Италианската кухня се слави с много гениални кулинарни произведения и не случайно е сред водещите в света. Разпространеното мнение е, че ястията от Ботуша са лесни за приготвяне и за тях се използват съвсем обикновени продукти.
По отношение на повечето от тях това е напълно валидно, но има и доста сложни рецепти, а резултатът от тях си заслужават труда. Дори в традиционната паста например има по-бързи и по-трудоемки ястия. Най-сложните и вкусни италиански ястия имат богата история и показват най-доброто от средиземноморската кулинарна традиция.
Лазаня с риба, домати и сирена
Първото писмено сведение за ястие, наречено лазаня, е открито в официалния регистър на правните сделки в Болоня „Memoriali bolognesi” от 1282 г.
Според някои изследователи, първоначално ястието се е приготвяло основно в Рим и е било познато под името „лагана”, а плънката най-често е била от сирене. Тази лазаня много се различавала от варианта, който познаваме днес.
Основната битка за родно място на съвременната лазаня са Болоня и Неапол. Споровете между двата града за произхода на класическата лазаня продължават векове.
Всъщност, двете рецепти доста се различават. За приготвянето на lasagna alla bolognese в тестото се слагат яйца и то в повечето случаи се оцветява в зелено със спанак. Тестото на lasagna napoli е твърдо, пшенично и в него не се добавят яйца. Сосовете също са съвсем различни.
В рецептите от Болоня и се използва основно сос Болонезе, сос Бешамел и Parmigiano Reggiano, а при lasagna napoli сосът е Неаполитанско рагу, който се приготвя с типичния неаполитански колбас cervellatine, а плънката е от пържени кюфтета, сварени яйца и сирена Моцарела, Рикота, Пармезан или Пекорино. Лазанята е най-вкусна, когато листите са домашно приготвени.
В случая няма да ви представим рецепта от Болоня и Неапол, а нещо съвсем различно – Лазаня с риба, домати и два вида сирене (меко и твърдо) и сос бешамел. Тя е също толкова вкусна, колкото класическата лазаня, но ястието е по-леко. То може да се приготви с бяла риба, щука или друг вид.
Необходими продукти:
- 600 г рибно филе
- 8 бр. листи за лазаня
- 1 домат
- 100 г меко сирене
- 80 г твърдо сирене
За соса бешамел:
- 2 с.л. лъжици брашно
- 50 г масло
- 500 мл. прясно мляко
- 0,5 ч.л. сол
- 2 щипки черен пипер
- 1 щипка индийско орехче
За маринатата:
- Половин ч.л. сол
- 2 щипки черен пипер
- 1 с. л. лимонов сок
- 1 ч. л. масло за намазване на формата
Начин на приготвяне
За лазанята ще ви е необходима квадратна или правоъгълна форма за печене. Първо мариновайте рибата като поставите филетата в купа и ги посолите и поръсите с черен пипер и лимонов сок.
Покрийте с капак или фолио и оставете в хладилник поне за час. След това нарежете рибните филета на филийки с ширина 1,5-2 см.
Докато рибата се маринова, пригответе бешамеловия сос. Разтопете маслото в дълбок тиган на умерен огън. Добавете брашното, като разбърквате непрекъснато.
Изсипете внимателно млякото, като сосът се бърка постоянно. Оставете соса на слаб огън около 5 минути. Подправете с черен пипер, индийско орехче и сол. Разделете соса го на четири части.
Включете фурната да се загрява на 180 градуса. Намажете формата за печене с масло и поставете два листа лазаня на дъното. Намажете първата четвърт от бешамела върху листите. Разпределете отгоре половината парченца маринована риба. Поставете два листа лазаня върху рибата, върху които добавете следващата част от соса.
Нарежете домата на филийки и ги сложете отгоре като следващ слой. Нарежете мекото сирене на филийки и го разположете върху доматите, поръсете с черен пипер. Покрийте с листове за лазаня, сложете от соса и добавете останалата риба. Най-горният слой представлява листи за лазаня, намазани с останалия сос.
Сложете ястието във фурната за 30-35 минути. След като горната част на лазанята леко покафенее, наръсете лазанята с твърдо сирене, настъргано на едро ренде. Върнете във фурната за десетина минути. Когато сиренето се разтопи напълно, извадете тавата от фурната.
Роза ди Парма (Пармска роза)
Rosa di Parma е едно от типичните ястия на Парма. В тази рецепта с най-крехко телешко филе успешно се съчетават три основни съставки – гастрономическите символи на Парма, а именно Ламбруско вино, сирене Пармиджано Реджано и Пармска шунка.
Rosa di Parma е чудесно основно ястие с много вкусен сос.
Продукти:
- 600 телешко филе
- 200 г Пармска шунка
- 50 г тънко нарязан пармезан
- 150 г сметана
- 2 с. л. зехтин
- 30 г масло
- 1 чаша Ламбруско вино
- 1/2 чаша Марсала
- 1 стрък розмарин
- 2 скилидки чесън
- сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне
Изтънете филето, покрийте месото с нарязаната пармска шунка и поръсете с пармезан. Навийте месото на руло, като го завържете с конец. Натъркайте го със сол и черен пипер.
Запържете месото в тиган със зехтин, масло, чесън и розмарин за около 10 минути на силен огън, като често обръщате печеното.
Добавете Ламбруско вино и Марсала и оставете вината почти да се изпарят, след това покрийте и гответе за 20 минути, като от време на време обръщате месото. След това извадете филето от тавата.
Изсипете сметаната в получения месен сос, увеличете котлона и оставете соса да се сгъсти, като къкри за няколко минути. Добавете сол и черен пипер на вкус.
Развържете филето, нарежете на филийки от 1 см и сервирайте с кремообразния сос.
Домашни равиоли
Равиолите са част от света на италианската паста, но тяхното приготвяне изисква доста повече време от сваряването на спагети например.
Спорът за произхода на равиолите остава незавършен до момента. Според една версия, рецептата пристига в Европа от Китай през XIII век, естествено благодарение на великия пътешественик Марко Поло. Най-ранното споменаване на равиолите е открито в личните писма на Франческо ди Марко Датини, търговец от Прато, през 14 век.
Факт е, че в класическата рецепта за тесто са включени само брашно и вода, но в днешно време се добавят и яйца. Правилно приготвените равиоли се характеризират с ярко жълт цвят.
Плънката е най-разнообразна:
- месо
- риба
- зеленчуци
- сирене
- гъби и др.
Равиолите могат да са с формата на квадрат, кръг, правоъгълник или полукръг. Сервират се с различни сосове: доматен, бешамел, сметанов и други, а върху тях се настъргва твърдо сирене.
В отделните региони на Италия равиолите имат свои особености. В Рим и Лацио плънката се прави най-често от сирене рикота и спанак. В Сардиния приготвят интересни равиоли с картофена плънка.
Много популярни са и равиолите Болонезе с плънка кайма от свинско и телешко, нарязани домати, вино, лук, чесън, целина, морков и черен пипер. Равиолите се сервират с доматения сос.
Рецепта за домашно приготвени равиоли с кайма и гъби
Продукти за тестото:
- 2 яйца + 2 белтъка
- 300 г брашно
- сол
- 2 с.л. зехтин
За плънката:
- 1 с. л. зехтин
- 250 г кайма смес
- 200 г пресни гъби
- 1 малка глава лук
- 1 морков
- 2 скилидки чесън
- 2 жълтъка
- 1 с. л. доматено пюре
- Сол и черен пипер
- Риган
- Пресен босилек
- пармезан за сервиране
Приготвяне
Пресейте брашното в голяма купа. Разбийте яйцата със зехтина и солта и ги изсипете сместа във вдлъбнатина в брашното. Омесете хомогенно тесто, покрийте го с фолио и оставете за 15-20 минути
Загрейте растително масло в тиган и запържете леко нарязаните на дребно гъби и лук, добавете каймата и пържете, като разтрошавате бучките. Добавете настърганите на едро ренде моркови и накълцания чесън. Гответе още 5 минути. Добавете жълтъците, доматеното пюре и ригана, а също сол и черен пипер.
Разточете тестото на тънък правоъгълен лист, разрежете го на две равни части. Върху единия лист поставете на разстояние 4 см. плънка с лъжичка.
Навлажнете силиконова четка с вода и начертайте между парчетата линии, за да образувате квадратчета. Покрийте с втората част от тестото и го притиснете леко. С резачка нарежете по начертаните линии на квадратчета.
Кипнете подсолена вода и пуснете равиолите за около 10 минути. Разпределете ги в чинии, поръсете с настърган пармезан и полейте със сос по избор. Украсете с пресни листа босилек.
Снимки: pixabay.com