Фокача е традиционен италиански хляб с мая, който понякога се сравнява с пица. Но при нея основното не са допълнителните продукти за гарниране, както при пицата, а самият хляб.
Фокачата е едно от многото превъзходни италиански тестени изделия, което отдавна е прехвърлило границите на родината си и се радва на голяма популярност навсякъде по света.
Ако искате домът ви да се изпълни с неустоим аромат, а небцето ви да очаква с нетърпение първата хапка, направете си пълнозърнеста фокача със сушени манатарки и риган.
Как се приготвя хубава фокача?
Фокача печали още в древността на открито огнище, което се е намирало в центъра на къщата и се е наричало фокус. По онова време маята не е била известна и тестото се е замесвало съвсем просто от брашно, вода, сол и зехтин.
В онези дни, според италианците, зехтинът е бил дори по-евтин от брашното, защото Италия била земя на моряците, а не на фермери. Моряците печали хлябовете направо върху горещи камъни на палубата. Историците вярват, че фокачата е родоначалник на пицата. В древен Рим фразата panis focacius означава плосък хляб, направен в пепел.
В бъдеще рецептата става по-сложна и прабабите на съвременните италианци започнали да използват всякакви продукти, които имали в къщата. Върху плоските питки били поставяни аншоа, гъби, маслини, сезонни зеленчуци и сирене. Класическата фокача се приготвя в каменна фурна на дърва и се сервира с мезета, салати, супи и месни ястия, а може да се използва и като хляб за сандвичи.
Фокачата може да бъде кръгла или правоъгълна, тънка или дебела. По принцип това е плосък хляб без пълнеж вътре. Фокачата може да бъде както от бяло брашно, така и от пълнозърнесто или ръжено.
Тестото се замесва с мая, което се оформя като пита и преди печенето обикновено се намазва със зехтин и се натиска на места с пръсти, за да се получат вдлъбнатини.
Тези „джобове” задържат масло, подправки и билки, които придават вкус, а маслото предотвратява изсъхването на хляба. Добре приготвената фокача трябва да бъде лека, пореста и ароматна, а не мазна и тежка.
Благодарение на използването на различни продукти и подправки за гарниране отгоре, а понякога и като плънка, всеки път се получава нов вкус. Неустоимият аромат на хлебните изделия се дължи в голяма степен на подправки като розмарин, риган, босилек и други билки.
Различните региони на Италия имат свои собствени традиции за правене на фокача. Например, focaccia Barese (Бари) се приготвя с пресни домати или тънко нарязани картофи, focaccia Genovese и тънка питка, традиционна за Генуа, подправена със зехтин и червен лук.
Също така няма как да не отбележим и focaccia di Recco (Лигурия), която е фокача със сирене. Сладката опция е focaccia veneta, традиционно великденско лакомство от района на Венето.
Пълнозърнеста фокача с гъби и риган
Все повече хора се ориентират към пълнозърнестите хлябове, било защото са по диетични или просто заради вкуса им. Може да се използва само пълнозърнесто брашно или смес с бяло брашно. Необходими са още мая и малко зехтин.
Вашата фокача ще стане много специална, ако я приготвите с гъби и поръсите с риган. Вариантите са няколко. Можете да използвате пресни гъби, но в случая сме се спрели на сушени манатарки, които придават невероятен аромат на хляба.
Гъбите трябва предварително да се накиснат, за да станат сочни. За разкош накрая добавете настъргано твърдо сирене и запечете във фурната.
Рецепта за Пълнозърнеста фокача със сушени манатарки и риган
Необходими продукти:
- 400 г пълнозърнесто брашно
- 360 г хладка вода
- 20 г прясна мая
- 40 г екстра върджин зехтин
- 5 г захар
- 1 пълна чаена лъжичка сол
- 1 шепа сушени манатарки
- 3-4 супени лъжици настърган пармезан
- риган
- черен пипер по желание
Начин на приготвяне – Разтворете маята в малко топла вода, като добавите и малко захар. След това в дълбока купа смесете маята с олиото, брашното и солта и разбъркайте.
Покрийте със стреч фолио и го оставете да почине в хладилника за няколко часа. След това завършете втасването за час при стайна температура, докато удвои обема си.
Намажете равна повърхност с мазнина и замесете върху нея тестото, което трябва да стане меко, гладко и еластично Оставете го да почине за 10-15 минути и след това го разточете равномерно.
През това време подгответе сушените гъби като първо ги измиете. Манатарките се заливат с вряла вода и се оставят да омекнат за 15-20 минути. Ако ползвате пресни гъби, ги задушете за кратко с малко чесън и копър и ги оставете да се охладят.
Оформете фокачата с ръце в тавата, намажете я със зехтин и с пръсти притиснете на места, така че да се получат леко вдлъбнатини. Разположете отгоре гъбите и поръсете с риган.
Накрая поръсете и с настърган пармезан. Оставете фокачата да се вдигне отново за час и след около двайсет минути ще видите първите мехурчета да се появят.
След 60 минути фокачата е готова за печене при 220° в продължение на двадесет минути в предварително загрята фурна и без вентилация. За да получите подходящо дебела и хрупкава коричка, поставете съд с вряща вода в основата на вече горещата камера.
Напръскайте стените на фурната с вода веднага след слагането на тавата с фокачата, за да се получи добро количество пара. Повторете операцията, когато изминат 3-4 минути.
Когато фокачата изглежда златистокафява, извадете я от фурната и проверете дали е добре опечена в основата. Ако всичко е наред, сложете я да се поохлади за кратко върху решетката на фурната.
Може да я сервирате топла или студена. Вкусна е дори на следващия ден, като я подържите няколко минути във фурната
Харесва ли се подобна рецепта на българите и как да я приготвим вкъщи?
Няма по-вкусен хляб от приготвения у дома. Вкусът на италианската фокача допада на българите и може да заеме достойно място в домашното меню. Фокачата с гъби е подходяща за празничната трапеза или за разнообразяване на всяка вечеря.
Можете да си направите пълнозърнеста фокача със сушени манатарки и риган у дома, като включите подправките, които обичате. Всички продукти за нея са достъпни у нас, а ако не намерите оригинални италиански съставки, спокойно можете да ги замените с нашенски.
В магазините вече се намират разнообразни качествени брашна, включително и пълнозърнесто, каквото ви е необходимо за тази рецепта. Не е проблем и снабдяването със сушени манатарки, а можете да ги замените с други сушени гъби или с пресни.
Риганът е подправка, която се ползва и в българската кухня, а нашите билки се отличават с високо качество. Вместо италианско сирене можете да пробвате български кашкавал и резултатът ще е отличен.