тортелините е формата, а плънката може да е най-различна. Тестото за тях се приготвя от твърдо пшеничено брашно. Слагат се яйца в съотношение: на 100 грама брашно – едно яйце. Добавят се сол на вкус и малко зехтин.

Тестото се разточва тънко и се реже на квадратчета или кръгчета, в които се слага по малко плънка. Те се прегъват на две, за да се получи триъгълник или полукръг, който се свива като пръстен, а краищата му се слепват. Сваряват се и се сервират с различни сосове или само с песто.

Италиански специалитет - тортелините

Рецепта за Тортелини с кайма

Продукти:

За тестото:

250 г брашно
70 г грис
25 мл. зехтин
3 яйца
сол

За плънката:

200 г кайма
1 глава лук
2 скилидки чесън
1 морков
30 г твърдо сирене
сол
черен пипер

Приготвяне:

Пресейте брашното и гриса, оформете кладенче в средата и добавете останалите продукти. Замесете стегнато еластично тесто. Оставете го за 20-30 минути. Разточете го с дебелина 2-3 милиметра.

За плънката запържете нарязания на дребно лук и настъргания морков в 2 супени лъжици зехтин. Сложете при тях каймата и ситно нарязания чесън. Запържете за 10-15 минути. Подправете със сол и черен пипер. Охладете плънката и след това я прекарайте през месомелачка, за да стане по-нежна. Настържете сиренето на ситно ренде. Към пълнежа добавете сирене и зелени подправки.

Нарежете тестото на квадратчета, поставете чаена лъжичка от плънката в центъра на всяко от тях. Сгънете квадрата в триъгълник и внимателно запечатайте краищата му. Свържете два противоположни ъгъла един към друг. Сварете тортелините за 5-6 минути и сервирайте със или и настърган пармезан.

Кралската пица Маргарита

Пицата е класическо италианско ястие, което има много разновидности – постни и месни, отворени или затворени, големи или малки и т. н. За мнозина пица Маргарита е кралицата на всички пици и истински стандарт на италианската кухня.

Италиански специалитет - Пица Маргарита

Според историческите сведения, през 1889 г. кралица Маргарет Савойска посетила град Неапол. Поради кралският й статут, тя не можела да посети пицария и извикали известния пицар Рафаеле Еспозито в двореца, раказва storienapoli.it. Еспозито и съпругата му Мария направили три пици, а кралицата харесала най-много тази в цветовете на италианското знаме – червено (домат), бяло (моцарела) и зелено (босилек). В чест на кралица Маргарита, пицарят кръщава пицата на нейно име.

Оригиналната пица Маргарита се прави с моцерла ди Буфала, специален сорт домати и пресен босилек. Тестото е с дебелина около 3 мм, с височина 1,5 см и се приготвя ръчно. Пече се в пещ на минимум 450ºC за 1 минута и половина.

Оригинална пица Маргарита и други италиански класики можете да опитате в ресторант Леонардо в Банско.

Снимки: pixabay.com/ leonardobansko.bg