Страницата не е открита – Restaurant Leonardo Bansko https://leonardobansko.bg Италиански Ресторант Mon, 13 Nov 2023 11:30:47 +0000 bg-BG hourly 1 https://leonardobansko.bg/wp-content/uploads/2017/09/rest-leonardo-favi-1.png Страницата не е открита – Restaurant Leonardo Bansko https://leonardobansko.bg 32 32 Видове червено италианско вино и как да изберете https://leonardobansko.bg/vidove-cherveno-italiansko-vino-i-kak-da-izberete/ Mon, 13 Nov 2023 11:30:23 +0000 https://leonardobansko.com/?p=4021 Нека си поговорим за един от най-големите производители на вино – Италия. Там всяка година се бутилират повече от 50 млн. хектолитра бяло и червено вино, от които около 20 са предназначени за износ.

Пиемонт и Тоскана са двата големи италиански региона, известни главно със своите необикновени червени вина. Тези вина са произведени от местните сортове Небиоло, Барбера или Санджовезе, или смес от международните Каберне Совиньон, Каберне Фран и Мерло.

По-долу ще разгледаме най-известните италиански вина, на част от които можете да се насладите в италиански ресторант Леонардо в Банско.

Видове червено италианско вино и как да изберете

Източник на изображението: pexels.com

Санджовезе

Култивиран от векове в Централна Италия, Санджовезе е сред най-изисканите червени сортове грозде в Тоскана. Той заема и 11% от винената площ в Италия, което го прави най-разпространения местен сорт червено грозде. 

Името Sangiovese винаги е будило любопитство. Според някои то произлиза от местоположението на първите култивации, а именно Сан Джовани във Валдарно. Според други всъщност призходът е гръцки и означава “кръвта на Юпитер”

Това червено италианско вино обаче произхожда от района на Апенините между Тоскана и Романя. Дори днес в тези райони сортът Санджовезе е най-отглежданото червено грозде.

Цветът на виното е рубиненочервен и наситен. Ароматът е плодов и с пикантни нотки в края. Виното е с добре балансирани, меки и устойчиви танини. Подходящо е да се консумира с меса и италиански сирена.  

Небиоло

Гроздето Nebbiolo произхожда от Пиемонт. Според някои името му произлиза от мъгла (от италиански nebbia), защото гроздето е покрито с обилен цъфтеж. Други смятат, че е защото гроздето се бере през октомври, а тогава утринните лозя са обгърнати в мъгли.

Небиоло със сигурност е най-ценният и труден сорт италианско червено грозде. Производството му е съсредоточено в районите на Бароло и Барбеско (Пиемонт), както и във Валтелина (Ломбардия). 

Извън тези области гроздето няма тази дълбочина и сила. Самото то се разделя на три сорта – Lampia, Michet и Rosé и всяко се отличава със своя цвят и вкус. Въпреки това, повечето винопроизводители предпочитат да работят върху смес от трите сорта грозде, за да придадат по-голяма сложност на виното. 

Цветът на виното клони към полупрозрачен, за разлика от тъмночервените като Каберне Совиньон или Сира. Небиоло е с повече сложност и структура, а високата му киселинност позволява отлежаването му с десетилетия. 

Когато виното е младо, то има аромат на горски плодове и череши, като в него има и цитрусови нотки. С отлежаването на виното в бутилка се появява и аромат на трюфели. 

Съветът ни е да не охлаждате Небиоло твърде много, защото ще стане стипчиво. Добре се съчетава с трюфели, паста, телешко месо и твърди сирена. Мазнините и протеините в храната помагат за укротяването на структурата на виното позволяват на сложността му да блесне. 

Видове червено италианско вино и как да изберете

Източник на изображението: pexels.com

Кианти

Виното Кианти е сред най-известните и обичани тоскански продукти в света. Районът Кианти е “богат” на климат и почва, което позволява производството на ароматни италиански червени вина. 

В зависимост от точната област на производство, Кианти има няколко подвида:

  • Кианти Класико (един от най-известните);
  • Кианти деи Коли Аретини;
  • Кианти Руфина;
  • Кианти деи Коли Сенеси.

Виното има нотки на череша, ягода и слива, придружени от нюанси на ароматни билки, тютюн и подправки. Притежава приятна киселинност, меки танини и устойчив финал. 

Кианти е известно и със своята гъвкавост на масата. То може да придружава традиционни тоскански ястия с месо, паста и др.

Ако планирате пътуване до Тоскана, не пропускайте възможността да опитате хубаво италианско вино Кианти. Посетете някоя от историческите изби или характерните винени магазини на Флоренция.

Монтепулчано

Монтепулчано е италианско червено вино, което се произвежда в регионите Абруцо и Молизе от грозде Санджовезе. То се счита за благородно заради превъзходните си характеристики и вкус, както и защото изисква много грижи и е сложно за производство.

Виното има силен и интензивен плодов вкус, подправки и лека таничност. В зависимост от сорта грозде и района на производство, Монтепулчано може да варира от леко и плодово до сложно и структурирано. 

То се съчетава добре с червени меса, зрели сирена и богати ястия.

Бароло

Ако обичате червено вино, няма как да не сте чували за краля на червените вина – Бароло. Паоло Франческо Сталиено е отговорен за първата версия на виното около 1830 година. Използвано било сухото грозде Небиоло. 

Баролово поразява с рубинения си цвят, който с течение на времето има гранатови отражения. Има опияняващ аромат на череша и слива, придружени от нотки на сушени рози, тютюн и подправки. Има приятна киселинност и елегантни танини, които балансират вкусовете му. 

Червени меса, като телешко, агнешко и дивеч са чудесни за виното, благодарение на таниновата си структура и интензивен ароматен профил. Да не забравяме и зрелите сирена, които също хармонират с Бароло.

Ако се интересувате от ястия с червено вино, Ризото ал Бароло е точно за вас. В него пълнежът от месо, лук и пармезан нежно се смесват с червеното вино. 

Видове червено италианско вино и как да изберете

Източник на изображението: pexels.com

Валполичела

Това е вид червено италианско вино, както може да се разбере от самото име, се произвежда във Валполичела, в Северна Италия, точно в провинция Верона. Областта е богата на лозя между езерото Гарда и планините Лесини. 

Валполичела има червен цвят, който при стареене клони към гранат. Характерният и деликатен аромат напомня горчиви бадеми, а на вкус е кадифено, плътно, пикантно и хармонично

Това червено вино върви отлично със следните ястия:

  • Паста;
  • Ризото;
  • Зеленчуково минестроне;
  • Сушено месо;
  • Шкембе в бульон;
  • Зрели сирена.

Барбера

Барбера е червено италианско вино от Пиемонт, произвеждано от грозде Барбера, което – заедно със Санджовезе – е най-отглежданото грозде в Италия. Разрастването му е голямо през вековете, като днес е най-разпространено в районите на Алесандрия, Алба, Асти и в Олтрепо Павезе.

Сред органолептичните характеристики на Барбера със сигурност има свежи нотки. Виното е смятано за едно от най-киселите вина, което го прави универсално, просто, приятно, подходящо за всякакви трапези и може да се пие изключително младо.

Вкусът му никога не е прекалено алкохолен, тъй като киселинността му балансира. Той е много плътен, флорален и плодов. Това прави виното приятно за пиене.  Барбера притежава рубиненочервен цвят. 

Виното е гъвкаво в кулинарията и е подходящо за сушени меса, паста, лазаня, печени меса, ризото и др. 

Корвина

Корвина е местен черен сорт грозде, произхождащ от района на Верона. То се отглежда главно в района на Веронезе, където се използва за производството на някои от най-известните червени вина в Италия, като Valpolicella и Corvina Veronese

Виното Корвина се подлага на процес на рафиниране в дъбови бъчви. Този метод позволява да се получи вино, характеризиращо се с плодови нотки и с алкохолно съдържание около 14 градуса. 

Редките случаи, в които Корвина се винифицира само, виното има тъмен рубинен цвят с виолетови отблясъци. Букетът от аромати е широк и изтънчен, вариращ от череши до флорални и ароматни билкови нотки. С годините Корвина придобива третични и пикантни нотки на канела и ванилия. 

Вкусът е доста балансиран и лек, но въпреки това с отлична структура, добри танини и с типична киселинна жилка.

Корвина се съчетава по-добре с някои ястия, отколкото с други. Тъй като е плътно и плодово вино, то си подхожда дивечови ястия, печено и задушено месо и е отлично за зрели сирена.

Видове червено италианско вино и как да изберете

Източник на изображението: pexels.com

Примитиво

Примитиво е вино от апулийски произход, чиято лоза се отглежда главно в йонийската област на Таранто и на някои места близо до Бриндизи. Близостта до морето прави това грозде богато на минерали и без съмнение този фактор влияе върху консистенцията и ароматите на червеното вино.

Цветът на Примитиво е наситено рубиненочервен, като почти клони към лилаво. Въпреки доста високото си алкохолно съдържание, което рядко пада под 14 градуса, то се представя като пивко вино.

Виното трябва да отлежава не по-малко от 2 години, от които 9 месеца в дърво. С течение на времето цветът му започва да клони към по-светло червено и вкусът на плодове става по-интензивенСпоменатият плодов вкус напомня за аромата на черни плодове като касис, както и на череши и сливи. Послевкусът навежда небцето към мисълта за сладък корен. 

Примитиво е идеално за консумация с месни ястия, зрели сирена и типични ястия от средиземноморската кухня.

Неро д’Авола

Когато говорим за Неро д’Авола, имаме предвид най-известния и важен сорт черно грозде в Сицилия. Произходът на името е от две думи – nero , което в превод е “черно”, и Avola – името на сицилиански град в провинция Сиракуза, считан за родината на лозата и вината.

Неро д’Авола се откроява с богат аромат на черна череша, къпини и сливи. Когато е по-младо, в него се усещат виолетки, придружени с ванилия. Виното има високо съдържание на алкохол, но танините са меки, кадифени и с добра киселинност. Това показва отличен потенциал за стареене. 

Виното е идеално за консумация със сосове и заготовки на месна основа, както и с дивеч и печени червени меса. То е чудесно допълнение и към някои традиционни сицилиански ястия

Отлично се комбинира с твърди или средно твърди сирена.

Други видове червено вино, които си заслужава да опитате

Светът на италианското червено вино може да бъде труден за ориентиране, особено за българите. Има огромно разнообразие от грозде, винени стилове и региони, от които можете да избирате, и всички те са с уникални имена.

По-долу ще ви представим накратко други видове червено италианско вино, които да опитате.

Долчето 

Долчето е рубиненочервено вино с лилави нюанси от региона на Пиемонт, по-специално в Монферато и Лигурия. Има умерен алкохолен градус. 

На вкус виното е сухо и меко. Ароматът му е на червени плодове и притежава интензивен вкус с бадемова нотка. Върви със сушени меса, зрели сирена и варено месо.

Аглианико 

Аглианико е още едно рубиненочервено вино с нюанси на гранат, което се произвежда в района на Кампания и Базиликата. Смята се, че сортът грозде идва от Гърция. 

Виното има силен вкус на черна череша и лека пикантност на черен пипер. Подходящо е за месни ястия, трюфели и плата със сирене. 

Ламбруско 

Пенливото вино Ламбруско се произвежда се в Модена, Реджо Емилия и Парма и вероятно има див произход. То е с рубиненочервен цвят и хармоничен и леко плодов и кисел вкус.

Идеално е в комбинация с типични ястия от емилийската традиция, като зампоне и леща

Марцемино 

Марцемино е широко разпространено грозде в регионите на Северна Италия, по-специално в Трентино Алто Адидже, но произхожда от Падуа. Виното има интензивен рубинен цвят, а след отлежаване към него се добавят и лилаво-сини отблясъци. 

Ароматът на виното е сладък и плодов, усещат се и теменужки. Киселинността му е деликатна и остра. Комбинира се с лазаня, дърпано свинско, пилешко къри, ребърца и др. 

Лакрима 

Лакрима е древно вино от 1167 г. от региона Марке. Цветът му е рубиненочервен с лилави нюанси. Когато е младо, има характерен винен аромат. С отлежаването си обаче тоновете преминават в плодово-цветни – ягода, череша, боровинки и теменужки

Структурата на този вид червено вино е плътна, а вкусът е сух, с явни, но никога остри и люти танини. Съчетава се добре със сушени меса, бяло месо, доматени сосове, както и с някои мариновани риби. 

Неро ди Троя 

Неро ди Троя се произвежда от местен сорт грозде от Троя, район Апулия. Виното се характеризира с интензивен рубинен цвят, който клони към черно. Във вкуса му се усещат нотки на череши и касис, съчетани с пипер и тютюн

То има копринена консистенция, добре балансирана киселинност и изтънчени танини. Съчетава се добре с меса, супи и зрели сирена.

Фрапато Канонау 

Гроздето за Фрапато Канонау се отглежда в Сардиния. Предлага се в различни видове – червено, розе, резерва, сухо подсилено и сладко подсилено. То е  пикантно, сладко, с подчертани нотки на червени плодове и цветя, което го прави много приятно на небцето. 

Върви добре с по-тежки храни, като меса, ризото с трюфели, лазаня, зрели сирена и подобни.  

Видове червено италианско вино и как да изберете

Източник на изображението: pexels.com

Често задавани въпроси

Какви червени италиански вина можете да опитате в ресторант Леонардо Банско?

В менюто за вино на италиански ресторант “Леонардо” в Банско можете да се почерпите със сортовете Санджовезе, Барбера и Корвина. Разбира се, в него ще намерите и Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран и други. 

Можете ли да намерите изброените италиански вина в България?

Разбира се. Не само можете да опитате част от тях в ресторант “Леонардо”, но и да ги откриете в специализираните магазини. 

]]>
14 класически италиански сладкиши, които трябва да опитате https://leonardobansko.bg/14-klasicheski-italianski-sladkishi-koito-tryabva-da-opitate/ Mon, 09 Oct 2023 11:42:46 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=4011 Италианците се гордеят със своята кухня, и честно казано, има защо. Неслучайно ястията им са известни из цял свят – паста, пица, ризото, полента и др. Десертите обаче също играят своята роля в италианското меню.

Ако трябва да изброим всички традиционни италиански сладкиши, вероятно няма да ни стигне и цяла енциклопедия. От север на юг, минавайки през Централна Италия, страната има рецепти, които завладяват небцето на хората по целия свят. 

В статията ще обърнем внимание на най-известните от тях, които задължително трябва да опитате, когато посетите слънчева Италия. Е, или пък сте в италиански ресторант Леонардо в Лъки Банско. 

Тирамису

Това е десерт, популярен от Италия до Китай, и то в многобройните си вариации. Оригиналното тирамису с маскарпоне можете да видите и с ягоди, с шоколад или дори като чийзкейк. 

Не можем със сигурност да ви кажем в кой италиански град се е родила рецептата на тирамисуто. Тази така оспорвана надпревара се води между Венето, Пиемонт, Фриули и Тоскана.

Оригиналната рецепта съчетава в себе си слоеве с бишкоти, напоени с ароматно еспресо, нежен крем от маскарпоне, яйца и захар. Неустоимата комбинация от вкусове включва и горчиво какао, с което се поръсва готовата торта с бишкоти.

14 класически италиански сладкиши, които трябва да опитате

Източник на изображението: pexels.com

Неаполитанска пастиера

Ще останем още малко в Южна Италия, или по-точно, в Неапол. Ако сте добре запознати с местните десерти, няма как да не се досетите за неаполитанската пастиера.

Сладкишът се приготвя с рикота, захаросани плодове и жито, което е сварено в прясно мляко. Отличава се с лек и млечно-портокалов вкус. Пастиерата се приготвя по време на великденските празници и символизира прераждането.

Каноли

Канолите са символ на Сицилия – кремообразни, но в същото време – хрупкави. Те са добили популярността си из цял свят с участието си в киното. Днес тяхната характерна форма не може да бъде объркана.  

Този италиански десерт е от запържено за 1-2 минути тесто, в което има нежен пълнеж от рикота. Канолите се поръсват с пудра захар и могат да се декорират с плодове, парченца шоколад, а понякога и с нарязан шамфъстък.

Канолите се нареждат сред бързите и лесни десерти в италианската кухня, което ги прави още по-любими. В тях се съдържат всички аромати и вкусове на Сицилия в една хапка.

Както при повечето италиански рецепти за десерти, канолите също имат многобройни варианти, които всяко семейство може да адаптира по вкуса си.  

14 класически италиански сладкиши, които трябва да опитатеИзточник на изображението: freepik.com

Панакота

Панакотата е един от най-лесните сладкиши за приготвяне, а в същото време изглежда изискан и е с неповторим вкус. Това е и причината да е толкова разпространен из целия свят. 

Десертът е направен за първи път в Пиемонт, а и след това е разпространен по целия свят.

Оригиналната италианска панакота се приготвя от сметана, мляко, захар, ванилия и желатин. Този лек десерт се сервира студен и може да бъде придружен както от плодове, така и от карамел и шоколад. 

Дзупа инглезе 

Не се бъркайте по името. Това не е английска супа, а италиански сладкиш с белтъци, пандишпан и ароматен билков ликьор. Името му идва оттам, че част от пандишпана трябва да бъде напоен с ликьора, както са напоява хляб със супа. Е, поне това е една от многото версии за наименованието на италианския сладкиш. 

Хубавото на дзупа инглезе е, че ако готвачът не разполага с нужните съставки, винаги може да експериментира. Вместо пандишпан, могат да се сложат бишкоти, вместо ликьор – ром. Едно от най-важните неща е десертът да бъде сервиран в прозрачен съд. Само така ще се виждат неговите красиви цветове. 

Италиански сладолед джелато

Знаете ли, че между джелатото и обикновения сладолед има известна разлика? Домашният италиански сладолед има по-висок процент мляко и по-нисък процент сметана и яйца, като е възможно и да няма яйца изобщо. Разбива се на бавна скорост, за да влезе по-малко въздух и да се постигне по-плътна консистенция. 

Освен това, един от най-известните италиански десерти се сервира при малко по-висока температура от сладолед. Така текстурата се усеща по-мека и галеща небцето.

Тъй като в джелатото има по-нисък процент мазнини от обикновения сладолед, вкусът му се усеща по-добре. 

14 класически италиански сладкиши, които трябва да опитате

Източник на изображението: pexels.com

Кростата ди Рикота

Това е италиански тарт, който е подходящ за всякакви поводи. А защо не и за следобедното кафе? Кората му е от ронливо тесто, а мекият крем от рикота е обилно покрит със сладко. 

Вкусът и консистенцията на десерта са балансирани и непретенциозни.

Бишкоти ди Прато или кантучини

Кантучините са тоскански хрупкави сладки, тип бисквити, с издължена форма.

Приготвят се от нарязано тесто със следните съставки:

  • Яйца;
  • Брашно;
  • Захар;
  • Бадеми;
  • Лешници.

Към сладките могат да се добавят ванилия и портокалови корички за повече аромат. Макар и да се консумират през цялата година, те са най-популярни покрай Коледа. 

Будино ди Рисо

В превод името означава оризов пудинг, но десертът не е пудинг, а по-скоро тоскански мъфин. Той е част от почти всяка италианска сладкарница или кафене. Лесен е за приготвяне и е подходящ както за закуска, така и за десерт в късния следобед. 

Тези пудинги от ориз се приготвят от маслено тесто и млечен оризов крем. За аромат се прибавят ванилия, лимонова и портокалова кора. След като пудингите се охладят, се поръсват с пудра захар.

Касата Сицилиана 

Сицилианската касата е истинска класика в италианските сладкиши. Името е с древен арабски произход (думата qas’at, което означава голяма купа). Самата касата се приготвя с основа от мек пандишпан, който на свой ред е пълен с овча рикота и шоколадови парченца.

Десертът се глазира и декорира със захаросани плодове. Привидно сложен за направа, това е един многото лесни сладкиши за приготвяне от италианската кухня. Единствено трябва да се следи времето за стягане. 


Сфолиателе

Един от най-известните тестени десерти в Италия е сфолиателето. Знаете ли, че то за първи път е направено от монахиня в манастира Санта Роса през далечната 1600 година

То представлява тесто с пълнеж от варен грис, рикота, захаросани плодове и подправки. Сфолиателето има два варианта – с бутер или с хрупкаво тесто, като и двата са изключително популярни. Посетите ли Неапол – опитайте ги. 

14 класически италиански сладкиши, които трябва да опитате

Източник на изображението: pixabay.com

Мостачоли 

Нека ви срещнем и с шоколадовите италиански коледни сладки, чиято история също започва през далечната 1600 година. Мостачолите имат характерна ромбова форма, невероятен бадемов вкус и нежна глазура от черен шоколад.  

В регионите на Южна Италия тези италиански сладки започват да се приготвят още от 8 декември. Те съпътстват всеки един ден до коледните празници, включително и Коледа и Нова година. 

Сладоледен трюфел (Тартуфо ди Пицо)

Пренасяме се Калабрия, където ще си поговорим за един невероятно вкусен италиански шоколадов сладкиш – сладоледен трюфел. Обичан не само в Италия, но и в целия свят, този десерт крие дългогодишна история, започваща още от 1952 година.

Идеята идва от сладкар, който трябвало да направи десерт за сватбата на изключително заможно семейство. Хрумнало му да сервира сладолед по нетрадиционен начин.  

Накратко, това е топка сладолед, половин лешников и половин шоколадов, със сърцевина от разтопен шоколад. Отвън трюфелът се покрива с какао на прах. 

Дзеполе

Дзеполето е традиционен италиански сладкиш, който се приготвя около 19 март в регионите на Централна и Южна Италия за Деня на бащата. Десертът е важна част от неаполитанската традиция. 

Приготвя се от пържено бутер тесто, което има неутрален вкус. Покрива се със сладък и ароматен слой с крем. Отгоре се слага черна череша или череша, напоена с алкохол, която да придаде кисела нотка.  

Често задавани въпроси

Кои десерти можем да опитаме в Лъки Банско?

В менюто ни ще откриете класическото тирамису с маскарпоне и панакота с чиа. 

Какво пият италианците с десерта си?

В Италия десертът най-често се сервира на три части. Първо е самият сладкиш, който е придружен с вино или ликьор, след това еспресо, а накрая дижестив, който да улесни храносмилането. Обикновено това са билкови ликьори, като амаро и грапа.

]]>
Как да приготвите италианско тесто за пица https://leonardobansko.bg/kak-da-prigotvite-italiansko-testo-za-pitsa/ Tue, 02 May 2023 08:56:27 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3983 Приготвянето на пица е коронна дисциплина в италианската кулинария. Неслучайно този виден представител на средиземноморската кухня е спечелил верни почитатели в целия свят. 

В момента са познати около 700 видове пици, а разновидностите се увеличават с всеки изминал ден. Статистиката показва, че всяка година в света се изяждат около 30 милиарда пици, което я прави най-популярното ястие в света. 

Тайната на харесвания от всички ценители на добрата храна вкус се крие в майсторски приготвяното италианско тесто за пица

Как да приготвите италианско тесто за пица

Какво представлява истинската италианска пица?

Автентичната италианска пица се познава по тънкия блат и хрупкавите краища. Тя е универсално ястие и е еднакво добре приета както в луксозните ресторанти, така и на домашната трапеза. Пицата е подходяща за всякакви ситуации и поводи – за бързо хапване на крак, за семейния обяд през уикенда или за кетъринг за детско парти.

Смята се, че сегашната си форма пицата придобива около 1700-а година. Вероятно прародител на пицата е фокачата. Тя се приготвяла с брашно от спелта и е позната още от римско време. 

С течение на времето в Южна Италия се появяват първите пици на пещ, подправени с чесън, свинска мас и едра сол или със сирене и босилек. Включването на доматите във всяка рецепта за пица става след откриването на Америка. Тогава тези нови за Европа зеленчуци започват да се използват в кулинарията под формата на сос с босилек.

Неапол има важно място в развитието на пиците. През 1889 г. неаполитанският пицар Рафаеле Еспозито създава прочутата пица „Маргарита“ в чест на кралица Маргарита Савойска и обединението на Италия. 

Именно от националния трикольор са вдъхновени трите основни съставки – червени домати, бяла моцарела и зелен босилек. Napoletana е сред най-популярните видове пица и досега се смята за стандарт за качество.

Как да приготвите италианско тесто за пица

По какво се различава италианското тесто от останалите видове теста за пица?

Тайната на хубавия блат за пица се крие на първо място в тестото. А за получаването на хубаво италианско тесто за пица трябва да се подбере подходящо брашно и да се спазват техниките на месене и условията за втасване

Доказалото качествата си във времето класическо италианско тесто за пица всъщност съдържа съвсем малко продукти: брашно, сол, мая и вода.  Не се използват яйца, прясно или кисело мляко. Като добавки се допускат само съвсем малко захар и зехтин. 

Изборът на брашното за готвене е от съществено значение, за да получите добър краен продукт. Най-доброто тесто за пица се получава от висококачествено бяло брашно тип 00. Тестото с това брашно е много еластично и може лесно да се моделира веднага след замесването. 

От тесто за пица с италианско брашно се получават тънки пици в средата и издути краища, каквато е оригиналната Наполетана. То е подходящо и за чудесните италиански фокачи.

Водата, която се използва, може да е чешмяна, но тя трябва да е с определена температура. Топлата вода е необходима, за да се активира маята. За тестото може да се използва прясна или суха мая. Посолява се с фина готварска сол. Замесването на тестото за пица е препоръчително да бъде на ръка

Възможно е да се приготви италианско тесто за пица без мая. В този случай като набухвател може да се използва бакпулвер.

Можете да си направите много бързо и лесно домашна пица без мая със следните продукти:

  • 1 чаша брашно;
  • 0,5 чаша вода;
  • 1 ч. л. бакпулвер;
  • 2 с. л. зехтин;
  • щипка сол. 

Това тесто за пица с италианско брашно и бакпулвер след изпичането се получава тънко, с хрупкава основа

Как да приготвите италианско тесто за пицаКак да приготвите италианско тесто за пица у дома?

Приготвянето на италианско тесто за пица може да се извърши в домашни условия, защото не е необходимо да имате големи машини и можете да обработвате тестото и на ръка. 

По-долу описваме как се приготвя оригинално италианско тесто за пица стъпка по стъпка.

1. Подбор и подготовка на продуктите

Подборът на качествени продукти, спазването на грамажите и посочения начин на приготвяне в избраната рецепта за италианско тесто за пица са от съществено значение. 

Измерете 250 грама брашно и го пресейте. По този начин то се обогатява с кислород и се подобрява текстурата на тестото. Необходими са още 125 грама вода, една лъжичка суха мая, една лъжичка сол, една лъжичка захар. 

Тази рецепта за тесто за пица включва и две супени лъжици зехтин.

2. Замесване на тестото

Първо трябва маята да се разтвори в топла вода в голяма купа. Използвайте вода с температура около 40 градуса. Прекалено топлата вода убива дрождите в маята, а със студена ще отнеме по-дълго време за втасване. 

След това към маята добавяме захарта и солта. Разбъркваме хубаво и оставяме да шупне. Идва ред да се прибави и брашното в купата към маята. Започваме постепенно да замесваме тестото

Накрая добавяме захтина и продължаваме месенето, така, че мазнината да се поеме напълно от тестото

3. Втасване на тестото

Слагаме тестото в купа и го покриваме с прозрачно фолио и кърпа. Оставяме тестото да втаса, за да удвои обема си. 

Втасването на тестото зависи от много фактори: температура, влажност, използваната мая, качество на брашното, време за втасване и др. За най-сполучливото тесто за пица с мая е необходимо да постои няколко часа на стайна температура. Никога не слагайте тесто за пици да втасва в хладилника. Резултатът  след втасването трябва да бъде еластично и меко тесто, но не лепнещо.

След като вече е втасало, тестото може да се използва за направата на  уникални пици, като вариантите са стотици в зависимост от продуктите за гарниране. За да получите наистина вкусна пица, разточете тестото си на тънка кора, върху която разпределете избраните от вас продукти. 

Как да приготвите италианско тесто за пица

4. Печене

Истинската неаполитанска пица трябва да се пече в пещ на дърва при около 400 градуса за 50 секунди или за не повече от 90 секунди. Въпреки че пиците от оригинално италианско тесто се изпичат най-добре в пещ,  вкъщи обикновено разполагаме само с електрическа фурна. 

Много важно условие, за да получите отличен резултат е да загреете предварително фурната. Пицата не се слага в студена фурна, защото няма да стане хрупкава и ароматна. Загрейте фурната до 220-250 градуса за 10-15 минути и тогава метнете пицата вътре. 

Печете в продължение на около 12 минути на средното ниво във фурната. Така резултатът ще бъде ароматна пица с хрупкава коричка. Ако искате да си приготвите пица с по-дебел блат, трябва да увеличите времето за печене, за да не остане сурова отвътре

Пицата може да се пече и на два етапа. Първо намажете блата с доматения сос и го сложете в добре загрятата фурна за 9-10 минути. Извадете блата, добавете другите продукти и върнете във фурната, за да допечете пицата. 

Как да приготвите италианско тесто за пица

Как се приготвя италианското тесто в ресторант Леонардо?

Предлаганите пици в ресторант Леонардо в Банско са истински образец на класическата италианска кухня. Те се приготвят по оригинална технология от тънко тесто тип криспи. В рецептите се използва само истинско италианско брашно. 

От класическо тесто за пица се правят популярните италиански пици Маргарита, Капричоза, Пеперони и Четири сирена. Всички пици се правят с домашно приготвен доматен сос. 

Сред интересните предложения в италианския ресторант, които си струва да опитате, са пица Трюфел с крем от бял трюфел, сметана, моцарела, рукола, черен трюфел и пица Ди Меланзанe, която се гарнира с маринован патладжан, биволска моцарела и босилеково песто.

Как да приготвите италианско тесто за пица

По желание на гостите в  ресторант Леонардо могат да изпълняват и специални поръчки. Пиците Пълнозърнеста, Безглутенова и Веган се приготвят с по-дебело тесто, а плънките могат да са по избор. 

Снимки: Pixabay.com и leonardobansko.bg

]]>
4 лесни рецепти за задушени броколи по италиански https://leonardobansko.bg/4-lesni-retsepti-za-zadusheni-brokoli-po-italianski/ Mon, 10 Apr 2023 06:08:56 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3973 Броколите са част от средиземноморската традиция и са един от най-използваните зеленчуци в Италия. Те имат гъвкаво приложение в готварството и се явяват главни герои в много италиански рецепти. 

Често броколите се готвят по най-лесния и едновременно с това здравословен начин, като се задушават. Затова доста хора се интересуват как се приготвят задушени броколи по италиански. 

4 лесни рецепти за задушени броколи по италиански

Приложение на броколите в италианската кухня

Интересни рецепти с броколи могат да се намерят в почти всяка европейска кухня. Известно е обаче, че на Ботуша проявяват въображение и голямо внимание към всеки детайл в кухнята и затова си струва да се доверите на някоя от многото оригинални италиански рецепти. 

Ако се чудите с какво да комбинирате, за да завършите менюто си, броколите са точният избор. Те могат да се готвят на пара, задушени,  варени, на тиган или на фурна и да се съчетават с различни други продукти.

В Италия от броколи се приготвят много разнообразни супи и ястия. Зеленчуците често се консумират самостоятелно, подправени само с малко лимон и струйка зехтин. Лесно се комбинират със сирене, прошуто и други продукти в средиземноморски рецепти. 

4 лесни рецепти за задушени броколи по италиански

Традиционно броколите се използват в сосове за подправяне на паста. Здравословна храна се получава при включването им в италиански вегетариански рецепти. Чудният зелен зеленчук може бързо да се превърне в предястие с орехи или във вкусна крем супа. 

Има други интересни рецепти за готвене на броколи, като например за кюфтета от броколи и рикота или пица с полента и броколи.  От тях може да се приготвят и италиански палачинки с броколи, а комбинацията от броколи със синьо сирене е направо зашеметяваща. 

Може да се направи също апетитна фритата с броколи и яйца. Те са и чудесна гарнитура към месни и рибни ястия и могат да се комбинират с ризото.

4 лесни рецепти за задушени броколи по италиански

За по-добър вкус и аромат в повечето италиански рецепти за готвене броколите се подправят с чесън, черен пипер, копър или босилек, за да се тушира миризмата им, която не всички харесват. Друг начин да преодолеете тази миризма е преди приготвянето им да ги бланширате за кратко в гореща вода, която след това да изхвърлите.

А ето и няколко лесни рецепти за броколи, които можете да пробвате у дома си.

Задушени броколи с масло и пармезан

Това е една от най-лесните рецепти за задушени броколи по италиански. 

Необходими продукти

  • 400 г броколи;
  • 1-2 с. л. масло;
  • 30 г настърган пармезан;
  • Сол на вкус;
  • ситно нарязан копър;
  • щипка чесън на прах;
  • черен пипер на вкус.

Начин на приготвяне

Броколите се пускат във вряща вода съвсем за кратко, колкото да омекнат съвсем леко. Отцеждат се и към тях се добавят 1-2 супени лъжици краве масло. 

Задушават се леко на котлона и се слагат 20-30 г настърган пармезан, ситно нарязан копър, сол и щипка чесън на прах. По желание поръсете с черен пипер на вкус. Съдът се захлупва и разтръсква, докато всички съставки се смесят и пармезанът полепне по броколите.

По желание в ястието може да се сложат 5-6 мариновани бейби царевици от консерва.

4 лесни рецепти за задушени броколи по италиански

Задушени броколи с гъби

В тази вегетарианска рецепта за задушени броколи по италиански здравословният зелен зеленчук е комбиниран подходящо с пресни гъби и зелен лук.

Необходими продукти

  • 400 г пресни гъби;
  • 600 г броколи;
  • 1 червена чушка;
  • 1 връзка зелен лук;
  • 1 стрък зелен чесън /или скилидка/;
  • сол на вкус;
  • зехтин;
  • лимон;
  • пресен босилек.

Начин на приготвяне

Измийте и накъсайте броколите на цветчета. Нарежете лука и чесъна и ги задушете в зехтина. 

Прибавете броколите, гъбите, нарязаната на лентички чушка и половин чаена чаша вода и ги оставете за десетина минути да се задушават. Междувременно разбъркайте прясно изцедения лимонов сок, зехтин и накълцан на ситно босилек. 

Свалете броколите от огъня и ги смесете с приготвената ароматна смес.

Задушени броколи по италиански

В тази класическа италианска рецепта за броколи се използва комбинация от бяло вино, аншоа, италиански сирена и стафиди.

Необходими продукти

  • 1 кг броколи;
  • 150 г сирене пармезан; 
  • 12 филенца аншоа;
  • 1 глава лук;
  • 3-4 скилидки чесън;
  • 50 г стафиди;
  • 10-12 маслини без костилки;
  • 100 мл. бяло вино;
  • зехтин;
  • сол.

Начин на приготвяне

Почистете броколите и им отрежете твърдите части, а главата накъсайте на цветчета. Бланширайте ги за кратко, като ги пуснете само за минутка във вряща вода и след това ги оставете да се отцедят и поизстинат.

Обелете лука и чесъна и ги нарежете на дребно. Нарежете сиренето Пармезан на кубчета. 

Налейте малко растителна мазнина на дъното на тенджерата. Сложете 1/3 от броколите, маслините, стафидите, сиренето, лука, чесъна и 3-4 филенца от аншоа. По този начин разпределете продуктите на три пласта. 

Затиснете продуктите с чиния, покрийте тенджерата с капак и задушавайте на слаб огън 50-60 минути. След първите 15 минути, когато течността се е изпарила, добавете бялото вино. 

Готовото ястие има средиземноморски аромат и може да се консумира както топло, така и студено. В Италия го сервират със сварени макарони.

Задушени броколи в сос

В тази рецепта броколите се комбинират с прясно мляко, заквасена сметана, синьо сирене и горчица, за да се постигне автентичен средиземноморски вкус.

Необходими продукти

  • 1 кг броколи или количество по желание
  • 3 с. л. олио

За соса:

  • 50 грама масло
  • 1 скилидка чесън;
  • 2 равни с. л. брашно;
  • 11/2 прясно мляко;
  • 1/2 ч.ч. заквасена сметана;
  • 50 г настърган Пармезан;
  • 50 г синьо сирене;
  • 1 с. л. горчица;
  • сол и черен пипер на вкус.

Начин на приготвяне

Задушете накъсаните на розички броколи докато поомекнат в загрято олио, като добавите и малко вода. Посолете ги леко и след като ги дръпнете от котлона, ги съхранявайте топли. 

4 лесни рецепти за задушени броколи по италиански

Запържете накълцания чесън в сгорещено масло за кратко, добавете брашното и разбъркайте. Наливайте постепенно млякото на тънка струйка при непрекъснато бъркане, за да не загори. 

Варете около 3 минути докато бешамеловият сос се сгъсти. Ако видите, че става прекалено гъст, долейте още мляко или вода. Добавете настърганите синьо сирене и Пармезан, заквасената сметана и горчицата. 

Разбъркайте добре и овкусете със сол и черен пипер. Оформете порциите броколи в чинии и ги залейте с апетитния сос отгоре. 

Често задавани въпроси

Как най-лесно се приготвят броколите по италиански?

В Италия броколите често се консумират задушени самостоятелно, подправени само с малко лимон и струйка зехтин

С кои продукти е подходящо да комбинираме броколите?

Броколите лесно се комбинират със сирене, прошуто, маслини, гъби и други типични продукти  за средиземноморската кухня. Италианците ги съчетават също с рибни продукти и морски дарове.

Кои подправки са подходящи за броколите?

Когато са бланширани, броколите имат специфичен мирис, който не всички хора харесват. Затова е подходящо да се използват ароматни подправки като чесън, зелен лук, черен пипер, копър, босилек и др.

Снимки: Pixabay.com

]]>
Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате https://leonardobansko.bg/nai-populyarnite-italianski-sirena-i-s-kakvo-da-gi-kombinirate/ Mon, 03 Apr 2023 08:46:35 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3956 Сирената, заедно с колбасите, са сред най-търсените и харесвани италиански продукти. Италианците обичат сиренето върху паста или пица, като предястие, в сандвичи, салати и като лека закуска. 

Заради безспорните си качества, невероятните италиански сирена са си проправили път към сърцата на всички ценители на добрата храна в света. 

За да развият потенциала на вкуса и аромата си, сирената трябва да се приготвят и консумират в правилните комбинации. 

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

Италианската кухня и сирената – кратка история

Още в Римската империя правенето на сирене се счита за високо изкуство

Отначало сиренето можело да се види само на трапезата на богатите хора, а по-късно и на масата на по-бедните. След падането на Римската империя, повечето от населението се заселва в планините и започва да отглежда добитък и да произвежда сирене. 

Производството на италиански сирена отразява важността на такъв основен ресурс като млякото. В страна с развито земеделие като Италия, то винаги е играло централна роля в изхранването на всяко семейство. 

Развитието на производството на сирена прави възможно превръщането на ценното, но нетрайно мляко в продукт, който може да се съхранява дълго време. Затова традицията за производство на тази италианска храна е толкова разпространена и е представена от голямо разнообразие от продукти. 

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

Сега има невероятно много видове италиански сирена – като се почне от топящите се в устата италиански меки сирена като Моцарела и се стигне до най-известното твърдо сирене Пармезан. 

Смята се, че основните са около 500, от които над 300 са със защитен произход. На практика всеки регион има поне едно известно сирене, което го представя добре.

Сирената са важна част от италианската кухня и днес никой не може да си представи традиционните пица, паста или тирамису без тях. Сиренето е част и от не един вид хубав италиански сос.

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

Видове италиански сирена и съвети за гастрономи

Повечето от италианските сирена са разновидности на някои от основните видове, използвани в италианската кухня, сред които маскарпоне, моцарела, рикота, горгонзола, проволоне, пармезан, грана падано и пекорино.

По-долу разказваме за най-известните италиански сирена, както и как можете да ги комбинирате и консумирате за максимална наслада.

1. Пармиджано-Реджано

Най-известното италианско сирене по света е Parmigiano reggiano, известно още като Пармезан. Той представлява много твърдо, зърнесто сирене и е важен продукт в италианската кухня. Това сирене се произвежда от краве мляко, а произходът му е от провинция Емилия Романа. 

Пармезанът зрее в продължения на много месеци, за да придобие характерния си плътен вкус. Използва се в много рецепти за различни видове паста, пици и други ястия. Най-често се добавя настърган накрая, защото ако се сложи при самото готвене се разтопява и става на конци. Може да е също част от плато с италиански сирена и колбаси. 

За директна консумация се препоръчва да е отлежало повече от 24 месеца.

2. Горгонзола

Горгонзола е синьо сирене, което идва от Северна Италия. То може да се използва в пасти, пици и сосове. 

Произвеждат се два вида горгонзола: 

  • Меката е с по-лек вкус и се използва основно за готвене, защото лесно се разтопява и по този начин не се подтиска ароматът на другите съставки.
  • Твърдата се консумира директно или се използва за салати и предястия. Вкусът и ароматът на твърдата горгонзола са значително по-силни.

Това сирене с благородна плесен има синьозелени жилки и превъзходен вкус, който си пасва с много плодове и вина.  

3. Пекорино Романо

Сирене Пекорино се произвежда от овче мляко. Затова името му идва от италианската дума за овца – pecoro

Съществуват различни видове сирена Пекорино – Пекорино Романо, Пекорино Тоскано, Сарда и др. Това е твърдо сирене с висока масленост, отлежало поне 6 месеца. Пекорино се прави и с добавки като трюфели, пипер, сушени домати и др.

За кулинарни нужди се използва най-често Пекорино Романо защото е с най-солен вкус и служи едновременно като подправка. Пекорино се разтваря при загряване и затова се добавя по време на самото готвене за разлика от пармезана. Пекорино Романо има приложение при приготвянето на някои видове пастаКарбонара, Аматричана,  Качио е Пепе и др.

Комбинацията на това сирене с плодове е много сполучлива затова Пекорино често се сервира с десерта.

4. Моцарела

Моцарела е свежо меко сирене. Според оригиналната рецепта то се приготвя от биволско мляко, а сега се прави и от краве. Моцарела е сред най-популярните сирена, които се консумират по целия свят. Затова е задължителна част от асортимента на всеки магазин за италиански сирена.

Това сирене може да се консумира самостоятелно или да се използва за приготвяне на някои традиционни италиански ястия като пица и лазаня. То е задължителен продукт и за популярната доматена салата Капрезе. 

За истинско Капрезе е нужна прясна биволска Моцарела или сирене Бурата, което се приготвя от моцарела и сметана.

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

5. Проволоне

Проволоне е средно твърдо сирене, което се приготвя от краве мляко. Може да се каже, че е най-универсалното сирене в италианската кухня. Вкусът е сладък и деликатен. 

Може да се използва в предястия, пици, паста, лазаня, салати и сандвичи. Можете да го настържете върху готово ястие или преди печенето във фурна. Също така можете да го добавите на малки кубчета в готова супа. 

Проволоне е чудесно мезе към хубаво червено или бяло вино.

6. Таледжо

Таледжо е меко и ароматно италианско сирене със защитено наименование за произход. Произвежда се единствено в долината на Таледжо в района на Бергамо от пълномаслено краве мляко.

Историята на този вид сирене започва още от Х век. Тогава овчарите го оставяли в пещерите да узрее и после го миели със солена вода. В началото Таледжо се приготвяло само през лятото, но днес се прави целогодишно.

Кората му е оранжевееща, грапава и ароматна, покрита с кристална сол. Тя е напълно безопасна за консумация, като е необходимо само да бъде измита или почистена с четка. Таледжо се цени заради нежния му вкус и мекотата му.

Основното му приложение в кулинарията е като добавка на различни видове паста. Включва се също в рецепти за пици и допълва отлично ястия от зеленчуци, телешко и пилешко месо. Таледжо обикновено се добавя в края и леко се запича. 

Нарязано на парченца, сиренето се използва за салати и ризото. 

7. Рикота

Рикота е традиционно италианско бяло сирене с приятен мек и леко сладък вкус. Тя се прави от суроватката на краве мляко, овче мляко, биволско или козе мляко, която е останала след производството на сирене. Структурата й наподобява на гъста и зърнеста сметана или извара. 

Рикотата намира широко приложение в кулинарията. Използва се при направата запеканки, лазаня и ястия със зеленчуци. Можете да добавите сиренето и към готова пица. Подходяща съставка е за различни италиански десерти и сладкарски изделия. 

Това леко сирене добре се комбинира и с плодове.

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

8. Фонтина

Фонтина е полутвърдо сирене, което се прави от пълномаслено краве мляко. Кората му е тънка и компактна и е кафеникава, златиста или розовееща. Средната част на сиренето е с бледо жълт цвят. Вътре е меко и се характеризира с малки дупчици. Вкусът му е леко маслен с тревисти усещания. 

Фонтина е сред чудесните италиански сирена с богата история. Смята се, че то е било произвеждано във Вале д`Аоста още през дванадесети век. 

По-младите сирена трябва да се консумират без да се подлагат на термична обработка. Фонтина се сервира като предястие и се комбинира отлично с червено вино. 

Добре узрялото сирене се използва в рецепти с термична обработка. Най-често се употребява при приготвяне на фондю. 

9. Азиаго

Азиаго е  италианско сирене, произведено от непастьоризирано краве мляко. Вкусът му е леко орехов, с лимонови тонове. Кръстено е на градчето Азиаго в регион Венето, откъдето произхожда. То се пресова за да се ускори процеса на узряване и след това отлежава. 

Азиаго е твърдо и не е много мазно сирене. Използва се при приготвянето на някои видове пици, паста или салати. Подходящо е да се консумира с чаша отлежало червено вино.

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

10. Монтасио

Монтасио е полутвърдо сирене с дупки и златисто кафява коричка. Получава името си от известното плато Монтазио, където сиренето се произвежда от 1200 г., а първото му официално споменаване е през 18 век. 

Прави се само от млякото на три породи крави, които пасат на строго определени алпийски пасища. Текстурата на Монтасио е кремообразна, а цветът е бледо жълт до златист. 

Сиренето може да се консумира самостоятелно или с препечен хляб и чаша добро вино. Различните видове са подходящи и за включване в смесени колбаси и сирена. Отлична е и комбинацията от Монтасио с полента. 

Сиренето може да се използва за приготвяне на пълнени макарони, ньоки, месни и зеленчукови рула.

11. Маскарпоне

Маскарпоне е меко сирене с много богат вкус. Произвежда се от сметана от краве мляко, която се пресича с лимонов сок и след това се прецежда. То е най-мекото кремообразно италианско сирене. 

Най-често се използва за приготвянето на десерти. Може да се сложи като заместител на течна сметана в някои рецепти с паста. Подходящо е като съставка за всякакви кремове и се комбинира добре с плодове. 

С негово участие се приготвя един от най-известните италиански десерти – Тирамису.

Най-популярните италиански сирена и с какво да ги комбинирате

12. Грана Падано

Грана Падано се произвежда по същата технология като Пармиджано Реджиано, но не само в Емилия-Романя, а и в други райони на Италия.  То е твърдо сирене, което произхожда от регионите по течението на река По. Сиренето има солен, пикантен вкус с лек орехов оттенък.

За производство на 1 килограм сирене Грана Падано са необходими 17 литра мляко. Това сирене може да отлежава само 6 месеца и рядко има сирена, отлежали повече от 16 месеца. 

Грана Падано е добра алтернатива на Пармезана за готвене. Участва в класически рецепти за паста, в някои видове салати и други ястия. Използва се също така и за директна консумация и е чудесно мезе към червено вино. 

13. Качокавало

Качокавало е вид италианско сирене, характерно за районите Пулия и Молизе. Историята му е интересна, като се е смятало, че първоначално е правено с кобилешко мляко, но няма доказателства за това. 

Приготвя се от краве мляко или смес от краве, овче и козе мляко. Има разновидност, наречена Качокавало сицилиано, която се прави в някои южни райони на Италия. 

Сиренето има много варианти в различни страни. В България, Северна Македония и на други места на Балканите се среща като кашкавал. 

Оригиналното сирене Качокавало има форма на капка и е вързано с връв. Обвивката е фина и гладка с цвят на кестен. Цветът на самото сирене е бял и има малки дупчици. Ароматът му е силен, подобен на Проволоне, но е с по-малко мазнини

Качокавало се използва за сандвичи, за готвени ястия и за десерти. Може също така да се поръсва настъргано върху салати. 

14. Скаморца

Скаморца е италианско жълто сирене, което е във формата на круша. То има висока масленост и плътност и сравнително неутрален вкус. Скаморцата се прави от краве мляко, а произходът й е от районите Пулия и Кампаня.

Има два вида от това сирене, които лесно се различават по вкус и изглед. Единият е обикновената скаморца, която при дъвченето наподобява моцарела, но вкусът е по-натрапчив. Цветът е бял до бледо жълтеникав. Пушена скаморца е с доста по-натрапчив вкус, а кората й е по-тъмна от вътрешността. 

Обикновената скаморца е по-подходяща за бели вина, а пушената се препоръчва за червени вина и розета. Сиренето се използва за приготвянето на топли сандвичи или като добавка към брускети. Настъргана се поръсва и върху печени меса. 

Често задавани въпроси

Колко вида сирена се произвеждат в Италия?

Смята се, че се произвеждат около 500 вида, от които се разграничават над 300 със защитен произход. 

Какво е приложението на сирената в италианската кухня?

Сирената имат голямо приложение в италианската кухня. Те се използват при приготвянето на традиционните пица и паста, а доброто сирене може да бъде и съставка за салати, сосове и десерти.

От какво мляко се прави оригиналната Моцарела?

Според оригиналната рецепта Моцарела се приготвя от биволско мляко, но сега често се прави и моцарела сирене от краве мляко.

Снимки: Pixabay.com

]]>
Най-добри италиански рецепти за вечеря https://leonardobansko.bg/nai-dobri-italianski-retsepti-za-vecherya/ Mon, 20 Mar 2023 13:05:15 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3943 Вечерята е много важно хранене за италианците, защото е времето, когато хората се събират със семейството и приятелите си. Пълната италианска вечеря включва многостепенно меню. Обикновено се започва със студени и топли предястия. 

Следва първото ястие, например паста, ризото или супа, а след него идва и второ ястие от месо или риба с гарнитура. Накрая вечерята завършва с десерт и кафе. Важен момент е предварителното обсъждане и изборът на най-добри рецепти за вечеря.

Най-добри италиански рецепти за вечеря

Спагети Болонезе

Сред най-добрите рецепти за вечеря в уникалната италианска кухня са някои от стотиците видове паста. Славата на италианските тестени изделия се носи навсякъде по света. Има много рецепти за паста, като една от най-популярните сред тях със сигурност е тази за Спагети Болонезе. 

Името на соса Болонезе и едноименните спагети идва от родния им град Болоня. В най-разпространената италианска рецепта сос Болонезе се приготвя от кайма в доматен сос. Освен спагети се приготвят и много други видове паста с Болонезе. 

Кулинарните историци не са на едно мнение за произхода на това ястие. Според някои, сос Болонезе е изобретен в Рим, а не в Болоня, в края на 18 век. През 1891 г. авторът на готварски книги Пелегрино Артузи, който е роден в областта Емилия-Романя, публикува за първи път рецепта на паста, наречена Макарони ала болонезе. 

Неговият вариант се различава от сегашния. Според популярни публикации, оригиналната рецепта за сос Болонезе е регистрирана чак през 1982 г от Италианската академия по кухня в Търговската камара на Болоня. Продуктите, от които се прави известният сос са: говеждо и свинско месо, панчета, месен бульон, лук, сухо вино, моркови, целина, домати и мляко

В различните региони в соса за спагети с Болонезе се добавят наденички, мортадела, чушки, гъби и т. н.

Най-добри италиански рецепти за вечеря

Домашни равиоли 

Равиолите са една от най-известните италиански рецепти, а тяхното приготвяне изисква доста повече време от сваряването на спагети.

Още се спори за произхода на равиолите. Според една от версиите, рецептата идва в Европа от Китай през XIII век, като естествено „виновник” за това е великият пътешественик Марко Поло. Най-ранното  споменаване на равиолите е в личните писма на Франческо ди Марко Датини, търговец от Прато, през 14 век. 

Според класическата италианска рецепта, тестото на равиолите включва само брашно и вода, но в днешно време се слагат и яйца. Правят се с различна плънка: месо, риба, зеленчуци, сирене, гъби и др.

Най-добри италиански рецепти за вечеря

 Равиолите могат да се оформят като квадрат, кръг, правоъгълник или полукръг. Сервират се с доматен сос, бешамел, сметанов сос или други сосове, а върху тях се настъргва твърдо сирене.

В различните региони на Италия равиолите имат свои особености. В Рим и Лацио плънката се приготвя най-често от сирене рикота и спанак. В Сардиния за приготвяне на равиоли се ползва картофена плънка. Много популярни са и равиолите Болонезе. 

Рецепта за равиоли с кайма и гъби

Ето и от какви продукти се нуждаем.

За тестото: 

  • 2 яйца + 2 белтъка 
  • 300 г брашно 
  • сол на вкус
  • 2 с.л. зехтин 
  • За плънката: 
  • 1-2 с. л. зехтин 
  • 250 г кайма смес
  • 200 г пресни гъби
  • 1 малка глава лук 
  • 1 морков 
  • 2 скилидки чесън 
  • 2 жълтъка 
  • 1 с. л. доматено пюре 
  • Риган
  • Сол и черен пипер 
  • Пресен босилек 
  • Настърган пармезан

Начин на приготвяне

Сложете брашното в голяма купа. Разбийте яйцата със зехтин и сол и ги изсипете при брашното. Омесете тестото, покрийте го с фолио и оставете за 20 минути. 

Загрейте растително масло в тиган и запържете нарязаните на дребно гъби и лук. Добавете каймата и пържете, като разтрошавате бучките. Добавете настърганите моркови и накълцания чесън. Гответе още 5 минути. Добавете жълтъците, доматеното пюре, ригана, сол и черен пипер. 

Разточете тестото на тънък правоъгълен лист, разрежете го на две  части. Върху единия лист поставете на разстояние 4 см. плънка с лъжичка. 

Навлажнете силиконова четчица с вода и начертайте между парчетата  линии, за да образувате квадратчета. Покрийте с втората част от тестото и го притиснете леко. С резачка нарежете по начертаните линии на квадратчета. 

Кипнете подсолена вода и пуснете равиолите за 10 минути. Разпределете ги в чинии, поръсете с настърган пармезан и полейте със сос по избор. Украсете с пресен босилек.

Най-добри италиански рецепти за вечеря

Лазаня 

Сред най-популярните италиански рецепти е и знаменитата лазаня. Първото писмено сведение за ястие, наречено лазаня, е открито в регистъра на правните сделки в Болоня от 1282 г. Основната битка за родно място на съвременната лазаня са Болоня и Неапол. Споровете между двата града за класическата рецепта за лазаня продължават векове. 

В Болоня се използва основно сос Болонезе, сос Бешамел и Пармезан, а в Наполи сосът е Неаполитанско рагу и се приготвя с местния колбас cervellatine, а плънката е от пържени кюфтета, сварени яйца и сирене Моцарела и Пармезан. 

Най-добри италиански рецепти за вечеря

Рецепта за лазаня с пиле и гъби

Необходими продукти:

  • кори за лазаня
  •      пилешко филе – 500 г
  • 300 г пресни гъби
  • 100 мл. готварска сметана
  • 200 г твърдо сирене или кашкавал
  • За бешамеловия сос:
  • г масло 
  • 50 г брашно
  • 500 мл. прясно мляко
  • 100 мл. готварска сметана
  • Сол
  • Млян черен пипер
  • 1/4 ч. л. индийско орехче

Начин на приготвяне

За приготвянето на бешамела в малка тенджерка на слаб огън разтопете маслото и запържете брашното за 2-3 минути. Разредете със студеното прясно мляко. Бъркайте, докато сместа се сгъсти, посолете и добавете подправките. Налейте сметаната в соса и след като кипне, махнете от котлона. 

В друг съд сложете пилешкото филе в подсолена вода и сварете за около 5 минути. Извадете месото и оставете да се охлади. Нарежете пилешкото месо на малки кубчета, а гъбите – на дребно или на тънки филийки. 

В малко олио запържете гъбите и добавете нарязаното месо и сметаната. Оставете да къкри на слаб огън около 5 минути и посолете. 

Намажете дъното и стените на тавата за печене на лазаня. Разстелете на дъното 4 с.л. от соса и наредете 3 кори за лазаня върху него. Отново поставете сос и разпределете половината месна смес. 

После поръсете с настърган кашкавал. Наредете отново 3 кори, следва сос и другата половина пилешкото. Наредете последните 3 кори и завършете с останалия сос отгоре.  Поръсете с останалия настърган кашкавал. Печете в загрята на 180 градуса фурна около 30 минути.

Лазанята се сервира още гореща за вечеря с хубаво италианско бяло вино.

Риба по италиански

Рибата е важна част от италианската кухня, защото тя е задължителен елемент от здравословната средиземноморска диета. Освен това е лесна за приготвяне. В италианската кухня има много рецепти за печена или пържена риба, със зеленчуци или със сос. 

Рибата е отлична за печене на скара, защото запазва вкуса и хранителните си свойства, но не всеки вид е подходящ. Цялата риба е чудесна за печене на скара. Шайбите тлъста риба също са подходящи за скара, но трябва да са дебели поне 4 см. Италианците пекат на скара лаврак, ципура, сьомга, сардини, треска и др.

Най-добри италиански рецепти за вечеря

Ципура или лаврак на скара

Необходими продукти:

  • 2 средно големи ципури или лаврака
  • 1-2 скилидка чесън 
  • зехтин екстра върджин
  • клонка розмарин
  • нарязан магданоз 
  • ароматни билки на вкус 

Начин на приготвяне

Почистете рибите и ги посолете. Овкусете отвътре и отвън със скилидка чесън, можете да сложите вътре смес от ароматни билки. Загрейте скарата или барбекюто. Омазнете скарата с помощта на клонка розмарин, потопена в зехтин. Подредете рибите върху загрятата скара успоредно на металните пръти.  Печете около 10-15 минути от всяка страна. 

Големите ципури може да се сервират само в компанията на няколко резена лимон и смес от зехтин или разтопено масло, чесън и ароматни билки. При по-малките екземпляри, гарнитурата става задължителна. Няколко варени картофа или салата с рукола и чери домати са универсална гарнитура за риба на скара.

Супа Минестроне

Накрая трябва да споменем и поне една рецепта за супа, тъй като много италианци включват в менюто си за вечеря и този вид храна. Минестроне е богата италианска супа, която се прави от пресни зеленчуци и някакъв вид паста. 

За приготвянето й се използват моркови, картофи, зрял и зелен фасул, лук или праз, тиквички, домати, чушки, зеле, карфиол, броколи, аспержи, целина. Италианците са убедени, че колкото повече са зеленчуците, толкова по-добре. Казват, че Минестроне трябва да е толкова гъста, че лъжицата да стои права в нея. 

Най-добри италиански рецепти за вечеря

Често задавани въпроси

 

Какво е отношението на италианците към вечерята?

Италианската вечеря за много италианци е най-важното хранене за деня. Затова тя е много богата.

Какво включва италианската вечеря?

Започва  се с предястия, след което се сервира първото ястие, например паста, ризото или супа. Следва второ ястие от месо или риба, а финалът е с десерт и кафе.

Какво включва известният сос Болонезе?

Продуктите, от които се прави сосът са: 

  • говеждо и свинско месо 
  • панчета 
  • месен бульон 
  • лук 
  • сухо вино 
  • моркови 
  • целина 
  • домати 
  • мляко 

 Снимки: pixabay.com

]]>
Най-добри италиански рецепти за закуска https://leonardobansko.bg/italianski-retsepti-za-zakuska/ Mon, 13 Mar 2023 07:05:17 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3933 Закуската не е най-важното и засищащо хранене за италианците. Те по-често предпочитат да изпият чаша кафе с нещо дребно отстрани на път за работа. Не е обичайно да видите пълни чинии с яйца с бекон или дебели резени хляб с колбаси на масата сутрин. 

За най-добри италиански рецепти за закуска се смятат пресните печива. Някои закусват у дома си с прясно мляко с бисквити или хляб с конфитюр. Често сутрешното хапване се състои от италианската разновидност на кроасана или парче вкусен сладкиш. 

Най-добри италиански рецепти за закуска

Корнето

Cornetto е италианският вариант на кроасана. Френският кроасан и италианското корнето си приличат на външен вид. Другото общо между тези тестени изделия е, че и двете са подходящи за закуска. Разликите между тях са в технологията и във вкуса. Традиционната рецепта за кроасан включва повече масло, но е без яйца и е с по-малко захар. 

Корнето е по-сладко и може да се прави не само с масло, но и с мас, а пълнежите са по-разнообразни. Съставките за корнето са брашно, яйца, мляко, масло, захар, мая и сол. 

Тестото може да е ароматизирано с ванилия или портокалова кора. Отгоре корнето се маже с яйчен жълтък, който придава златист цвят. Италианското печиво може да е без пълнеж или пълнено с конфитюр, шоколад, различни кремове, сметана, мед. Корнето може да е дори със сладолед, както се прави в Сицилия. 

В Южна и Централна Италия сладкишът е известен като cornetto, което означава „малък рог“ на италиански, а в северна Италия сладкишът се нарича бриош. Независимо от наименованието, тези вкусни тестени изделия са задължителни за всяко кафене или бар, а сутрин ароматът им се носи навсякъде по улиците в Италия. 

Ако имате повече време, можете да си приготвите корнето вкъщи по следната рецепта за италианска закуска.

Най-добри италиански рецепти за закуска

Рецепта за корнето с шоколад

Необходими продукти за 10-12 броя :

  • 450 г бяло брашно
  • 250 г масло
  • 2 яйца
  • 70 г захар
  • 2 щипки сол
  • 1/2 ч. ч. мляко 
  • 1 пак. суха мая

Начин на приготвяне

Разтворете маята в топла вода, като добавите една чаена лъжичка захар. 

През това време поръсете малко брашно върху работната повърхност и направете кладенче в средата. Разбийте яйцата настрани и ги сипете при брашното, добавете половин чаша вода, мляко, захар, размитата мая и щипка сол. 

Месете, докато тестото стане гладко и меко, като при необходимост добавете още мляко. Покрийте тестото с кърпа и го оставете на топло място за поне 3 часа.

След това разточете тестото с точилка, така че да придобие квадратна форма. Сложете върху него масло, нарязано на плочки. Добре е да поставите преди това маслото във фризер за 15 минути. Затворете с краищата на тестото, под формата на плик. 

Разточете в една посока, така че да се получи навсякъде еднаква дебелина около 1,5 см. Прегънете го на две и отново на две. Оставете да почине в хладилника за около половин час. Разточете тестото с дебелина около 1 см. Отново го прегънете на две и оставете за още половин час.

Този път разточете тестото в кръгла форма с дебелина около 0,5 см и го нарежете като торта. В резултат на това ще получите 10-12 триъгълника с основа около 10 см. 

Поставете лъжичка течен шоколад или шоколадов крем на няколко сантиметра от основата, покрийте го с горната част и притиснете страните с пръст. Намажете краищата на тестото с вода, за да залепнат по-добре. Разточете всеки триъгълник от основата до върха, като леко разтягате тестото.

Поставете готовите корнети в тава, покрита с хартия за печене. Придайте им формата на полумесец. Покрийте ги с фолио и ги оставете да втасат 1-2 часа. Намажете ги със смес от леко разбит жълтък и мляко. Декорирайте по ваш вкус. Печете на 180 градуса за 15-20 минути, до златисто кафяво.

Може да хапнете апетитно корнето с кафе, чай, портокалов сок, прясно мляко или дори с кисело мляко.

Брускети

Едни от най-популярните неща за леко хапване в италианската кухня са брускетите. Те се приготвят бързо и имат безкрайно много разновидности. Често се сервират за предястие, но може да се ядат и за закуска.

Първоначално брускетите се приготвяли в италианските села като лека закуска по време на полската работа. За основа се използвали филийки домашен хляб, намазан със зехтин. Върху него слагали бекон, колбас, сирене или други налични продукти. 

Резултатът бил толкова апетитен, че с времето храната на бедните става популярна и сред по-богатите граждани. Днес тя е толкова разпространена, че с право се счита за национално блюдо

Най-добри италиански рецепти за закуска

Брускетите представляват  филийки препечен хляб, обикновено натрити с чесън, върху които се редят различни продукти. Основата може да е от багета, франзела, чабата или друг вид хлебно изделие. 

Филийките се мажат със зехтин или крема сирене. Отгоре най-често се поставят нарязани на кубчета домати, парченца краставица, чушки, чери домати, сирене, прошуто, колбас, доматена салца и пиле, гъби, маслини, месо и сушени домати. Сред най-добрите рецепти за брускети са и морските варианти с риба или скариди. 

Рецепта за брускета с пиле

 Необходими продукти:

  • 2 бр. пилешки гърди 
  • 120 г моцарела
  • 10 мл. зехтин
  • 1 едър домат
  • 6 листа босилек
  • 3-4 скилидки чесън
  • 1 супена лъжица нарязан червен лук
  • зехтин
  • сол, черен пипер

Начин на приготвяне

Пилешкото филе се срязва през средата по дължина, а след това всяко парче се разрязва на още две. Получават се 8 парчета за 8 филийки от франзела. Месото се маринова с малко зехтин, сол и черен пипер. Оставяме го за двайсетина минути в хладилник.

През това време приготвяме доматената салца от нарязани кубчета домати, нарязания на ситно чесън и червения лук. Добавят се още босилек, черен пипер, сол и зехтин. Разбъркваме добре сместа.

Запичаме пилешкото филе на грил тиган. Когато е запечено от двете страни и е почти готово, подреждаме отгоре моцарелата. На нея й трябват една-две минути, за да се разтече.

Препечените филийки се мажат със зехтин, отгоре се слага по парче от пилето с моцарела, а върху тях се разпределя салцата от домат и босилек.

Готовата пилешка брускета се декорира със свеж босилек, рукола или други поправки по ваш вкус. 

Мини пици

Няма как като говорим за италианска кухня да не стигнем и до пиците. Те са една от най-популярните храни не само в Италия, но са твърде засищащи за закуска. За сутрешно хапване може да се използват мини пици, наречени пицети. Тези малки пици са любими за децата и могат да се гарнират с много различни продукти.

Пицета с шунка и моцарела

Необходими продукти за тестото:

  • 2 ч.ч. брашно 
  • 1/3 ч.ч прясно мляко 
  • 1/2 ч.ч вода 
  • 1/3 ч.ч зехтин 
  • 1 равна ч. л. захар 
  • Сол

За отгоре:

  • 1-2 супени лъжици зехтин
  • доматено пюре 
  • моцарела
  • шунка
  • щипка сол и щипка захар
  • риган 
  • черен пипер по желание

Приготвяне

Разтворете маята в топло мляко, като добавите 1 ч. л. захар и малко брашно. Трябва да се получи гъста каша. Оставете сместа да шупне за около 15 минути. 

Сложете брашното в купа. Добавете маята в купата заедно с брашно, вода, 3-4 супени лъжици зехтин и малко сол. Разбъркайте и месете, докато тестото стане меко и еластично. Оставете го да втаса 1-2 часа.

Пригответе сместа за намазване, като загреете в тиган на умерен котлон  малко зехтин и доматеното пюре. Добавете ригана, щипка захар и щипка сол. Оставете да ври, докато остане на половина.

Разточете втасалото тестото на тънко и изрежете кръгчета с кръгли формички  или с чаша. Намажете ги с доматената смес и поставете отгоре кръгчета моцарела. Печете пицетите на 200 градуса до готовност.

Най-добри италиански рецепти за закуска

Бисквити Кантучини

За най-добри италиански закуски се смятат и различните видове бисквити. Тук сме подбрали един от популярните видове, наречени cantuccini или biscotto. Характерно за тях е, че се пекат два пъти. Така те могат да се съхраняват дълго време. 

Два пъти изпечените хлябове са били основна храна на римските легиони. След преоткриването на рецептата от сладкаря от Прато Антонио Матеи през деветнадесети век, те стават много популярни. 

Наименованието cantuccini идва от старата италианска дума cantuccio, която означава „малко място“, „кътче“ или „ъгъл“. В миналото тя се е използвала и за обозначаване на малко парче хляб с много кора.

Биското или кантучини представляват хрупкави бадемови бисквити с продълговата форма. Тъй като са сухи, бишкотите традиционно се консумират с напитка, в която могат да се потопят. Сервират се към еспресо или капучино, най-често по време на зимните празници. Може да служат и за десерт.

Най-добри италиански рецепти за закуска

Рецепта за Кантучини

Необходими продукти за 20 броя:

  • 2 бр. яйца + 1 жълтък
  • 300 г брашно
  • 180 г захар 
  • 1 равна ч. л. сол
  • 1,5 ч. л. бакпулвер
  • 80 г небелени бадеми, леко запечени 
  • 100 г сушени сини сливи или червени боровинки
  • 1-2 супени лъжици настъргана кора от портокал

Можете да добавите и други сушени плодове или малко лимонова кора

Начин на приготвяне

Накисваме сушените плодове в ром.

Разбиваме яйцата и захарта на пухкав крем. Към тях добавяме настърганата кора от портокал или портокалови корички.

В друга купа смесваме брашното, солта и бакпулвера. Изсипваме постепенно брашното при яйцата, като разбъркваме добре. Целта е да се получи гъсто и лепкаво тесто.

Добавяме сушените плодове и ядките и размесваме добре, докато се разпределят равномерно в тестото. Включваме фурната да се загрее на 180°C.

Разделяме тестото на две равни части. Върху набрашнена повърхност оформяме две или три тънки и дълги франзели, които да са приблизително с дължината на тавата. Прехвърляме ги в тавата, покрита с хартия за печене. 

Сплескваме леко франзелите и ги намазваме с разбит с мъничко вода жълтък. Слагаме тавата във фурната и печем около 25-30 минути, докато придобият златист цвят. След това ги изваждаме и ги оставяме да се охладят за десетина минути. 

Нарязваме ги напречно или по диагонал на тънки филийки и отново ги подреждаме в тава върху хартия за печене. Връщаме ги във фурната за повторно изпичане – приблизително за 20 минути. Изваждаме бишкотите и ги оставяме да се охладят.

Често задавани въпроси

Какво най-много предпочитат да ядат за закуска италианците?

В Италия най-предпочитани за начало на деня са печивата. Разнообразието е огромно и се продават навсякъде.

Какво отличава френският кроасан от италианското корнето?

Кроасанът е с повече масло, но обикновено се прави без яйца и е с по-    малко захар. Корнето е по-сладко, а пълнежите са по-разнообразни.

Ядат ли се пици за закуска в Италия?

Пиците не са предпочитани за закуска, защото са доста засищащи, а италианците обичат да хапват нещо дребно към кафето. По-подходящи са мини пиците, наречени пицети.

Снимки: pixabay.com

]]>
5 романтични италиански ястия https://leonardobansko.bg/5-romanticni-italianski-qstiq/ Sun, 05 Feb 2023 15:24:56 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3793 Ако направите анкета коя е най-романтичната страна в Европа, със сигурност над половината от запитаните ще отговорят, че е Италия. А за кухнята, няма смисъл да питате, защото там резултатът ще е още по-категоричен в полза на италианската кулинария. 

А двата въпроса имат пресечна точка и това са уникалните романтични италиански ястия. Ако мечтаете за истинска романтична вечеря, изберете малък и уютен италиански ресторант и си поръчайте някое от многобройните изискани ястия от италианската кухня. 

5 романтични италиански ястия

Кои ястия са романтични специалитети в Италия?

Красиво подредена маса, храна, галеща всички сетива, и чаши с прекрасно червено или бяло вино – това е декор, който пресъздава истинската италианска атмосфера. 

Самите имена на много ястия като тортелини, равиоли или канелони звучат като канцонети и навяват романтични усещания. А какво да кажем за Роза ди Парма, която си е направо красиво цвете, цъфнало в менюто. 

Италианските десерти като панакота, тирамису и каноли са самото сладко съвършенство и са направо задължителни за вечеря в италиански стил. Непременно опитайте и забележителните италиански тестени изделия, но внимавайте, защото водят до пристрастяване.

Някои представители на прочутата италианска кухня са свързани с вълнуващи любовни истории, а други привличат погледите с интересна визия. Дори традиционната паста, която най-често се поръчва за хранене, може да се оформи така, че да създава романтична атмосфера. 

Всички обичат романтиката. Това е една от причините изключителните ястия и десерти, родени на Ботуша, да завладеят територии в цяла Европа, а дори и зад океана. Не случайно например доста рецепти от италиански произход стават част от американската кухня.

Ето и 5 романтични италиански ястия, достойни за най-изисканите ресторанти в средиземноморски стил.

1. Тортелините – пъпът на Венера

Тортелините имат наистина романтична история. Те произхождат от  градчето Кастелфранко Емилия. Според една от романтичните легенди, са измислени от млад готвач. Приготвяйки паста, той я обвил около малкия си пръст, така че формата й да прилича на пъпа на любимата му. 

В друга легенда главна героиня е самата Венера. Когато богинята на любовта прекарала една нощ в местен хан, собственикът се изкушил да надникне през ключалката. Поразен от божествената красота на гостенката, той изваял тортелини с формата на пъпа на Венера.

5 романтични италиански ястия

Реално се смята, че тортелините се приготвят от 50-те години на миналия век, като първоначално тази паста се е сервирала в бульон. Тестото се приготвя от твърда пшеница без набухватели. 

Слагат се яйца, сол и малко зехтин. Тестото се разточва тънко и се реже на квадратчета или кръгчета, в които се слага от плънката. Те се прегъват на две, като се получава триъгълник или полукръг, който се прегъва и краищата му се слепват. 

Плънката се прави от месо, шунка, сирене пармезан или рикота, броколи,  спанак. 

Тортелини с прошуто и пармезан

Ето и какво ви трябва по отношение на продуктите.

За тестото:

  • 200 г брашно
  • 2 яйца
  • сол

За плънката:

  • 100 г прошуто
  • 80 г пармезан
  • 2-3 стръка пресен босилек
  • зехтин
Приготвяне

Замесете тесто от 200 грама брашно и две яйца, като го посолите. Оставете го завито във фолио за половин час. 

За приготвянето на плънката нарежете прошуто на дребни парченца. Към тях добавете настърган пармезан и нарязан пресен босилек. Разбъркайте и по желание поръсете млян черен пипер. 

Нарязяното на квадратчета тесто напълнете с плънка и ги прегънете на две. След това ги завийте като пръстен и слепете добре двата края. Пуснете ги да се варят в посолена вряща вода до готовност.

След като извадите тортелините от водата и ги отцедите, трябва да ги запържите за кратко в зехтин. Ако обичате вкуса на чесън, може да добавите 2-3 скилидки, накълцани на дребно. Сервирайте тортелините горещи. Отгоре може да поръсите малко парченца прошуто.

Накрая си изберете най-доброто вино от богатата винена листа и може да започвате пиршеството.

2. Роза ди Парма – красива като цвете

Rosa di Parma е традиционно ястие от района на Парма. Това е чудесно основно блюдо с много вкусен сос и оригинална визия, напомняща известното цвете, откъдето идва и името. 

5 романтични италиански ястия

В тази рецепта с крехко телешко филе сполучливо се съчетават три гастрономически символа на Парма. Основните съставки за пармската роза са Ламбруско вино, сирене Пармиджано Реджано и Пармска шунка

Необходими продукти:

  • 600 г телешко филе 
  • 200 г Пармска шунка 
  • 50 г пармезан, тънко нарязан 
  • 150 г сметана  
  • 2-3 с. л. зехтин  
  • 30 г масло 
  • 1 чаша Ламбруско вино 
  • 1/2 чаша Марсала  
  • 2 скилидки чесън
  • 1 стрък розмарин
  • Сол
  • черен пипер на вкус 

Начин на приготвяне

От основните продукти трябва да завиете руло и затова първо изтънете филето. След това покрийте месото с нарязаната пармска шунка и поръсете с тънки парченца пармезан. Навийте месото на руло и го завържете с конец. Натрийте го със сол и черен пипер.  

5 романтични италиански ястия

Запържете месото в тиган, в който сте загрели зехтин с масло с добавка на накълцан чесън и розмарин. Обръщайте го в тигана за около 10 минути на силен огън.

Добавете в тигана Ламбруско вино и Марсала и оставете течността почти да се изпари, след това покрийте с капак и гответе около 20 минути на намален котлон, като от време на време обръщате месото.  След това извадете филето от тигана.

Изсипете сметаната в получения сос в тигана, увеличете котлона и оставете да се сгъсти за няколко минути. Добавете сол и черен пипер.

 Развържете филето и го нарежете на филийки от 1 см. Завитите на руло месо и шунка остават с розов цвят и при нарязването наподобяват разцъфнала роза. Сервирайте с кремообразния сос. 

3. Равиолите – вечната италианска класика 

Равиолите са част от света на италианската паста и са достойни да са в центъра на всяка празнична трапеза.

За произхода на равиолите още се спори. Ясно е само, че ястието е с дълга история. Според една от версиите, рецептата пристига в Европа от Китай през XIII век, естествено благодарение на великия пътешественик Марко Поло. Най-ранното  споменаване на равиолите е открито в писмата на търговец от Прато през 14 век. 

Класическата рецепта за тесто включва само брашно и вода, но сега често се добавят и яйца. Перфектните равиоли се отличават с ярко жълт цвят. Плънката е разнообразна: месо, риба, сирене, зеленчуци и др. Равиолите могат да са с форма на квадрат, кръг, правоъгълник или полукръг. 

5 романтични италиански ястия

Равиоли с кайма и гъби

Ето и от какви продукти се нуждаете. 

За тестото: 

  • 2 яйца + 2 белтъка 
  • 300 г брашно
  •  2 с.л. зехтин 
  • сол 

За плънката: 

  • 1 с. л. зехтин 
  • 250 г кайма смес
  • 200 г пресни гъби
  • 1 глава лук 
  • 1 морков 
  • 2 ск. чесън 
  • 2 жълтъка 
  • 1 с. л. доматено пюре 
  • сол
  • черен пипер 
  • риган
  • Пресен босилек 
  • Пармезан  
Приготвяне

Пресейте брашното в купа и направете ямичка в него. Разбийте яйцата със зехтина и солта и ги изсипете в брашното. Омесете тесто, покрийте го с фолио и го оставете за 15-20 минути 

Загрейте растително масло в тиган и запържете за кратко нарязаните на дребно гъби и лук, добавете каймата и пържете, като разтрошавате бучките. Сложете настърганите на едро ренде моркови и нарязания на ситно чесън. Гответе още 5 минути и след това добавете жълтъците, доматеното пюре и ригана. Подправете със сол и черен пипер. 

Разточете тестото на тънък правоъгълен лист и го разрежете на две равни части. Върху единия лист поставете плънка на разстояние 4 см.  с лъжичка. 

Навлажнете силиконова четка с вода и начертайте линии, за да се образуват квадратчета. Покрийте с втората част от тестото и го притиснете леко. С резачка нарежете по начертаните линии на квадратчета. 

Сложете подсолена вода да заври и пуснете равиолите за около 10 минути. Разпределете ги в чинии, поръсете с настърган пармезан и полейте със сос по избор. Украсете с босилек. 

4. Ризото Миланезе – излязло под ръцете на художник

Ризото е кремообразно блюдо на основата на ориз. За това обикновено на пръв поглед ядене от ориз, също има интересни легенди. 

Най-вълнуваща е историята за ризото Миланезе. Според нея, миланското ризото било приготвено за първи път през 1574 г. Идеята за него хрумнала на млад талантлив художник. Той бил ученик на майстор Валерио от Флоренция, който е живописецът, създал стъклописите на Миланската катедрала. По това време шафранът се използва за получаване на жълтия цвят на боите. 

За сватбата на дъщерята на своя ментор младежът приложил своя опит и приготвил традиционния ориз за празненството с добавка на щипка  шафран. Всички гости били силно впечатлени от това ястие, което блестяло като злато. Така се появило първото Risotto alla milanese, което привлича с яркия си златист цвят. 

Освен ориз и шафран, останалите съставки на това блюдо били масло, сирене от Парма, говежди мозък и колбас, приготвен от говеждо месо, свински мозък и кокоши дреболии. Днешното Ризото а ла миланезе се прави с лук, ориз, сухо бяло вино, месен бульон, масло, говежди мозък, пармиджано и шафран. 

Рецепта за Ризото Миланезе

Продукти:

  • 500 г ориз (карнароли, арборио)
  • 50 г масло
  • 30 г накълцан телешки мозък
  • 2 лъжици сос от печено телешко
  • 2-3 л месен бульон
  • Малък лук, нарязан на ситно
  • Парче прясно масло
  • 5 г шафран
  • Сол 
  • Настърган пармезан
 Приготвяне

Поставете мозъка, маслото, соса от печено и лука в тенджера и гответе на слаб огън, докато лукът стане прозрачен. Добавя се оризът и се разбърква добре, докато поеме соса и след това се залива с бялото вино. 

Усилете котлона и започнете да наливате горещия бульон върху ориза черпак по черпак. Бъркайте през цялото време. Когато оризът поеме течността, добавяте още бульон. 

Важно е оризът да остане ал денте. Към края добавете шафрана на прах. Когато ястието е готово, добавете студеното масло и настъргания пармезан и разбъркайте, за да се получи кремообразно ризотото. Според традицията, към ризотото се сервира червено вино.

По приинцип можете да приготвите ризото с различни добавки: 

  • морски дарове
  • гъби 
  • броколи
  • пилешко месо и др. 

5 романтични италиански ястия

5. Панакота – разхлаждащото сладко удоволствие

Панакота е вкусен италиански желиран десерт. В превод от италиански panna cotta означава варена сметана, която е една от необходимите съставки. 

Необходими са още желатин и подсладител. Може да се сервира в купичка, чаша или чиния, а декорацията е ефектна. Особено подходяща за романтична среща е панакота с формата на сърце и гарнирана с червени плодове.

5 романтични италиански ястия

Има няколко легенди за произхода на Panna cotta. Според едната, рецептата за вкусния желиран крем е донесена в Пиемонт от унгарска дама, която била родом от Ланге. Друга версия твърди, че корените на този десерт се крият в Силиция Повлияни от арабските вкусове, сицилианските сладкари приготвяли сладък крем от желе, мляко и нишесте.

Рецепта за Панакота

Съставки:

  • Желатин – 3 листа
  • Захар – 40 грама
  • Сметана – 400 мл
  • Прясно мляко – 100 мл
  • Ванилия
  • 100 мл вода за разтваряне на желатина
Приготвяне

Желатинът се разтваря във водата за около 5 минути. Останалите продукти се смесват и се слагат на котлона. Сместа се бърка постоянно, а след като заври се сваля от котлона и към крема се прибавя желатина. 

В съд с вода и лед се поставя съдът с крема, за да се охлади напълно. След като изстине, кремът се разпределя в купички или форми и се слага в хладилника да се охлади напълно. 

Често задавани въпроси

1. Кои са най-романтичните италиански ястия и десерти? 

Списъкът е дълъг, но можем да изброим някои от тях: 

  • тортелини 
  • равиоли 
  • Роза ди Парма 
  • Ризото Миланезе
  • Панакота

2. Къде в Италия са се родили най-популярните сега ястия от средиземноморската кухня? 

Навсякъде в Италия – от Милано до Сицилия.

3. Кое е най-подходящото питие за вкусните италиански специалитети? 

Най-добрата компания за вкусната италианска храна е виното, а и изборът на класни вина в Италия е огромен.

Снимки: pixabay.com

]]> Коледни бишкоти https://leonardobansko.bg/koledni-bishkoti/ Mon, 16 Jan 2023 07:20:30 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3750 Празничната трапеза за Коледа навсякъде е различна, но има нещо, без което не може. Това са многото сладки неща, които домакините приготвят с майсторство и любов. В това отношение италианците са ненадминати майстори и техните коледни бишкоти са важна част от менюто и празничното настроение.  

Коледни бишкоти

Какво имаме предвид?

Първо трябва да изясним какво се разбира под понятието бишкоти (biscotti) в Италия. Това кулинарно наименование може да означава цели три неща.

У нас най-често възприемаме бишкотите като точно определени сладки с продълговата форма. Този тип сладки печива в Италия се наричат biscotti savoiardi. Заради формата им понякога у нас ги наричат дамски пръсти. 

Благодарение на своята лекота, тези бисквити са идеални за потапяне в мляко сутрин или за компания на кафето. Те обаче са най-известни като основен продукт за приготвянето на популярния в цял свят превъзходен десерт Тирамису. В случая обаче нямаме предвид тези чудесни италиански сладки.

Коледни бишкоти

Думата biscotto използвана в съвременния италиански се използва за означаване на бисквита от всякакъв вид. В този смисъл споделя произхода си с английската дума biscuit, с която британците и американците наричат бисквитките. 

Така че, италианската биското (biscotto) се отнася за всички бисквити или дребни сладки, като степента на твърдост и начинът на изпичане нямат значение. Всички италиански biscotti са много вкусни и се отличават с голямо разнообразие, но те не са конкрeтните Коледни бишкоти, за които говорим.

Коледни бишкоти

Терминът biscotto в случая се отнася само за специфичната италианска бисквита, типична за Коледа. 

Думата biscotto произлиза от средновековната латинска дума biscoctus, което означава „два пъти приготвен“. Това характеризира запечените във фурна продукти, които се пекат два пъти, така че стават много сухи и могат да се съхраняват за дълги периоди от време. 

Такава трайна храна е била особено полезна по време на пътувания и войни, а два пъти изпечените хлябове са били основна храна на римските легиони . 

След преоткриването на оригиналната рецепта от сладкаря от Прато Антонио Матеи през деветнадесети век, неговата вариация е това, което сега се приема като традиционна рецепта.

Коледни бишкоти

Тези бишкоти са известни също като cantuccini. Cantuccio е стара италианска дума, която буквално означава „малко място“, „кътче“ или „ъгъл“. 

В миналото тя се е използвала и за обозначаване на малко парче хляб с много кора, обикновено първото и последното парче от хляба, което ние понякога наричаме крайшник. Терминът кантучини се използва най-често днес в Тоскана.

Bisscotto или cantuccini представляват бадемови бисквити, които произхождат от тосканския град Прато. Затова те могат да се срещнат и под наименованието Бискоти ди Прато.  Най-характерното за тях е, че са с продълговата форма, два пъти изпечени, сухи и хрупкави. 

Тъй като са много сухи, бишкотите традиционно се консумират с напитка, в която могат да се потопят. Сервират се с горещо кафе или десертно вино. В Италия те обикновено се поднасят като десерт след вечеря с тосканско вино, наречено Vin Santo. Може да бъдат подадени и към еспресо, капучино, лате или чай.

Коледни бишкоти

Италиaнските Коледни бишкоти са много подходящи за дългия зимен празничен цикъл, защото могат да се съхраняват около 2 седмици в плътно затворени кутии.

Какви продукти са ни необходими и за колко броя?

Основните съставки за Коледните бишкоти са брашно, захар, яйца и бадеми, които не са белени.  Cantucci di Pinoli е вариация на тези бишкоти, направена с кедрови ядки, а не с бадеми. 

След това замесеното тесто се пече два пъти: веднъж под формата на хляб с плоска форма и отново след нарязване на резени, като второто печене определя колко твърди са бисквитите.

Коледни бишкоти

Традиционната рецепта в миналото не е използвала набухвател, мазнина (масло или олио) и мляко. Днес регионалните вариации на оригинала все още се спазват, но съвременните масово произведени бискоти са обогатени с различни други продукти. 

Сегашните рецепти за бисквити често освен традиционните бадеми и кедрови ядки, включват шамфъстък и лешници или подправки като анасон или канела  

Съвременните варианти включват още добавяне на бакпулвер към брашното. Често се обогатяват със сушени плодове – стафиди, червени боровинки, ананас и др. Яйцата се разбиват и течните аромати, например бадемова есенция или ликьор, се добавят преди сухите съставки. За по-богат аромат се слагат още настъргана портокалова или лимонова кора. Има и модерни разновидности като бишкоти, глазирани с шоколад.

Каквато и рецепта да се използва, Коледните бишкоти са вкусно допълнение към празничната трапеза и разнасят своите невероятни аромати. Възможно е да ги опаковате и като малки подаръци за Коледа.

Коледни бишкоти

Ако искате да си приготвите 20 броя Коледни бишкоти, ще са ви необходими:

  • 2 яйца + 1 жълтък
  • 300 г брашно
  • 180 г захар (можете да смесите бяла и кафява)
  • 1 равна ч. л. сол
  • 1,5 ч. л. бакпулвер
  • 80 г бадеми, леко запечени във фурна
  • 100 г сушени сини сливи или червен боровинки, накиснати в ром
  • 1-2 с. л. настъргана кора от портокал

По желание можете да добавите и други сушени плодове или малко лимонова кора.

Как се приготвят?

Разбиваме яйцата и захарта на пухкав крем. Добавяме настърганите портокалови и лимонови корички.

В друга купа смесваме пресятото брашно, солта и бакпулвера. Изсипваме постепенно брашното  при яйцата и разбъркваме добре, докато се получи гъсто, лепкаво тесто.

Прибавяме сушените плодове и ядките и размесваме добре, докато се разпределят равномерно в тестото. Включваме фурната да се загрява на 180°C.

Разделяме тестото на две равни части. Върху леко набрашнена повърхност, оформяме две или три тънки и дълги франзели (с дължината на тавата). Прехвърляме ги в тавичка, покрита с хартия за печене. 

Сплескваме леко франзелите и ги намазваме с разбит с малко вода жълтък. Мятаме тавата във фурната и печем около 25-30 минути, докато придобият златист цвят. 

След това ги изваждаме и ги оставяме да се охладят за десетина минути. Нарязваме ги напречно или леко по диагонал на тънки филийки и отново ги подреждаме в тава, покрита с хартия за печене. Връщаме ги във фурната за повторно изпичане, което трае около 20 минути. Изваждаме бишкотите и ги оставяме да се охладят.

След като са охладени напълно може да ги приберем в метални кутии за бисквити, за да се съхранят по-дълго.

Коледни бишкоти

Вашите Коледни бишкоти са готови, а акцентите за тях може да формулираме в три кратки въпроса.

Какво представляват италианските Коледни бишкоти? 

Това са бадемови бисквити, за които най-характерното е, че са с продълговата форма, сухи и хрупкави. Не трябва да се бъркат с бишкотите Савоярди, от които се прави тирамису.

Какви продукти са необходими?

За приготвянето на Коледните бишкоти са необходими брашно, яйца, захар, бадеми или други ядки, ароматизатори. Може да се добавят сушени плодове.

Кой етап е най-характерен за приготвянето им?

Технологията за приготвянето на бишкотите предвижда двойно изпичане, което ги прави сухи и хрупкави.

Снимки: Pixabay.com

]]>
Традиции и храни за Коледа в Италия https://leonardobansko.bg/traditsii-i-khrani-za-koleda-v-italiya/ Mon, 09 Jan 2023 13:38:15 +0000 https://leonardobansko.com/?p=3736 Коледа несъмнено е един от най-важните семейни празници в Италия. Той е обожаван както от възрастните, така и от децата. Коледа не е просто празничен ден, в който се разменят подаръци и се приготвят вкусни храни. Това е период, богат на традиции и зареден с много обичаи и положителни емоции.

Традиции и храни за Коледа в Италия

Как празнуват Коледа в Италия?

За италианците Коледните празници са време, което прекарват предимно в домашна обстановка със семействата си. Трапезата, отрупана с кулинарни изкушения, се явява естествен център на тържествата, но не храната е най-важната, а общуването с близките хора. Не случайно стара италианска поговорка гласи: „На Коледа с родителите си, на Нова година – с когото пожелаете“. 

За Коледа хиляди италианци пътуват до родните си места, за да уважат родителите си и да се съберат с големите си фамилии. Нова година се празнува с приятели и не се правят големи домашни трапези. За веселото настроение на Коледа допринася богатата празничната украса,  в поставянето на която се включва цялата фамилия.

Традиции и храни за Коледа в Италия

Празничният цикъл всъщност започва доста преди Коледа и на практика продължава от 8 декември до 6 януари.  

На 8 декември се отбелязва религиозният празник на непорочното зачатие Immacolata. Старт на тържествата се дава с тържествен оръдеен залп от Кастел Сант Анджело в Рим. Следват редица тържества, паради и фойерверки. Повечето италианци започват украсата на домовете и дърветата в дворовете си с гирлянди и фенери точно на този ден. 

За празниците са характерни и Коледните базари, които са притегателен център за местното население и туристите. От щандовете и павилионите можете да купите интересни подаръци и сувенири, а също да се почерпите с приготвяни на място храни и да се подкрепите с напитки на фона на Коледни песни.

Коледна традиция в Италия е и размяната на подаръци. Това определено е най-чаканият момент за децата, които нямат търпение да разопаковат пакетите, поставени под елхата. 

Традиции и храни за Коледа в Италия

Тържествата в Италия неусетно преминават от един празник в друг, а кулинарният маратон обхваща Коледа, Санто Стефано, Нова година и стига до Богоявление на 6 януари. 

Какво приготвят най-често за празничната трапеза?

Спазваните традиции и приготвяните храни за Коледа създават неповторима атмосфера по време на светлите християнски празници.  Около масата италианците се наслаждават на характерни за празника ястия по рецепти, предавани от поколение на поколение. 

Приготвянето им отнема много време, но резултатите са забележителни и си струват усилията. Във всички домове домакините прекарват часове край печките, за да сътворят очакваните от близките им празнични блюда, тестени изделия и сладкиши, типични за Коледа и Нова година. 

Традиции и храни за Коледа в Италия

В навечерието на Коледа италианските семейства сядат на трапезата с нечетен брой блюда. Италианците обичат да седят дълго около масата на сладки приказки и затова вечерята може да се повтори няколко пъти до полунощ. 

В някои семейства в полунощ се пеят типични коледни песни. Други  отиват на църква за традиционната коледна литургия, а след това се срещат на площада, за да се поздравят с познатите си. 

Традиции и храни за Коледа в Италия

На Коледа семейството отново се събира по обяд. Менюто е различно и включва коронното блюдо, което всяка домакиня пази за специални случаи. Тържественият  Коледен обяд започва с антипасти, тортелини, равиоли или лазаня. Следват печена пуйка, печено телешко или агнешко, поднесени с подходящи гарнитури. 

На масата са задължителни страхотните италиански  сирена, колбаси и маслини. Обядът завършва с някой от чудесните италиански десерти и сладкиши. За доброто настроение около празничната трапеза допринасят и наздравиците с отличните италиански вина, с които всеки регион се гордее.

Традиции и храни за Коледа в Италия

Задължителен за Коледната трапеза е италианският сладък хляб Панетоне, който прилича малко на нашия козунак. Той е характерен за района на Милано, а по време на зимните празници се приготвя в цялата страна. Той вече е популярен и извън границите на родината си, включително и у нас. 

Технологията за приготвянето на Панетоне отнема време и е сложна, затова малко хора вече го правят в домашни условия. За сметка на това в дните около Коледа може да се купи от всеки  супермаркет или пекарна. 

Основните продукти, необходими за Панетоне, са брашно, яйца, захар, масло и мая. Към тях се добавят портокалови корички, стафиди и сушени плодове и се ароматизира с портокалов и лимонов сок, ванилия, ром или коняк. 

Традиции и храни за Коледа в Италия

Още един много характерен сладкиш прави конкуренция на Панетоне на Коледната трапеза. В регион Венето в Североизточна Италия се приготвя много популярният Pandoro. Историята му започва във Верона, но вече е харесван в цяла Италия и на много други места по света. Смята се, че рождената му дата е 14 октомври 1884 г. 

В този ден  Доменико Мелегати депозира рецептата за този сладкиш в патентното ведомство. Характерно за Пандоро е, че се прави от меко тесто, а съдът за печенето му е с форма на пресечена конусна звезда с осем лъча. Интересен факт е, че тя е дело на художника импресионист Дал’Ока Бианка.

Имат ли италианците по-различни обичаи и традиции от нас и какви?

Повечето италианци не ядат месо в самото навечерие на 25 декември, а го заменят с риба и зеленчуци. 

Разликата между отбелязването на Бъдни вечер в България и в Италия е, че у нас се приготвят само постни ястия, а италианците залагат на рибните ястия. Общото в ритуалите е, че и в двете страни на трапезата се слагат нечетен брой блюда.

Характерни за рождественските традиции са сцените с евангелски сюжети. Те които могат да се видят буквално навсякъде в Италия – в църквите, по площадите, в къщите и на витрините на магазините. 

Коледните сладки са важна част от традицията и са доста различни от тези, които ние приготвяме в това време на годината. Всеки регион и град имат своя запазена марка сладкиши за този празник, а историята на някои от тях трябва да се търси далеч в миналото.

В Умбрия например традицията повелява за празника да се приготвя Torciglione. Наименованието на сладкиша идва от усуканата му форма, напомняща змия. 

Тя символизира цикличността на годината, която умира и се преражда. Върху тестената змия обикновено се подреждат кедрови ядки или бадеми, които наподобяват люспи, а две захаросани череши  или стафиди представляват огнените очи на змея.

В Лигурия слагат на Коледната си трапеза класическата Pandolce. Това е мека фокача, пълна със захаросани плодове и стафиди. В Тоскана  приготвят традиционно  Panforte. Този сладкиш, пълен със захаросани плодове, бадеми и подправки, има дълга история. Първите писмени сведения за него са от преди 1000 години, като по това време той се е наричал Коледен хляб.

Типичните Коледни сладки в регион Кампания в Южна Италия са Struffoli. Тези малки топчета от сладко тесто просто се топят в устата. Те са пържени и след това са потопени в мед. Отгоре са поръсени с цветни пръчици и захаросани плодове. 

Традиции и храни за Коледа в Италия

В Марке има традиция за печене на празнична пица, която наричат pizza de Natà. Това е сладък хляб, който води началото си от селска традиция и се приготвя от тесто, лешници, орехи, бадеми, стафиди, сушени смокини, портокалови корички и лимони. 

В регион Абруцо на Адриатическо море приготвят класическия  Parrozzo, който има формата на купол. Той се прави от царевично брашно и се добавят бадеми. Отгоре сладкишът се покрива с тъмен шоколад. 

В Пулия пък правят сладки с оригинална форма, наречени Cartellate.  Те се приготвят от тънки листи тесто, оформени като роза. Пържат се в маслена баня и са подсладени с мед. 

Сицилианците приготвят или купуват за празниците коледни бисквитки и халвички с различни форми и вкусове. Сред тези сладки деликатеси е Torrone, който е с вековна традиция. Приготвя се нуга със сусам и накълцани бадеми. Друга разновидност е Cubbaita, която се прави с бадеми, лешници или шам фъстък.

Ако трябва накратко да обобщим италианските Коледни традиции, можем да ги сведем до три основни въпроса.

Снимки: Pixabay.com

Често задавани въпроси

Как обичат да празнуват италианците? 

Италианците празнуват Бъдни вечер определено семейно. В Италия Коледа е време за събиране на целите фамилии и отдаване на почит към родителите и близките.

Какво слагат на трапезата за Бъдни вечер? 

На Бъдни вечер на масата има нечетен брой ястия без месо, но не е задължително да са постни. В много региони на Ботуша традицията повелява да има риба. 

Какво е менюто за Коледа?

Коледната трапеза е отрупана с любими храни, които са различни в отделните италиански региони. Менюто е богато и включва антипасти, тортелини, равиоли, лазаня, печена пуйка, телешко или агнешко. 

Задължително се сервира микс от страхотните италиански  сирена и колбаси. Разнообразието от бисквити и сладкиши е огромно и зависи от традициите на местното население.

]]>
Най-популярните италиански готвачи в исторически план https://leonardobansko.bg/nay-populyarnite-italianski-gotvachi-v-istoricheski-plan/ Wed, 07 Dec 2022 18:03:59 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3669 Най-популярните италиански готвачи в исторически план са положили здравите основи на кулинарна традиция, която днес има почитатели в целия свят. Те са заложили високите стандарти на италианската кухня, с които страната се гордее днес. Историята на великите италиански готвачи е интересна, а кулинарното наследство, което оставят, е безценно. Те вдъхновяват много съвременни шеф готвачи, сред които и екипа на ресторант Леонардо в Банско, където могат да се опитат оригинални италиански ястия.

Италиански готвачи

Ето и историите на някои от най-големите имена в традиционната италианска кухня:

Пелегрино Артузи (1820-1911)

Пелегрино Артузи е сред най-популярните готвачи в исторически план. Този велик готвач от Романя твори история в кухнята, подобрявайки различните италиански регионални традиции. Той постига това чрез типичните местни рецепти, които съставляват гастрономическото богатство на Италия.

Методът, използван в кухнята на Артузи, е изключително прецизен и педантичен, дотолкова, че може да се определи като “научен”. В известната книга, издадена от готвача – „Науката в кухнята и изкуството да се храниш добре“, са събрани почти 800 рецепти. Всичките са тествани от самия автор.

Италиански готвачи

Любопитен факт е, че издателите от онова време не успели да разберат големия потенциал на книгата на Артузи и готвачът бил принуден да я публикува за своя сметка. Много от тях по-късно съжаляват за грешката си. Дори и днес книгата е класирана сред най-четените в Италия, отбелязва Superprof.

Работата на Артузи е важна не само за италианската кухня, но и за разпространението на италианския език. Accademia della Crusca заявява: „написана на плавен, елегантен и хармоничен език, тази книга е позната на поколения италианци, тя е ценно и приятелско присъствие”. Смята се, че тя „разпространява свеж и жив флорентински езиков модел в домовете на италианците, чувствителен към литературната традиция”.

Ада Бони (1881-1973)

Ада Бони е дъщеря на семейство от римската буржоазия. Тя е един от най-известните италиански готвачи на ХХ век. Изкуството на готвенето е традиция в семейството й. Чичото на Ада по бащина линия – Адолфо Джакуинто, е известен готвач, както и основател на кулинарното списание “Il Messaggero della cucina”.

През 1915 г. самата Ада основава, заедно със съпруга си Енрико Бони, собствено кулинарно списание „Preziosa“, което излиза почти половин век. През 1925 г. Ада публикува известния „Талисман на щастието“. Това е книга с рецепти от италианската кухня, която и до днес е сред най-използваните в Италия и в света.

Италиански готвачи

Ада създава повече от 2130 рецепти от всякакъв вид, вдъхновени от различните италиански регионални кухни и по-специално от римската. Много от тези рецепти са събрани в “Cucina Regionale Italiana”, книга, публикувана посмъртно през 1975 г.

Луиджи Карначина (1888-1981)

Италианската кухня не би била същата без Луиджи Карначина. Този римски готвач, който се радва на международна репутация, навлиза в света на готвенето и кетъринга през 1900 г. Тогава той започва работа като чирак сервитьор в таверната, собственост на неговия кръстник.

Като малко момче Карначина напуска Италия и започва да пътува из Европа, за да научи всички тайни на най-добрите готвачи на континента. Известният френски готвач Ескофие му поверява управлението на своя ресторант в Остенде за три поредни сезона. След този опит Карначина работи в някои от най-известните луксозни хотели в Европа и Америка.

След години на блестяща кариера и лични успехи, които му печят признание и слава в Италия и по света, през втората половина на 50-те години Карначина започва да издава готварски книги. Той събира опита си и го излага по прост и разбираем начин, като позволява на всеки да има достъп до кулинарното изкуство.

Италиански готвачи

Сред многото книги с рецепти, публикувани от Каранчина, има една, която се счита за свещена от италианските готварски ентусиасти, но и не само от тях. Това е “La Grande Cucina”, титаничен труд, издаден в шест големи тома. Книгата съдържа най-добрите рецепти на италианската кухня, обяснени по прост и наистина достъпен начин.

Гуалтиеро Маркези (1930-2017)

Сред най-големите знаменитости в списъка на великите вдъхновители в кухнята е Гуалтиеро Маркези. Този милански готвач е всеобщо признат за бащата на новата италианска кухня. Дори след смъртта му той е сред най-известните италианци в света.

Маркези усъвършенства кулинарната си техника в Швейцария и Париж, преди да отвори първия си ресторант в столицата на Ломбардия през 1977 г. В рамките на една година ресторантът получава първата си звезда Мишлен. През 1986 г. звездите стават три, превръщайки Маркези в първия италиански готвач, получил заветното кулинарно признание.

През следващите години, за съжаление, отношенията между Маркези и ръководството Michelin се обтягат и готвачът губи една звезда. През 2008 г. отхвърля останалите две, оспорвайки системата за гласуване на известния пътеводител.

Кухнята на шеф Маркези, съставена от прости вкусове и оригинални идеи, успява да обнови италианската кулинарна традиция, без да променя нейния дух.

Снимки: pixabay.com

]]>
4 най-добри италиански рецепти за закуска https://leonardobansko.bg/nai-dobri-italianski-retsepti-za-zakuska/ Thu, 24 Nov 2022 15:33:12 +0000 https://leonardobansko.bg/?p=3518 Всеки ден Италия, освен с дъх на кафе, се събужда с невероятните аромати на прясно изпечени тестени изделия. Най-добрите италиански рецепти за закуска най-често включват пресни печива. В Италия по принцип не наблягат на много засищаща храна сутрин, а хапват нещо дребно след задължителното кафе. Често сутрешното хапване се състои просто от малко парче сладкиш. Всяка рецепта за италианска закуска е плод на дългогодишната кулинарна традиция, съхранявана от поколения пекари и готвачи.

Италианско кафе и закуска

Корнето

Корнето (Cornetto) най-общо казано е италианският вариант на кроасана. Френският кроасан и италианското корнето имат прилики по външен вид и произход. И двете тестени изделия произлизат от австрийско-унгарския сладкиш, наречен Kipferl, хлебче с форма на полумесец, популярно в цяла Централна Европа. Рецептата пристига в Италия в края на 1600 г. поради търговията между Виена и бившата република Венеция, откъдето се разпространява в целия регион.

Другото общо между тях е, че и двете печива са вкусни варианти за закуска, с които да започнете деня си. Между тях обаче има и разлики както във вкуса, така и в подготовката. Рецептата за кроасан се различава от корнето по това, че включва повече масло, но без яйца и по-малко захар. В Южна и Централна Италия сладкишът е известен като cornetto, което означава „малък рог“ на италиански, докато в северна Италия сладкишът се нарича бриош.

Италианско корнето

Рецептата за корнето включва брашно, яйца, захар, мляко, масло, мая и сол. Отгоре се намазва яйчен жълтък, осигурявайки златист цвят. Италианското печиво може да е без пълнеж или с конфитюр, крем, мед, а дори и със сладолед, както ги правят в Сицилия.
Италианските корнети са идеалното лакомство, за да започнете деня по най-добрия възможен начин.

Брускети

Сред най-популярните леки неща за хапване в италианската кухня са брускетите. Те се приготвят бързо и дават възможност за много варианти. Подходящи са за закуска, въпреки че по-често се сервират като предястие.

Родното им място е италианското село. Брускетите служели на селяните като лека закуска по време на полска работа. За основа се използвали филийки домашен хляб, намазан със зехтин, а към него се добавяли бекон, сирене или други налични продукти. Постепенно храната на бедните придобива популярност сред богатите граждани, превръщайки се в национално блюдо.

Брускетите представляват филийки препечен хляб, които обикновено се натриват с чесън и върху тях се редят различни продукти. Основата е от багети, франзели, чабата или някой друг вид хлебно изделие. Може да са намазани със зехтин или крема сирене. Отгоре най-често се поставят нарязани на кубчета домати, чушки, сирене, прошуто, колбас, гъби, маслини, риба, скариди. Зелени листенца босилек и магданоз добавят още аромат и ефект. Вижте рецепта за брускети.

Италиански брускети

Пицети

Пиците са една от най-популярните храни в Италия, но са твърде засищащи за закуска. Затова сутрин може да се хапнат малките им варианти, наречени пицети. Тези мини пици са много симпатични и могат да се гарнират с различни продукти.

Пицета с шунка и моцарела

Необходими продукти:

2 ч.ч. брашно
1/3 ч.ч прясно мляко
1/2 ч.ч вода
1/3 ч.ч зехтин
1 равна ч. л. захар
доматено пюре
песто от босилек
моцарела
шунка
сол
мащерка и риган
черен пипер по желание

Приготвяне:

Разтворете маята в топло мляко и добавете захарта и малко брашно, докато се получи гъста каша. Оставете сместа за около 15 минути и след това я добавете в купата с брашно, вода, зехтин и малко сол. Разбъркайте и месете докато тестото стане меко и еластично. Оставете го да втаса 1-2 часа.

Пригответе доматената смес за намазване, като смесите в съд на умерен котлон доматеното пюре със зехтин, добавете ригана, мащерката и щипка захар и щипка сол. Оставете да изври, докато остане на половина.

Разточете тестото на тънко и изрежете кръгчета с кръгли формички или с чаша. Намажете ги с доматената смес и ги опечете на 200 градуса.

Италиански пицети (мини пица)

Тарталети

Отлично сладко допълнение към сутрешното кафе са вкусните тарталети или италианският вариант на мъфини и мини кексчета. Те обикновено се приготвят от брашно, яйца, прясно или кисело мляко и различни добавки.
Тарталетите са много ефектни и обикновено се пълнят с вкусен крем: ванилов, шоколадов, лимонов, сметанов, маслен и др. Гарнират се с малини, ягоди, къпини, боровинки, портокалови корички, праскови и каквото друго се сетите.

Италиански тарталети

Рецепта за сладка закуска: Портокалови тарталети

Необходими продукти:

170 г брашно
70 г масло
50 г захар
1 жълтък
настъргана кора от 1 портокал

за крема:

40 г масло
1 яйце и 4 жълтъка
120 г захар
100 мл портокалов сок
100 мл лимонов сок
1 супена лъжица пудра захар за поръсване

Начин на приготвяне:

Пресейте брашното и го сложете заедно със захарта в съда, в който ще замесите тестото. Поставете в кладенче в средата 50 г омекотено масло, част от настъргана кора от портокал и жълтъка. Смесете всички съставки, без да месите тестото твърде много. Увийте тестото във фолио и го оставете да почине поне 30 минути.

За да приготвите крема, сложете маслото, захарта, портокалова или лимонова кора, яйцето и жълтъците в тенджера и разбъркайте с дървена лъжица, като смесите добре съставките. Добавете лимоновия и портокаловия сок, разбъркайте отново, след това сложете съда на слаб котлон, оставяйки сместа да заври.

Свалете соса от огъня точно преди да започне да кипи. Изсипете го в купа през гевгир и го оставете да се охлади.

С точилка разточете тестото, докато достигне дебелина от 3 мм. С форма за сладкиши изрежете много кръгчета с диаметър 6 см.

Постелете леко намазаните с масло и набрашнени форми за тарталети с кръгчетата от тестото и набодете дъното с вилица. Поставете формите в предварително загрятата фурна на 180 ° C и печете за около 15 минути.

Извадете тарталетите от фурната и ги оставете да се охладят, преди да ги извадите от формичките. След това ги напълнете с приготвения портокалово-лимонов крем и ги поръсете с 1-2 супени лъжици пудра захар.

Снимки: pixabay.com

]]>